Kitab-ı Akdes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Bahailik
Bahai star.svg

Merkez figürler
Bab
Bahaullah
Abdülbaha
Kutsal metinler
Kitab-ı Akdes
Kitab-ı İkan

Saklı Sözler
Yedi Vadi ve Dört Vadi

Kurumlar

Bahai Dini’nin Velisi
Yüce Adalet Evi
Ruhani Meclis

Tarih

Bahai tarihi · kronoloji
Babizm · Şeyh Ahmet
Zulüm

Önemli kişiler

Şevki Efendi
Martha Root · Táhirih
Badí‘ · Havariler
Nedenin Elleri

Ayrıca bakınız

Semboller · Kurallar
Öğreti · Metinler
Takvim · Bölümler
Hac · İbadet

Bahailik maddeleri

Kitab-ı Akdes, Bahailik'in en önemli kutsal kitabı. Arapça el-Kitab el-Akdes adıyla, Arapça yazılmıştır. Yine de çoğunlukla Farsça ismi olan Kitab-ı Akdes kullanılır. Bazen sadece "Akdes" veya "Akdes Kitabı" olarak da anılır. Akdes kelimesinin anlamı "en kutsal, en mübarek"tir.

1873 yılında Akkâ'da Abbud evinde, Mirza Hüseyin Ali'nin iç ve dış düşmanları tarafından sarıldığı bir sırada insanları 1000 yıla kadar temin edecek manevî bir hazine kaynağı ve fazilet özü olarak Tanrı tarafından indirildiğine inanılır.[kaynak belirtilmeli]

Bu kitapta yazılı olanların şu şekilde özetleyebiliriz: Şer'î hükümler, Krallara ve Cumhurbaşkanlarına uyarı bildirileri, İnsanlık âleminin birliği, Ekonomi, Savaş sebebi olan anlaşmazlıkların nasıl çözülebileceği, Prensipler ve öğütler, Şimdiye kadar hiçbir semavî dinde görülmemiş olan ve İlâhî dinin birliğini koruyan Ahd ve Mîsâk'ın belirtilmesi, Dünyada gerçek Adalet ve Medeniyetin devam ettirilebilmesi için Adalet Evi ve Bahai Dünya düzeninin kurulması hakkında vs.