Vladimir Komarov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vladimir Komarov
Vladimir Komarov 1965.
Doğum16 Mart 1927
SSCB / Moskova
Ölüm24 Nisan 1967 (40 yaşında)
SSCB / Orenburg
ÖdüllerSovyetler Birliği Kahramanı Sovyetler Birliği Kahramanı
Lenin Nişanı Lenin Nişanı
İmza

Vladimir Mihailoviç Komarov (Rusça: Владимир Михайлович Комаров) (16 Mart 1927 Moskova - 24 Nisan 1967 Orenburg yakınları), Sovyet kozmonotu, bir uzay uçuşunda hayatını kaybeden ilk insan.

1960'ta uzaya gidecek ilk kozmonot grubuna seçildi. Vostok 4 uçuşunda Pavel Popoviç'in yedeği oldu. İlk uzay uçuşunu 1964'te Voskhod 1 ile yaptı. Soyuz 1 aracı ile yaptığı ikinci uzay görevi sırasında yere çakılarak öldü.

Soyuz 1[değiştir | kaynağı değiştir]

Soyuz 1, yeni uzay aracı Soyuz'un ilk uçuşuydu. Diğer uzay araçlarının aksine, Sovyetler, Soyuz'u insansız test uçuşu yapmadan, içinde Komarov olduğu halde uzaya gönderdiler. Bunun nedeni, Soğuk Savaş yıllarında Uzay Yarışı nedeniyle ABD ile rekabet içinde olan Sovyetler Birliği'nin Lenin'in doğum gününe özel bir kutlama yetiştirmek istemesiydi.[kaynak belirtilmeli]

Uçuşun yedek kozmonotu olan Yuri Gagarin'in, kendisi gibi ünlü birisinin böyle tehlikeli bir göreve gönderilemeyeceğini bildiği için Komarov'un gitmesini engellemeye çalıştığı söylenir. Uçuştan birkaç hafta önce Komarov, "Bu uçuşa gitmezsem yedek kozmonotu gönderecekler. Benim yerime Yuri ölecek." dedi.[kaynak belirtilmeli]

Uçuşun başından itibaren ortaya çıkan ciddi arızalar, Soyuz 1'in insanlı uçuş için hazır olmadığını gösterdi.[kaynak belirtilmeli] Bunun üzerine kontrol merkezi, uzay aracını Sovyetler Birliği toprakları üzerinden ilk geçişinde indirmeye karar verdi.

Dünyaya dönmek üzere yörüngeden çıkmadan önce, Komarov, eşi Valentina ile telsizde kısa bir görüşme yaptı. Komarov, doğrultu sabitleme sistemi bozuk olduğundan kontrolsüz şekilde dönen uzay aracının içinde soğukkanlılıkla eşine veda etti.

Soyuz 1, atmosfere girdikten sonra otomatik paraşütü açılmadı. Komarov'un elle açtığı yedek paraşüt de dolandığından işe yaramadı. Yere çakılmadan hemen önce Sovyet Başbakanı Aleksey Kosigin, telsizde Komarov'a "ülkesinin onunla gurur duyduğunu" söyledi.

Türkiye'deki Amerikan dinleme istasyonları tarafından Komarov'un ağlarken " Beni bu berbat araca koyanlara lanet olsun" tarzında bir şey söylediği duyulmuştur.[1]

Soyuz 1 enkazı

Ölümünün ardından aldığı ödül ve madalyalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Komarov'un da adının yazılı olduğu Ay yüzeyine bırakılan hayatını kaybeden astronotları anma plaketi

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Komarov, Valentina Yakovlevna Kiselyova ile evliydi, Yevgeni ve İrina adlı iki çocuğu vardı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Krulwich, Robert (March 18, 2011). "Cosmonaut Crashed Into Earth 'Crying In Rage'" 6 Mayıs 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., NPR.
  2. ^ Plaket Mons Hadley adı verilen bölgede bulunmaktadır
  3. ^ "13. Füze Orenburg Kızıl Bayrak Tümeni tarihi". 12 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2020.