İçeriğe atla

Biopunk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Genomik Gastronomi Merkezi'nin posteri (2010)

Biopunk, biyoteknolojiye odaklanan bir bilimkurgu alt türüdür. Siberpunk'tan türetilmiştir, ancak bilgi teknolojisinden ziyade biyoteknolojinin etkilerine odaklanmaktadır.[1] Biopunk sentetik biyoloji ile ilgilidir. Biyohackerları, biyoteknoloji mega şirketlerini ve insan DNA'sını manipüle eden baskıcı hükûmet kurumlarını içeren siberpunktan türetilmiştir. Çoğu zaman siberpunk'un karanlık atmosferine ayak uyduran biopunk genellikle genetik mühendisliğinin karanlık tarafını inceler ve biyoteknolojinin alçak tarafını temsil eder.

Tanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Biopunk, rekombinant DNA'nın icat edilmesinden sonra biyoteknoloji devriminin yakın gelecekteki (çoğunlukla istenmeyen) sonuçlarına odaklanan siberpunk ile yakından ilişkili bir bilimkurgu alt türüdür. Biopunk hikâyeleri, bireylerin veya grupların, genellikle insan deneylerinin ürünü olan, biyoteknolojileri sosyal kontrol ve vurgunculuk aracı olarak kötüye kullanan totaliter hükûmetler ve mega şirketlere karşı mücadelelerini araştırır. Siberpunk'tan farklı olarak, bilgi teknolojisine değil, sentetik biyolojiye dayanır. Biopunk kurgusunun ortak bir özelliği, yasadışı, düzenlenmemiş veya etik açıdan şüpheli biyolojik modifikasyon ve genetik mühendisliği prosedürleri gerçekleştiren bir laboratuvar, klinik veya hastane olan "kara klinik" tir.[2] Biopunk kurgusunun birçok özelliğinin kökleri, ilk siberpunk romanlarından biri olan William Gibson'ın Neuromancer'idir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Biopunk". worldwidewords.org. 2 Aralık 2000 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2020. 
  2. ^ Pulver, David L. (1998). GURPS Bio-Tech. Steve Jackson Games. ISBN 978-1-55634-336-0. 
  3. ^ Taylor, Paul. "Fleshing Out the Maelstrom: Biopunk and the Violence of Information". 17 Haziran 2005 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]