Şevki Efendi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Şevki Efendi, 1940 öncesi

Şevki Efendi (1 Mart 1897 - 4 Kasım 1957), Bahai din adamı. Bahaullah, kendi kurduğu dinin birleşmiş bir dünya yaratma amacına ulaşmasını güvenceye almak ve Bahai toplumunun birliğini korumak amacıyla en büyük oğlu Abdülbaha’yı Kendi Ahit ve Misakı’nın Merkezi olarak atadı ve Yüce Adalet Evi’nin kurulmasını emretti. Bunun sonrasında, Abdülbaha da Yüce Adalet Evi’nin işleyişiyle ilgili ilkeleri oluşturdu ve Kendisinin ölümünden sonra tüm Bahailerin, Bahai Dini’nin Velisi olarak adlandırdığı en büyük torunu olan Şevki Efendi’ye yönelmeleri gerektiğini bildirdi.

Gerek Yüce Adalet Evi’ne gerekse Emrin Velisi’ne, prensipleri uygulamak, yasaları yürürlüğe koymak, kurumları korumak ve Bahai İnancı’nı sürekli ilerleyen bir toplumun gereklerine adapte etmek görevleri yüklendi.

Bahâîlik
Bahai star.svg

Merkezi Şahsiyetler
Bab
Bahaullah
Abdülbaha
Şevki Efendi
Kutsal metinler
Kitab-ı Akdes
Kitab-ı İkan
Saklı Sözler
Yedi Vadi ve Dört Vadi
Kurumlar

Bahai Dini’nin Velisi
Yüce Adalet Evi
Ruhani Mahfiller

Tarih

Bahai tarihi · Kronoloji
Babilik · Şeyh Ahmet
Zulüm

Önemli kişiler

Martha Root · Tahire
Bedi · Havariler
Emrin Elleri

Ayrıca bakınız

Semboller · Kurallar
Öğreti · Metinler
Takvim · Bölümler
Hac · İbadet

Bahailik maddeleri

36 yıl boyunca Şevki Efendi, sıra dışı bir ileri görüşlülük, bilgelik ve fedakârlıkla, sistematik bir şekilde, tüm insan ırkının çeşitliliğini gittikçe büyüyerek yansıtan Bahai toplumunun gelişimini besledi, anlayışını derinleştirdi ve birliğini güçlendirdi.

Şevki Efendi’nin yönetimi altında, toplumun işlerini yönetmek üzere Bahaullah tarafından tasarlanan benzersiz sistem, hızla dünyanın her tarafında evrimleşti. Bahai yazılarını İngilizceye tercüme etti, İnancın Kutsal Topraklardaki ruhani ve idari merkezini geliştirdi ve kaleme aldığı binlerce mektupla, medeniyetin ve toplumsal değişimin ruhani boyutuna dair sağlam ve derin içgörüşler sağladı; insanlığın ilerlemekte olduğu geleceğin huşu uyandırıcı bir vizyonunun örtüsünü açtı.

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mart 1897'de Osmanlı İmparatorluğunun Akka Sancağına bağlı Akka şehrinde dünyaya gelen Şevki Efendi, babası Afnan Mirza Hadi Şirazi tarafından Bab'ın ve annesi, Abdülbaha'nın En büyük kızı, Ziayiye Hanım tarafından ise Bahaullah'ın ailesine mensuptur. Şevki Efendi'nin ilk eğitimini sağlamış olan Abdülbaha, yaşamının ilk yıllarından itibaren Şevki Efendi'ye geniş ölçüde etki etmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]