Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Muharrem Türkseven

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Théoden ileti 10.20, 14 Şubat 2020 (UTC)

Muharrem Türkseven[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · FENS · JSTOR · NYT · VK)

Hakkında bağımsız ve güvenilir kaynak yok, kayda değer yapımlarda önemli rolü yok Ali Haydar (mesaj) 20.12, 24 Aralık 2019 (UTC)

  • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılarak. Görece iyi yazılmış olmasa hızlı da silinebilirdi aslında.--NanahuatlEfendim? 20.18, 24 Aralık 2019 (UTC)
  • Silinsin Silinsin Aday gösteren olarak. --Ali Haydar (mesaj) 17.20, 25 Aralık 2019 (UTC)
  • Maddenin tartışma sayfasını göremediğim için burada paylaşıyorum.. Geçmiş yıllarda farklı hesaplardan Wikipedia'ya pek çok madde eklemiş biri olarak bu sayfanın özgür ansiklopedide yayımlanmayı hak ettiğini söyleyebilirim. Vaktim oldukça bu maddeyi güncellemeye devam edeceğim, kaynakçaları arşivleyip doğru formatta ekleyeceğim fakat anladığım kadarıyla yapacağım güncellemerin bir faydası olmayacak. Bu sebeple sayfayla ilgili paylaşmak istediğim bir tartışma var: "Diğer wikipedia sayfalarına kıyasla" kaynakların gayet güvenilir olduğunu düşünüyorum: Sabah gazetesi, internethaber, akşam gazetesi, sinematürk, star tv, trt 1 vs. Sanatçının sabah gazetesinde tam sayfa röportajı yayımlanmış, İstanbullu Gelin ve Benim Adım Melek gibi televizyonda en çok izlenen dizilerde karakter oyuncusu olarak oynamış ve ana karaktere en yakın oyunculardan biri olarak oynamaya devam ediyor. Konservatuvarı burslu olarak kazanmış ve 11 yıldır aktif olarak birçok tiyatro, dizi ve filmlerde oyunculuk yapıyor ve rolüyle ilgli sayısız olumlu eleştiri, övgü alıyor. 30 yaşında ömrünün 1/3'ünü sanata adamış bir sanatçının sanata katkısı, oynadığı başrollerle ölçülmemeli. Başrol olayı sadece tepeden inme ünlüler için geçerlidir. Tiyatrocular televizyon işlerinde çoğunlukla karakter oyunculuğu yaparlar. Başroldeki ünlü kişinin çevresinde olurlar çoğunlukla. "Eğlence sanatçıları" başlığında da yazdığı üzere olay ünlü olmak değil, sanat yapmak ve bu sanatın takdir edilmesidir. Sadece instagram hesabında, oynadığı rollerle ilgili 38 bin kişi tarafından sayısız övgü alan bir sanatçının, ki dizinin en iyi oyuncusu olduğu sosyal medyada herkesçe konuşuluyor, kayda değer olmadığını söylemek ne kadar doğru olur.. Wikipedia'daki "Türk dizi oyuncuları" listesindeki pek çok oyuncunun bu kişi kadar tecrübesi de yoktur, buna dair yeterli kaynakçası da yoktur. Sayfaların çoğu taslak olarak yayımda ve geliştirilmeyi bekliyor. Olması gereken de bu zaten. Zamanla geliştirilebilen içeriklere ev sahipliği yapan bir platform burası. İnsanların bir anda Jach Nicholson olarak burada yer almasını istemek bu işin doğasına aykırı. Bu sanatçı arkadaşlar belki ülkemizi yurt dışında temsil edecekler fakat henüz bir wikipedia sayfası oluşturulması konusunda bile önlerine taş koyuyoruz. Diğer ülkeler kendi değerlerini tüm dünyaya tanıtmak için can atarken biz ülkemizin kendi dilindeki özgür ansiklopedisinde bile onların yeri olmadığını düşünüyoruz. Genç sanatçılarımıza, sporcularımuza, bilim yapan gençlerimize bu şekilde yaklaşırsak, kendi ülkelerinde bile kıymet görmezlerse uluslararası arenada bizi nasıl temsil edecekler?
Son olarak da her geçen gün artan sayıdaki 38 bin kişinin takdir ettiği bir sanatçıyı (sosyal medya fenomenlerinden bahsetmiyorum, her hafta milyonlarca kişinin izlediği dizilerde oyunculuk yaparak kazandığı hayran kitlesinden bahsediyorum) burada bizim kayda değer bulmamamız ne kadar anlamlıdır bu soruyu kendimize sormamız lazım. Esasen wikipedia kuralları gayet esnek, bu kadar katı değil fakat kuralları katılaştıran biziz. Bunu da yayındaki sayfalardan anlayabiliyoruz zaten. İyi bir wikipedia okuyucusu bunu net olarak görür.

