Dede paradoksu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Dede paradoksu, zamanda yolculuk ile geçmişe gidilmesiyle oluşan bir tutarsızlığı belirten paradokstur.[1] İlk defa, bilimkurgu yazarı René Barjavel tarafından "Le Voyageur Imprudent (Tedbirsiz Seyyah)" adlı romanında bu paradokstan bahsedilmiştir.

René Barjavel, bu paradoksu şöyle açıklar: "Zaman yolculuğu yapan birinin geçmişe gidip dedesi babaannesiyle tanışmadan (ya da zaman yolculuğu yapan kişinin babası henüz doğmadan) önce dedesinin ölümüne sebep olduğu düşünüldüğünde zaman yolcusunun doğumu mümkün olmayacaktır. Bu yüzden geriye dönüp dedesini öldürmesi de mümkün olmayacaktır. Bu durumun çoklu evrenlerle ilgili olduğunu söyleyen teoriler vardır. Paralel evrenler teorisine göre, dedesini öldüren kişi gelecekte var olmasa da dedesini öldürdüğü zaman diliminde yaşamını sürdürebilir. Dedesini öldürdükten sonra evren dallanır ve dedesi başka bir evrende var olmaya devam eder. Dedesini öldürür ve tekrar zaman yolculuğu yaparak günümüze gelirse babası hiç doğmamış olacaktır. Fakat kendisi bunların dışında kalarak var olmayı sürdürecektir. Buna zamandan bir süreliğine ayrılma denilebilir."

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Francisco Lobo (2003). "Time, Closed Timelike Curves and Causality". Nato Science Series II. 95: 289-296. arXiv:gr-qc/0206078 $2. Bibcode:2003ntgp.conf..289L.