Warp motoru

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Warp Motoru(ing. Warp drive)  Bu motor ile donatılmış uzay gemisinin yıldızlar arası mesafelere ışık hızını pozitif katlarında(2c,3c...) seyahat etmesine izin veren varsayımsal teknoloji. Bilimkurgu yapımlarında ağırlıklı olarak işlenmektedir. Bazı fizikçiler bu durumun "Genel Görecelik etkileri" sayesinde mümkün olabileceğini düşünmektedir.

İşin temelinde, uzay gemisi ışık hızına yakın hızlarda bile bölgesel olarak hızlanmaz, ama yine de boşluktaki Düzlemsel Elektromanyetik Dalgalardan daha hızlı hareket eder. Örneğin, Uzay Yolu serisindeki hayali Warp Motoru gibi.

Boğa'nın Zamanı adlı romanda[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilimkurgu'da Warp Motoru sıklıkla;bir uzaydan diğer bir uzaya ışıktan daha hızlı gitmeye olanak veren fantastik, bilimsel-teorik teknolojilerden ve olgulardan oluşturulmuştur. Bilimkurgu eserlerinin çoğunda genellikle Warp Motorunun çalıştığı fizik,gerçek fizikle büyük ölçüde çakışmaktadır.

Uzay Yolu dizisinde[değiştir | kaynağı değiştir]

İrina Yefremova tarafından yazılan romanda Dünyalılar,Renn Bose'un(Andromeda adlı romanda karakter) çalışmalarından ve Andromeda Galaksisi sakinlerinin uzay gemisi üzerinde yaptıkları araştırmalardan yola çıkarak,temeli Warp etkisine dayanan "Uzay gemisinin bir ışık hüzmesi içerisinde,ışık hızının pozitif katlarında seyahat etmesi" prensibini oluşturmuşlardır.

 Bu prensip,Dünyalılara uzun uzay seyahatleri yapabilmeleri için izin verdi ve bunun sonucunda Dünyanın ve diğer medeniyetlerin gelişiminde yeni bir dönem başladı. (Buluşan Eller Dönemi(?)-эра Встретившихся Рук (ЭВР))

Teknoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Warp Motorlarının çalışma prensibi büyük ölçüde,uzay gemisinin ışık hızından çok daha yüksek hızlarda seyahat etmesine izin verecek;uzayın ön ve arkaya doğru gerilmesi prensibine dayanır. Uzay,geminin ön kısmında daralır ve arkasına doğru genişler. Bu durumda gemi kendisini deformeden koruyan,kendine özgü bir tabakayla çevrilir. Bu tabaka içerisinde kalan gemi aslında sabit kalır-kendisinin bulunduğu bozulan uzay içerisinde hareket eder)-(Bu fikir gerçekteki Warp Motoru fikriyle büyük ölçüde çakışmaktadır)

"Efsane" Atılgan gemisinin maksimum hızı 9.8 Warp'tır. Bu hız 9000 ışık hızına eşittir.). Bu hızdaki bir uzay gemisi bir gün içerisinde 24 ışık yılı mesafeyi katedebilir.

Uzay Yolu dizilerindeki efsaneye göre,Warp Motorlarını kullanmak için yüksek miktarda enerji gerekiyor,bu yüzden Birleşik Gezegen Federasyonu'nun Warp Sistemleri gerekli olan enerjiyi antimadde ve maddelerin imhasından elde etmektedir. Reaksiyon sonucunda "Elektro-Plazma" adı verilen yüksek enerjili bir plazma meydana gelmektedir. Elektro-Plazma;sırasıyla,düzgün bir şekilde Warp alanı oluşturan plazma enjektörlerinde elektro-plazmasal sistemin özel elektromanyetik boru hatlarıyla yönlendirilmektedir. Uzay yolundaki farklı medeniyetler farklı enerji kaynakları kullanmaktadır. (Örneğin Romulanlar,uzay gemilerinin Warp motorunu tekil-kuantum enerji blokları ile; Cardasyanlılar soğuk nükleer sentez reaktörlerinden veya yapay proton parçalanmalarından şarj etmektedir), ama süreç genellikle benzer şekildedir.

İntrepid uzay gemisi sınıfında,geminin bulunduğu uzaya ve o uzaydaki nesnelere zarar vermeden daha da yüksek hızlarda seyahat etmesine olanak veren değiştirilebilir konfigürasyonlu özel bir sistem kullanılmıştır.

Uzay gemilerinin daha da yükseltilen "Sovereign" ve "Prometheus" versiyonlarında geminin çok yüksek hızlarda konfigürasyon değişimi olmadan seyahat etmesine izin veren kavisli bir sistem kullanılmıştır.

Sistem elemanları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Antimadde kapsayıcısı.
  • Antimaddenin indüksiyon bobini.
  • Antimadde aktarıcısı.
  • Dilithium kartuşları.
  • Elektro-Plazma.
  • Acil durum reaksiyon durdurma mekanizması.
  • Soğutma sistemi.
  • Manyetik boru.
  • Manyetik blok.