Tabii ki formatı bozan bir şey varsa seve seve düzeltelim fakat söz konusu sayfanın ne kadar özenle hazırlandığı da ortada. Farklı sebeplerden silinmesine üzülmem fakat oyuncu başlığı altında gerçek sanatçılarımızın bu şekilde elenip sanatla alakası olmayan insanların burada kendilerine yer bulması hiç adil değil. Lütfen yazdıklarımı iyi niyetli görüş bildirme olarak değerlendirin. Herhangi bir art niyetle yazmadım. Amacım milli değerlerimizi savunmak. Her zaman her mecrada yaptığım gibi... Wjohner (mesaj) 21.25, 25 Aralık 2019 (UTC)

  • @Wjohner, Öncelikle burası Türkiye Cumhuriyeti'nin Vikipedisi değil Türkçe konuşan (dünyanın herhangi bir yerinde yaşayıp bu dili anlayan tüm insanlar) insanların Vikipedisi. Vikipedi gönüllüleri milli kaygılar güderek Vikipedi'de bulunmuyor. Bir kaynağın bağımsız ve güvenilir olması için bahsi geçen kişiyle hiçbir ilişkisi olmaması gerek. Röportaj, çalıştığı kuruma ait haber, tv vb. siteler bu sınıfa girmiyor. --Ali Haydar (mesaj) 21.47, 25 Aralık 2019 (UTC)
  • @Ali Haydar Yanlış anlaşılan bir konuyu netleştireyim.. "Milli değer"den kastım; Türkçe konuşan, okuyan, anlayan tüm insanların yaratmış olduğu değerlerdir. Farklı bir şey söylemem mümkün değil. Konunun özü adalet. Ulusal basının sanatçıdan bağımsız bir kaynak olmadığını söylemek çok öznel bir yorumdur. Wjohner (mesaj) 13.31, 26 Aralık 2019 (UTC)
Wjohner, çalıştığı kurum nasıl bağımsız kaynak olabilir? Kendi ürettiği içeriğin reklamını yaparsa bu nasıl ulusal basının bağımsızlığı olarak değerlendirelebilir? --Ali Haydar (mesaj) 16.35, 28 Aralık 2019 (UTC)
@Ali Haydar Konuyu önemsediğimi bilmenizi istediğim için ayrıntılı açıklayayım.. Oyuncunun filmografisinde bahsedilen diziler ve oynadığı roller için en güvenilir kaynak zaten dizinin yayımlandığı tv kanallarının sanal ve matbu yayınlarıdır. VP'de kullanıcıların verdiği bilgilerin tv içeriğinin doğruluğunu en iyi şekilde, bu yolla teyit edersiniz. Bunun için makaleye atıf yapmamı veya üçüncü bir internet sitesinde daha doğru bilgiye ulaşmayı bekleyemezsiniz. İkinci soruya gelince, Sabah Gazetesi'nde yayımlanan röportajı reklam olarak görmek subjektif bir değerlendirmedir. O kanalla veya kanalın sahibi olan grupla oyuncunun hiçbir alakası olmadığı gibi, köklü ve ulusal bir basın yayın organında kendi isteğiyle röportaj yayımlatabileceğini düşünüyorsanız, neden oyuncusu olduğu medya organlarında röportaj yaptırmadığının da cevabını vermeniz gerekir. Sonuç olarak, bu bahsedilen konularda farklı düşüncelere sahip olabiliriz; fakat tartışmasız bir konu var ki, her şeyden şüphe edip sadece yüzde yüz güvenilirlikte kaynaklar arıyorsak, VP'deki sayfaların pek çoğunu tekrardan inceleyip silinmesini talep etmemiz gerekir. Çünkü sadece "mersinhaber.com/ali-kaya-aslen-nereli" tarzı tek bir kaynakla yayında olan pek çok sayfa mevcut. Bu imzasız yazı Wjohner (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
Röportajlar ancak madde içinde yer alan bilgiye referans olabilir, kişinin kayda değerliğini kanıtlayamaz. Eğer dediğiniz gibi maddelere rastlarsanız siz de bunun gibi bir adaylık süreci başlatabilirsiniz. Sınır yok üzerinde şüphe bulunan tüm maddeler tartışmaya açıktır. --Ali Haydar (mesaj) 18.10, 28 Aralık 2019 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.