Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/1 Temmuz 2008 Ergenekon Operasyonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir.

1 Temmuz 2008 Ergenekon Operasyonu[kaynağı değiştir]

Ergenekon Operasyonu diye bir başlık açılır; bu maddenin konusu da orada bir başlık içerisinde işlenir. Maddenin şu hâli bırakın kayda değerliği VP:VND ihlâlidir. Şu anki gelişimi, adımı ve maddeyi ansiklopediklik iddiamız açısından içler acısı buluyorum. Bana söyler misiniz bu maddede kullanabileceğimiz hangi bilgi cidden nesnel ve doğrulanabilir? Şu anda her şey iddia. Eğer böyle gidersek VikiHaber oluruz. Henüz tamamlanmamış bir dava sürecindeki her operasyonun maddesini mi yapacağız? Biz bir haber sitesi değiliz. Biz ancak üçüncü parti, tarafsız ve bağımsız kaynakların sunabildiği bilgilere yer veriyoruz. Bu operasyonun bu adımı elbette geçebilir ansiklopedimizde; ama yapıldığı gece bir maddesi açılarak değil. Genel olarak dava/operasyon üzerine bir madde açılır, altında da operasyonun, dava sürecinin her adımı ayrı bir başlık olarak tutulur. Evet, bence de bu operasyon çok önemli. Fakat her önemli şeyin maddesini açamayız. Bu kadar belirsiz bir ortamda sunacağımız bilgilerin neredeyse hepsinin özgün araştırma olacağı da ortada... Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon ʘ mesaj 22:07, 1 Temmuz 2008 (UTC)

 • Yorum Yorum Noumenon'un yaptığı ansiklopediklik vurgusuna ve VP:VND uyarısına katılıyorum. 1- Medyanın bir tarafında göbek atanlar diğer tarafında üzülenlerin varlığı ortadayken hangi medyanın bakışına göre VP:TBA'ya uygun madde yaratılabilir. 2- Konu VP'de olmalı ancak iddianame yazıldıktan ve belirsizlik içeren yönlendirme ısmarlama bilgiler ortalıktan kalktıktan sonra. 3- Operasyona medya tarafından verilen Ergenekon ismi bile vikipedinin VP:TBA ilkelerine aykırı, savcılık böyle bir isimlendirme veremeyeceğine ve vermediğine göre bu isimde maddenin bile VP üzerinde var olması tekil olarak VP'yi taraflı kılar. 4- Güncel konular şimdilik taraf ve taraflı medyaca verilen ismi ile Ergenekon Soruşturması/Operasyonu başlığında olan vp maddesine üzerine taraflı şablonu eklenerek taşınmalıdır. Teşekkürler.--88.235.54.102 22:33, 1 Temmuz 2008 (UTC)
 • Silinsin Silinsin bu bir ansiklopedi maddesi değil, gazete yazılarının bir arada görülebileceği bir derleme.. aslında güncel olaylara soğukkanlılıkla yaklaşmak, bu tür haberleri, ana başlığa birkaç ansiklopedik bilgi cümlesiyle eklemek yeterli. aslında mesele, bu kadar önemli bir davanın hâlâ iddianamesinin bile yazılmamasından kaynaklanıyor ama bu bizim konumuz değil. mahkeme başlayınca her duruşmayı madde haline getirmeyeceğimizi umuyorum. yukarda vurgulanan, ismin medya tarafından verilen ve dolayısıyla taraflı olması meselesi de son derece doğru. --kibelemesaj 06:25, 2 Temmuz 2008 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Yukarıdaki görüşlere katılıyorum. "Vikihaber" hayata geçtiğinde bu türden güncel olaylara orada yer verilir. Ancak Vikipedi bir ansiklopedi projesi, dolayısıyla maddedeki bilgilerin kısaltılarak ana madde içine (artık adı, Ergenekon (örgüt) mü olur, Ergenekon çetesi mi olur, Ergenekon Dosyası mı olur, Ergenekon Operasyonu mu olur bilemem -karar verilir bir şekilde) aktarılması yerinde olacaktır. Saygılar, --M. M. ileti 06:32, 2 Temmuz 2008 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bence de silinmeli. İçeriğin bir bölümü daha kısa ve özet olarak "Ergenekon soruşturması" maddesine taşınabilir.--2ulus 07:29, 2 Temmuz 2008 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Ben zaten maddenin tartışma sayfasında yeterince görüş belirttim.Ayrıca Ergenekon (Örgüt) maddesi de silinmeli.Ergenekon (örgüt) maddesi derin devlete yapılmış atıflar ve ilginç yorumlarla dolu.Bütün bu Ergenekon maddeleri(Ergenekon Soruşturması/Operasyonu olmalı çünkü sonunda dava açılacak) tek başlıkta toplanmalı.Saygılar.--Yürekli 11:57, 2 Temmuz 2008 (UTC)


