Dede paradoksu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Dede paradoksu, zamanda yolculuk ile geçmişin değiştirilmesiyle oluşan tutarsızlıkları belirten bir paradokstur.[1] İlk defa, bilimkurgu yazarı René Barjavel tarafından "Le Voyageur Imprudent" (Tedbirsiz Seyyah) adlı romanında bu paradokstan bahsedilmiştir.

Paradoks şudur: Zaman yolculuğu yapan birinin geçmişe gidip dedesinin, babaannesiyle tanışmadan önce ölümüne sebep olduğunu düşünelim. Bu durumda zaman yolcusunun doğumu mümkün olmayacaktır. Böylece geriye dönüp dedesini öldürmesi de mümkün olmayacaktır. Bu durumun paralel evrenlerle ilgili olduğunu söyleyen teoriler vardır. Paralel evrenler teorisine göre dedesini öldüren kişi gelecekte var olmasa da dedesini öldürdüğü zaman diliminde yaşamını sürdürebilir, dedesini öldürdükten sonra evren dallanır ve dedesi başka bir evrende var olmaya devam eder. Dedesini öldürür ve tekrar zaman yolculuğu yaparak günümüze gelirse babası hiç doğmamış olacaktır ama kendisi bunların dışında kalarak var olmayı sürdürecektir buna zamandan bir süreliğine ayrılma denilebilir, mutlak bir yaşam sonucu çıkar zaman yolculuğu yapan kişiye.[netleştirme gerekli]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Francisco Lobo (2003). "Time, Closed Timelike Curves and Causality". Nato Science Series II. 95: 289-296. arXiv:gr-qc/0206078 $2. Bibcode:2003ntgp.conf..289L.