Wisdom (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Wisdom
Sinema posteri
YönetmenEmilio Estevez
Robert Wise (ismi geçmiyor)
YapımcıBernard Williams
SenaristEmilio Estevez
OyuncularEmilio Estevez
Demi Moore
Tom Skerritt
Veronica Cartwright
William Allen Young
Richard Minchenberg
MüzikDanny Elfman
Görüntü yönetmeniAdam Greenberg
KurguMichael Kahn
Dağıtıcı20th Century Fox
Çıkış tarih(ler)i31 Aralık, 1986 (ABD)
Süre109 dk.
ÜlkeABD
Dilİngilizce
Hasılat$5,715,174 (ABD)

Wisdom, 1986 yapımlı ABD cinayet filmidir. Emilio Estevez filmi yazıp, yönetip, başrolünü de oynamıştır. Demi Moore filmin aynı zamanda başka bir başrol oyuncusu olurken, Robert Wise ise yardımcı yönetmen olarak çalışmıştır. 20th Century Fox tarafından dağıtılan film Emilio Estevezin ABD'de DVD versiyonu çıkmamış tek filmidir.

Slogan[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşıklar. Kahramanlar. Bela

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, John Wisdom'un (Emilio Estevez) banyo yapmasıyla başlıyor. Küvetteyken kendi kendisine geçmişini düşünüyor. Bir avukat olan babası Lloyd ve kendisini çok seven annesi Samantha ile birlikte yaşamaktadır. Okula gittikten sonra çeşitli başarıları da olan John Wisdom, bir nevi ailesinin gururuymuş. Ancak mezuniyet günü "Grand Theft Auto" (herhangi bir nakliye aracını çalmak ve s. gibi suçlara denilmektedir) suçundan tutuklanır. John, bu olaydan sonra kolay kolay kendisi gelemese de zaman geçtikçe unutmaya başlamıştır.

Küvetten çıkan Wisdom gün içinde ziyaret edeceği iş görüşmesi için hazırlanmaktadır. Her ne kadar babası Lloyd ona City Burger'de çalışmayı önemesine rağmen. Bir hamburgerci olmak istemeyen Wisdom'un amacı bir şirkette güzel bir iş almaktır. Ancak gittiği ilk iş görüşmesine başarısız olur ve kendisini işe almazlar. Birçok şirketi ziyaret eden Wisdom, en sonuncu ziyaret ettiği şirketle kavga edip çıkacakken, kendisine aynı adam şirkette bir iş önerir. Artık John bir temizlikçidir. Hatta sevgilisi Karren Simmons'la (Demi Moore) görüşmeye bile az vakit bulmaktadır. Karren bir çiçekçi dükkânında çalışmaktadır ve okuldan beri John'un sevgilisidir. John Wisdom, temizlikçilik yaparken patronunun kendisi bir suçsuzken bile kendisini azarlamasına John sinirlenir ve kavga ederek oradan uzaklaşır. Artık çare Hamburgercide çalışmaktadır ancak talihsizliğin kendisini burada da takip edeceğinden habersizdir. John, hamburgercide çalışmaya başlar ancak işleri iyi getirmez. Güzel yemek pişirememekte ve elini yakmaktadır. Bu olaydan dolayı da oldukça agresif birine dönüşen Wisdom, Karene de kötü davranmaktadır. Ancak burger konusundaki başarısızlığı belli olunca, patronu (Charlie Sheen) onu yanına çağırır ve onu kovduğunu belirtir. Bu konudan da sonra John, işsiz bir adama çevrilir. Artık sadece evinde babasına boya gibi işlerde yardım etmektedir. Her ne kadar Karende buna çok üzülse de elinden bir şey gelmemektedir. Son zamanlarda üst sınıfın fakirlere yaptıkları eziyetler ve onlardan alınan paraları haberlerde görerek sinirlenen John, bir nevi Robin Hood olmaya karar verir. Banka soyup, oradaki zenginlerin paraları yakmak ve kendisi içinde biraz para götürmek ister. İlk olarak kendisine bir silah alan John, bir süre silah ile kendi kendisine antrenmanlar yapar. Ve bir gün cesaretini toplayıp, bankayı soyacakken Karen'i de kendi suçuna dahil eder. Ancak ikili birlikte daha çok banka soymaya başlayınca fakirler tarafından çok sevilmeye başlayan kahramanlara çevrilseler de polis ve FBI peşlerindedir. Kaçak hayat süren ikili bir gün bir şerifle karşılaşınca panikle Karen onu öldürür. Polisler daha sonra ikiliyi kıstırırlar ve Karen'i öldürürler. Bunu gören John, çok üzülür ve bir futbol sahasında silahına uzanan Wisdom polisler tarafından vurularak hayatını kaybeder.

Bir süre sonra tekrar banyo sahnesine dönülür. Ve John'un başına gelenlerin hepsinin John'un bir hayali olduğu anlaşılır.

Yaş sınırı[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerika Birleşik Devletlerinde MPAA tarafından R ile işaretlenmiş film 17 yaş ve üzeri yaş grubuna hitap etmektedir. Film içerdiği bazı küfürler ve şiddet sahnelerinin yanı sıra iki sevişme sahnesi (biri çok kısa) ve cinsellik kaynaklı diyaloglar içermektedir.

İlginç bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Emilio Estevez film ile tarihteki en genç yazıp yönetip, başrolünü oynamış insan olmuştur.
  • Demi Moore ve Emilio Estevez 80'li yıllarda nişanlıydılar.
  • Demi Moore ve Emilio Estevez daha önce St. Elmo's Fire (1985) ve daha sonra Bobby (2006) filmlerinde de bir araya geldiler. Bobby filminin de Emilio yönetmeni ve senaristiydi.
  • Cameo: Emilio Estevezin kardeşi Charlie Sheen filmde Hamburger Restoranı'ndakı Müdür rolünde görünmektedir.
  • Emilio Estevez'in ABD'de DVD versiyonu çıkmamış tek filmidir.
  • Filmin bir sahnesinde "Plate O' Shrimp", yazısı görünüyor. Bu yazı Emilio Estevez'in başka bir rol aldığı film olan Repo Man (1984) filmine göndermedir.
  • Bir Brat Pack filmidir.
  • Film, filmde ufak bir rolü olan ve Emilio'nun yakın arkadaşı olan Henry Proach'ın anısına adanmıştır.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Rol
Emilio Estevez John Wisdom
Demi Moore Karen Simmons
Tom Skerritt Lloyd Wisdom
Veronica Cartwright Samantha Wisdom
William Allen Young Ajan Williamson
Richard Minchenberg Ajan Cooper
Ernie Lively Bill, Motel müdürü
Charlie Sheen Hamburger Restoranı Müdürü

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]