 • Yorum Yorum Silinebilir ya da silinmeyebilir; ama önemli olan bu konuyu yansıtabilecek bir maddemizin olması. Bence ana madde Ümraniye soruşturması vb. bir madde olursa iyi olur. Ayrıca konuyla ilgili şimdiki ana madde sayabileceğimiz bu maddeye baktığımızda, konuyla uzaktan yakından alakası olan herşeyin maddede olduğunu ve "arapsaçı"na dönmüş olduğunu görüyoruz.
  Üslup konusuna gelirse, sanırım maddenin yazınsal kısımlarının hepsini ben yazdığım için, üslup eleştirilerini de ben yanıtlamalıyım. Evet, maddeyi haberlerden kaynaklanarak oluşturdum, üslubunda da habere benzer bir üslup bulunması doğaldır bu nedenle; ama bu da Vikipedi'nin ansiklopediklik ilkesini ihlal etmeyi gerektirmez. Bu nedenle gerekiyorsa silinmeli. Yalnız belirtmek istediğim bir husus var: Vikipedi, bir ya da birkaç madde veya kullanıcıdan dolayı "içler acısı" hâle gelmez. O madde, silinir gider veya düzeltilir; ama Vikipedi'yi asıl "içler acısı" hâle getiren, toplam oranı %4.7 olan düzenlenmesi gereken madde sayısı ve pek çoğu küfür, espri vb. dolu olan köy taslaklarıdır bence.
  Her neyse... Vikipedi'nin kardeşi olan Vikihaber'in kurulması iyi olacak galiba. Hayırlısı olsun artık... Teşekkürler, iyi çalışmalar herkese... --DsMuratileti 16:21, 2 Temmuz 2008 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Çok uzun bir madde birleştirilmesi iyi olmaz. Ayrıca wikinews için bir ön hazırlık olarak düşünebiliriz.--Boyalikus 21:36, 3 Temmuz 2008 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Noumenon'a katılmamak elde değil. --Manco Capac 07:10, 4 Temmuz 2008 (UTC)
 • Silinsin Silinsin -- Takabeg ileti 12:30, 4 Temmuz 2008 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kanıtsız sadece 2-3 tane gazetenin kaynağı belli olmayan yayınlarını göstererek bir madde yazılması Vikipedia nın en temel değerlerine uymamaktadır. --egemen 14:58, 7 Temmuz 2008 (UTC)


Geçersiz oylar[kaynağı değiştir]

 • Kalsın KalsınBurda olmasınında kimseye bi zararı yok. Bence silinmesin.Buna benzer bir çok madde var Vikipedi'de. Hepsinimi silicez? Kalmalı.Bu imzasız yazı 85.107.109.239 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
@85.107.109.239'ye; - Lütfen şu iki vikipedi poltikasını okur musunuz: VP:VND ve VP:TBA. Belki bakış açınıza değişik bir katkı sağlayabilir vikipedi hakkında. Teşekkürler.--88.235.54.102 12:24, 2 Temmuz 2008 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.