İçeriğe atla

Vikipedi:Seçkin portal kriterleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Vikipedi:Seçkin portal nedir? sayfasından yönlendirildi)

Seçkin portaller, en iyi çalışmalarımızı örnekler; bir alandaki Vikipedi'nin en iyi çalışmalarını gösterir ve bu alandaki katkıları cesaretlendirir. Şu özelliklere sahip olmaları gerekir:

 1. Kullanışlı, ilgi çekici, ergonomik ve güncel.
  • (a) Kullanışlı. Geniş ve ilgi çekmesi muhtemel olan, birbiriyle alakalı bir grup maddeyi kapsar. Portallerin küçük konu alanlarını kapsaması daha az kullanışlıdır, çünkü içerik kısıtlıdır. Bir seçkin portal yeterince geniş bir alanı kapsar ve önemli miktarda içeriğe sahiptir. Bir seçkin portal sergilediği içerik konusunda seçicidir, çünkü portaller Vikipedi içeriğinin en iyilerini teşvik eder. Gösterilen içerik, sadece yüksek-kalitedeki içerikleri kapsar ve halihazırda seçkin içerik olanların sergilenmesi tercih edilir.
  • (b) İlgi çekici. Vikipedi içeriğini estetik olarak hoş bir şekilde sergiler. Renkler tutarlı ve tamamlayıcı, ve portal içeriğinin görüntüde olumsuz etkisi yoktur. Seçkin portallerin biçimlendirmede hiçbir sorunları yoktur. Kırmızı bağlantılar sınırlıdır ve sadece katkıları teşvik etmek amacını taşır. Madde ve biyografi özetlerinin uzunluğu 200 kelimeyi önemli bir miktarda geçmemelidir.
  • (c) Ergonomik. Vikipedi içeriğini mantıklı ve etkili bir şekilde, kullanışlılığını ve ilgi çekiciliğini artırmak suretiyle sergilenmesi amacını taşır. Bu birincil amacıdır, katkıları teşvik etmek ise ikincil amaçtır.
  • (d) Güncel. Bir alanda Vikipedi içeriğinin farklı yönlerini göstermek için, düzenli olarak güncellenir. Seçkin portaller gerekli güncelleme sıklığını azaltacak şekilde tasarlanmış olabilir; bununla beraber, düzenli güncellemeyi sağlayacak yapılar (örneğin; Vikiprojeler) kullanarak içerik değişimi daha fazla olacak şekilde de tasarlanmış olabilir. Bakım gerektiren seçkin portaller ve 3 ay veya daha fazla süredir güncellenmeyen seçkin portaller, seçkinlikten ihraç edilir.
 2. Vikipedi:Biçem el kitabında ve ilgili VikiProjelerde belirlenmiş olan standartlarla uyumlu olmalıdır. Bunlara aşağıdakiler de dahildir:
  • (a) Listenin kapsamını özetleyen ve okuyucuyu sonraki bölümlerde karşısına çıkacak yüksek seviyede detaya hazırlayan kısa bir giriş bölümü.
  • (b) Yeri geldiğinde, uygun bir hiyerarşik başlık sistemi.
  • (c) Detaylı, ancak sıkıcı olmayan bir içindekiler bölümü (bkz: bölüm yardımı).
 3. Uygun telif hakkı statüsüne ve resimaltı yazısı veya alternatif metnine sahip, konuyla ilgili resimlere sahip olmalı.
 4. Diğer Vikipedi Projelerine uygun yerlerde bağlantı vermelidir.

Ayrıca bakınız[kaynağı değiştir]