Karabiner 98k

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Mauser Kar 98k
En-Kar98k rifle.jpeg
Çeşidi Bolt action Tüfek
Uyruğu Nazi Almanyası Nazi Almanyası
Hizmet geçmişi
Kullanıldığı savaşlar İspanyol İç Savaşı
II. Dünya Savaşı
Vietnam Savaşı
İran-Irak Savaşı
Bosna Savaşı
Üretim tarihi
Üretici Mauser
Üretildiği tarih 1935
Üretim adedi 14 643 260
Özellikler
Ağırlık 3.7–4.1kg
Uzunluk 1.110 mm
Namlu uzunluğu 600 mm

Mühimmat 7.92x57mm Mauser
Kalibre 7.92 mm
Etkili menzil 500 m, keskin nişancı tüfeği versiyonu için 800+ metre


Karabiner 98 Kurz (sıklıkla: Kar 98k, K98 veya K98k), 1935 yılında ilk kez Nazi Alman Silahlı Kuvvetleri Wehrmacht tarafından üretilerek kullanılan tüfektir. Kar98k sürgülü tüfeği, mavzer diye de tanımlanan uzun namlulu Gewehr 98 tüfeklerinin üzerinde oynanarak standart piyade tüfeğine dönüştürülmüş halidir.

Açıklama[değiştir | kaynağı değiştir]

Çalışma Prensibi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kar98k, elle kurulup ateşe hazır edilen çekmece sistemiyle çalışır. Bu sürgülü çalışma prensibine İngilizcede "bolt-action" yani sürgü hareketi denmektedir. Konuyu daha da açmak gerekirse; kundak kısmı bir sürgü ile kontrol edilir. Tetiğe basıp tüfekle ateş edildikten sonra boş kovan kundakta kalır. El ile sağ tarafa bakan sürgü kolu sonra kullanıcı kendisine doğru çeker . Sürgü çekilince kundağın ağzı açılır ve boş kovan dışarı fırlar. Sürgünün geri kapatılmasıyla iç kundaktaki sırada bekleyen fişek namlu yoluna girmiş olur. Bu sistem böyle devam eder. Yani otomatik tüfeğin yaptığı iş burada manuel yapılır.

Doldurulumu[değiştir | kaynağı değiştir]

5 adet fişek sıyırtıcı şarjör denilen bir metal parçası yardımıyla iç kundağa yerleştirilir. Yine açarsak; öncelikle boş tüfeğin sürgüsü açılır. 5 fişeklik bir kundak içinde sabit şarjörü bulunur. Fişekler bir kılavuz parçasıyla üsten bastırılarak yerleştirilir ve kılavuz dışarıda kalır. Sürgü kapatılır ve artık tüfek kullanıma hazırdır. Bir diğer doldurma şekli de kılavuz parça kullanmadan fişeklerin tek tek elle iç kundağa doldurulmasıdır. Bu yöntem sadece, tüfeğin içinde zaten birkaç fişek varsa veya dürbün eklenmiş versiyonlarında dürbün, tüfeğin üst kısmını kapladığı için kılavuz parçanın yerleştirilememesi nedeniyle kullanılır.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kar98k (Karabiner 98k, K98k olarak da anılır) sürgülü tüfeği, bir sıyırtıcı şarjör üzerine yerleştirilmiş 5 adet 7.92x57mm Mauser mermisi ile çalışır. Hızlı ellerde bu tüfek dakikada 15 atış yapabilir. Aslında sıfırdan üretilmiş bir tüfek değildir, Karabiner 98b adlı tüfeğin üzerinden geliştirilmiştir. Kar98b, I. Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti tarafından da kullanılmış Alman tüfeği mavzerdir. O dönemde doğru düzgün bir techizatı olmayan Osmanlı birlikleri Alman tüfekleriyle donatılmışlardı. Kar98b, gelmiş geçmiş en başarılı sürgülü tüfek olarak kabul edilir. Ancak uzunluğunu ve hantallığını hesaba katan Wehrmacht bu tüfeği alarak üzerinde çalışmış ve daha kısa versiyonu Karabiner 98 Kurz (Kurz: Almanca "Kısa") üretilerek piyade timlerinde çok önemli bir yere oturtulmuştur. Daha sonradan Nazi askerleri bu silahla bütünleşeceklerdir.

