Vikipedi tartışma:Trol nedir?

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atlaArşiv

Troll politikası?[kaynağı değiştir]

Bu deneme yazısının engellerin gerekçelerinde kullanılması ne kadar doğru? Mesela şu günlerdeki bir engelde "#12-Politika ihlali: VP:KSY, VP:N, VP:TROLL..." (gerisine gerek yok) diye bir gerekçe görüyorum. Halbuki troll bir politika olmadığından engellerde buna referans verilmemesi lazım, mesela bazı engellerde de "VP:TROLL'a benzer davranışlar sergilemek" diye bir gerekçe var. Ya bu bir politika statüsüne alınmalı, ya da engellerde gerekçe gösterilmemeli. Hizmetlilerden de bu konuda dikkat ve hassasiyet bekliyorum. --82 ~145 ileti 10:33, 13 Haziran 2011 (UTC)

Sayfa adı[kaynağı değiştir]

Madde adının Vikipedi:Trol olarak değiştirilmesini öneriyorum. Trol sözcüğü tek l'li olarak özellikle bilgisayar ve efsaneler ile ilgili çevrelerde daha yaygın kullanılıyor. Malesef sözlüklerimize henüz girmedi (eşsesli olan trol balıkçılığı hariç) ama "troll" hali için de Türkçe kaynak göstermek çok zor. Zararlı sözcüğü de kaldırılmalı zira "zararlı" anlamı sözcüğün kendisinde gizli. Saygılar.--Abuk SABUK mesajlaş 21:21, 1 Ekim 2011 (UTC)

Bence sayfanın adı Vikipedi:Troll nedir? olmalı. Trol kullanımı henüz yaygınlaşmış değil bence.--Reality 20:22, 2 Ekim 2011 (UTC)
 • Öneriniz bence şu anki halinden iyi ancak İki l'li yazımda trolllük sözcüğü de bayağı sorunlu oluyor. Yanyana 3 sessiz kullanımı Türkçenin kurallarına da ruhuna da aykırı.--Abuk SABUK mesajlaş 20:33, 2 Ekim 2011 (UTC)
Google Translate troll'ü trol diye çeviriyor. Her ne kadar dilimize yerleşmediğine inansam da uygun olabilir. O zaman Vikipedi:Trol nedir? nasıl olur?--Reality 20:36, 2 Ekim 2011 (UTC)

Sayfanın kaldırılması[kaynağı değiştir]

Troll masallarda geçen akılsız ve çirkin karakterlere verilen isimdir. Bu durumda birine Troll demek kişisel saldırı sayılır. Ayrıca bu deneme yazısının yanlış kullanımına çok sık rastlanıyor. Her ne kadar yararlı bir politika gibi dursa da zararı daha fazladır. Kişisel kanaatim kaldırılması yönünde. Duke 34 ϡ»» ileti ^^ 19:47, 31 Ekim 2011 (UTC)

 • Bu sayfa internet trollüğünün ne olduğu konusunda faydalı bilgiler veren, kaliteli yazılmış bir sayfa. Sayfanın kaldırılması VP:KSY sorununu kesinlikle çözmeyecektir. Aynı mantıkla VP:Vandalizm sayfasının da kaldırılması gerekir, ne de olsa o da hakaret olarak kullanılabilir. Örneğin VP:İdiyot diye bir sayfamız yok ama birine bunu söylerseniz yine de yaptırımla karşılaşabilirsiniz. Ben kaldırılmasına kesinlikle karşıyım.--Abuk SABUK msj 23:55, 31 Ekim 2011 (UTC)
Vandalizm, sınırları net şekilde tanımlanmış olgularla ilgili. Örneğin sayfa boşaltmak, hakaret eklemek vs. bunlar vandalizmdir. Oysa trollüğün ne olduğu konusunda net bir tanım yok. Aşağıda da yazdığım gibi yazı kendi kendisiyle inanılmaz şekilde çelişiyor. Örneğin bu yazıya göre bir konuda uzlaşmayan da trol, uzlaşma aramak için sürekli başlık açan da trol. İroniktir Vikipedi'de herkes birbirine trol dediği için de uzlaşma sağlanamıyor. :)) Kısacası bu yazının kalması Vikipedi'ye faydadan çok zarar getiriyor. --Alperen 21:11, 4 Kasım 2011 (UTC)
 • O zaman troll söylemine ilk başta uyarı verilsin. Sayfa yine de bilgilendirici olarak kalsın. Lakin troll söylemi kullananlar ısrarcı olursalar ceza alsınlar. Kullanıcıları küstürebilecek bir tanım. Ya da sayfanın ismi değişsin. Duke 34 ϡ»» ileti ^^ 19:27, 2 Kasım 2011 (UTC)