Ek Parçaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Aslında bu tüfeklerin süngüleri de vardır.Süngüden başka bir de namlusunun ucuna takılan bomba atarı bulunmaktadır. Adı "tüfek bombası" olarak da geçer. G3 bomba atarıyla aynı sistemde olsa da günümüz bombaatarlarından farklıdır. Günümüzde bombaatarlar namlunun alt kısmına monte edilen ve kendi tetiği olan ayrı bir parçadır. Kar98k tüfeğinin bombaatarı ise namlunun ucuna yerleştirilir ve aynı tetikten çalışır. Çalışması için boş şarjöre ihtiyaç vardır. Boş şarjör, 'çekirdeksiz' fişek içerir. Tetiğe basıldığında tüfek ses çıkarır ancak mermi atmaz, yani tüfek kurusıkı hale gelir. Yalnız savaş alanında bunla uğraşmak biraz zordur, boş şarjör yerleştirmeden gerçek mermiyle tüfek bombasını ateşlemeye çalışmak korkunç sonuçlar doğurabilir. Ayrıca keskin nişancılar için balistik bir oynamayla beraber dürbün de takılabilmektedir. En yaygını Zeiss Zielvier 4x (ZF39) dürbünüdür, buna ek olarak aynı dürbünün 6x versiyonu ile Ajack 4x, Hensoldt Dialytan 4x ve Kahles Heliavier 4x gibi başka marka dürbünler de kullanılmıştır.

II. Dünya Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kar98k kullanan Wehrmacht 1939'da Polonya'yı işgal ederek kısa sürede yayılarak tüm dünyayı sarsacak II. Dünya Savaşı'nı başlatmışlardır. Her II. Dünya Savaşı konulu filmde görülebilen bu tüfekler tüm cephelerde kullanılmıştır. Savaşın ilerleyen yıllarında kısa mesafedeki yetersizliği görülmüştür. Kısa mesafede sürgü sistemi biraz zordur, tek atış yaptıktan sonra sürgü çekilerek silah hazırlanmak zorundadır. Ancak otomatik silahlar kullanan düşmanlar dakikada yüzlerce mermi atmaktadırlar. Buradan yola çıkılarak Wehrmacht tarafından tarihin ilk saldırı tüfeği StG-44 üretilmiştir. Buna ek olarak yarı-otomatik tüfek Gewehr 43 ve MP40 adlı tam otomatik silahlar kullanılmıştır. Gene de Kar98k'in ününü hiçbiri geçememiştir. Özelikle Alman keskin nişancıları için tasarlanmış pek çok dürbünlü modeli üretilmiştir.

Günümüz[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu tüfek günümüzde de geliştirilerek hala kulanılmakta ve üretilmektedir. Dünyada en uzun süre boyunca hizmette kalmış silahtır. II. Dünya Savaşı'ından sonra da birçok savaşta boy göstermiştir. Vietnam Savaşı, İran-Irak Savaşı, Bosna Savaşı ve bunlara ek bir sürü yerel çatışmalar sayılabilir. Günümüzde piyade savaş sistemi çok değişmiştir. Şimdiki versiyonları genelde siviller tarafından av veya spor için kullanılmaktadır. Birçok Amerikan ve Avrupa silah firmaları bu tüfeği geliştirerek sivil kullanıma sunmuşlardır. Ayrıca orijinal ve kopya Kar98k'ler II. Dünya Savaşı koleksiyoncuları için vazgeçilmez bir parçadır.

Wikimedia Commons'ta Karabiner 98k ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.