Ben bu deneme yazısında özellikle bana karşı yapılmış olan engellemelerin neredeyse tamamının izini görüyorum. Yazı kendi kendisiyle olağanüstü seviyede çelişiyor. Bu da aslında bir amacı olmadığını ve bir propoganda aracından başka birşey olmadığını gösteriyor. Amerika'nın İkinci Dünya Savaşı'nda Japonları fare gibi karikatürize etmesinden hiçbir farkı yok. Düşmanlığa ve ayrımcılığa sebep olan bu yazı kaldırılmalı

"Vikipedi'de troll zararlısı, Vikipedi'ye katkı sağlayan kullanıcıların, hizmetlilerin ve program geliştiricilerin katkı sağlamasını 'kasten ve maksatlı' olarak engellemeye çalışan kullanıcıdır". Kasten ve maksatlı olarak engellediği nasıl tespit edilir?

 • Ama troll zararlısı kasıtlı olarak karşısındaki kişinin ya da toplumun insan doğasından kaynaklanan zayıf noktalarını istismar edip, keyfini kaçırmaya ve işlerini aksatmaya çalışır.

insan doğasından kaynaklanan zayıf noktalar nedir nasıl istismar edilir?

 • Troll zararlısının kesin bir tanımını yapmak kolay değildir. Aferim cevabını kendin verdin.
 • Bu sebeple troll zararlılarına karşı bir uygulama belirlenmemiştir. O zaman nasıl engelleme gerekçesi oluyor? Saf yerine mi konuluyoruz? Bu politika sayfası bile değil, deneme yazısı.
 • Trollerin durdurulmasına yönelik Vikipedi kuralı basitçe şöyledir: Yapma! Trolün ne olup neyi yapmayacağını tanımlayın ondan sonra yapma deyin.
 • ... Bu eylemler kötü niyet doğrultusunda yapıldığında troll zararlılığı olarak adlandırılır. İNOV varsayımı ne oldu? Niyet okuyucusu muyuz biz?
 • Eğer buna karşılık tam bir uyumsuzluk ve dinleme konusunda isteksizlik gösterme eylemi devam eder ve tartışmada yumuşak davranmaya yanaşmaz ise, işte o zaman troll zararlısı olduğunu düşünebilirsiniz. Ben kırk kere aksine örnek gösterdiğim halde tek cümleden taslak olmayacağını iddia etmek ne oluyor bu durumda?
 • Fakat troll zararlısı görüş birliği ya da uzlaşma aramayıp, ısrarla istediğini yapmaya çalışır. Ama bir saniye... Tartışma yapanlar da kafa ütülediği için troldü hani? Bunun bir sınırı var mı?
 • Bir kullanıcı, bir tür uyuşmazlık durumunda, aslında kuralın gerçek anlamını büyük oranda bozarak, bir kural üzerinde harfi harfine ısrar ediyorsa, bu genelde trollük belirtisidir. Hmmm anladım.
 • Sana karşı çıkanları, bir lobi oluşumunda bulunmakla suçlar mısın? Hmm... Bunu da anladım.--Alperen 20:50, 4 Kasım 2011 (UTC)
Yazının üslubuna ve tutarsızlığına özellikle dikkat çekmek istiyorum. X'i yapana trol diyor X'in karşıtını yapana da trol diyor. Allah Allah. Halbuki trol önce X'i yapıp sonra X'e karşı çıkan kişidir. Örneğin birisi kendisi tek cümlelik madde açtığı halde, bunda ısrar edenler troldür diyorsa aslında kendisi troldür :)) Ne yapmaya çalıştığı belli değildir, tutarsızdır ve ancak bu durumda niyeti sorgulanır.--Alperen 21:37, 4 Kasım 2011 (UTC)

Sondaki bağlantı[kaynağı değiştir]

En sonda yer alan bağlantılardan ikincisi kırılmış galiba (broken-link). 78.191.29.213 21:55, 10 Haziran 2014 (UTC)