Vikipedi:Seçkin madde adayları/Malezya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bu, bir seçkin madde adaylığının arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayın. Konuyla ilgili yorumlarınızı maddenin tartışma sayfasına ekleyebilirsiniz. Bu sayfada herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır.
Bu maddenin "seçkin madde" statüsüne alınması konusunda, Vikipedi topluluğunca fikir birliğine varılamamıştır.--Machiavelli' msj 12:33, 2 Ocak 2008 (UTC)

Malezya[kaynağı değiştir]

Uzun zamandan beri üzerinde durduğum bir maddeydi.yararlanıulan kaynakları tamamladıktan sonra SMA göstermek istiyordum ve tam o sırada Günün maddesi olarak anasayfa'da yer aldı.İç bağlantı, Kırmızı link vb. yönden oldukça iyi olduğunu düşünüyorum.Ayrıca ingilizce vikiden çeviri yapmak yerine oturup site site ansiklopedi ansiklopedi dolaşarak yazdığım bu maddeyi beğeneceğinizi umuyorum.Madde hala anasayfada--Uannismsj 11:28, 22 Haziran 2007 (UTC)

 • Destek Destek--Uannismsj 11:29, 22 Haziran 2007 (UTC)
 • Destek Destek--Gul-benmehmet 11:32, 22 Haziran 2007 (UTC)
 • Destek Destek-- King Qwer 12:15, 22 Haziran 2007 (UTC)
 • Destek Destek-- benim izlenimim; vikipedi standartlarına tam uygun bir sayfa. --Orijinnal 15:12, 22 Haziran 2007 (UTC)
 • Destek Destek-- --kürşat altınordu... 15:14, 22 Haziran 2007 (UTC)
 • Destek Destek--Memty 20:33, 22 Haziran 2007 (UTC)
 • Destek Destek--Aycan 17:48, 1 Temmuz 2007 (UTC)
 • Karşı Karşı - İçerik az sadece resimlerden oluşuyor her konu 3-5 cümleyle geçiştirilmiş.İçerik olarak seçkin madde olmaktan uzak.Seçkin madde topluluk olarak yapabildiğimizin en iyisidir.En vikiye bakınca bile daha verilmesi gereken bir sürü bilgi olduğunu görebiliriz.--Machiavelli' msj 19:19, 1 Temmuz 2007 (UTC)
 • Karşı Karşı yetersiz içerik nedeniyle--Erkan 21:40, 2 Temmuz 2007 (UTC)
 • Karşı Karşı aynı nedenlerden--Atacameñoileti 23:13, 6 Temmuz 2007 (UTC)
 • Destek Destek--A-4 12:12, 1 Ağustos 2007 (UTC)
 • Yorum: Maleyza'nın adı nereden gelir? Antik çağlarda üzerinde kimler varmış? Sömürge ülkesi malum; sömürgecilik geçmişi nasıldır? Hükümeti nedir, ne yapar, ülke içi ve ülke dışı ilişkileri nasıldır? Askeriye ne durumdadır, askeri geçmişi nicedir? Coğrafya ve ikliminde verilenler yeterli midir? Malzeya'da kültür ne gibidir? Malezya'nın yönetimsel birimleri nasıl ayrılır, nelerdir? Kentleri ne kadardır. Ülkede bilim ve teknoloji nasıldır? Ayrıca dil, din, gelenek ve görenekler, spor, müzik, basın ve sinema gibi başlıklar da bence gerekli. Kendi terimlerimle açıklayacak olursam alt madde bakımından da, art madde bakımından da maalesef yetersiz. Alt madde: amblem, devlet başkanları, şehirleri vb. Art madde: maddenin anlaşılabilirliğini arttıracak Federal Parlamenter Monarşi, gelişmişilk endeksi vb. Bunların yanı sıra Vikipedi:Seçkin madde tavsiyesi sayfasının 3 ve 5. maddelerine bakılırsa yeterli kriterleri aslında taşımadığı görülecektir. İyi çalışmalar --Danbury iletihehehe 15:26, 22 Haziran 2007 (UTC)
Uannis'e taşekkürler. Güzel ve özgün bir madde olmuş. Ancak yukarıda Danbury'nin de bahsettiği gibi Seçkim Madde olması için bazı konularda eksik. Bunun için diğer dillerdeki wikipedialardan da faydalanarak geliştirileceğini umuyorum.--Math34 15:31, 22 Haziran 2007 (UTC)
madde üzerindeki çalışmalarıma tekrar başladım ve şimdilikj 2 başlık ekledim ancak danbury'nin bahsettiği yönlerden bilgi bulmakta zorlanıyorumj.Malezya bir avrupa ülkkesi olmadığı için kaynak sayısı çok az.Örneğin Güney Afrika maddesini düzenlemeye başlamış ancak kaynak yetersizliğinden sonlandırmıştım.Malezya'da ise kaynak bulabildim fakat hepsi sınırlı bilgi veriyor.Örneğin ingiilizce viki dehil kaynaklarda ülkenin isminin nereden geldiği coğrafyası vb hakkında ya bilgi yok ya da kısıtlı.ben bu kısıtlı kaynaklardan böyle bir maddenin bile çıktığına sevinmemiz gerekir diyorum.e aklımdan bilgi uyduramayacağıma göre olanla yetindim şimdilik.eğer siz ingilizce bilenlerinde yardımı olursa yani danbury math sadece 1 başlık eklese madde daha da güzel olacaktır.--Uannismsj 15:36, 22 Haziran 2007 (UTC)
 • Katkıda bulunan kişiler İngilizce vikipedi'den çeviri yapmak yerine oturup, site site gezerek bilgi bulmalılar. Ancak o zaman gelişir madde benim fikrime göre. Hem madem bu kadar bilgi çıkıyor, biz de içinde yeterli bilgi olan maddeyi oylamalıyız. Maddenin ana sayfa da olması seçkin madde olmasına da bir etken teşkil etmez kanımca. Maddenin eksikleri var ve giderilmedikçe seçkin olamayacağını düşünüyorum. --Danbury iletihehehe 15:42, 22 Haziran 2007 (UTC)
 • Uannis: Madde çok güzel. Ama seçkin madde olabilmesi için Danburynin belirttiği gibi bilgileri içermeli. Ayrıca Vikipedi'deki seçkin maddelerin çoğu diğer dillerden (özellikle İngilizce'den) çevrilmiştir. Bu ayıp bişey değil. Bu maddeye de mümkünse diğer dillerden çeviriler yapılıp, madde zenginleştirilebilir. Kısa bi çalışma süresi sonunda seçkin bir madde olabilecek niteliklere kavuşturabiliriz. Bu nedenle şimdilik olumlu veya olumsuz bir fikirde bulunmak istemiyorum. Sevgiler.. Kolay gele:) --Crystal ksmiletris.pngmaderibeyzamsj 07:13, 23 Haziran 2007 (UTC)
 • Danbury: Diğer vikipedilerdeki çoğu seçkin maddenin Vikipedi'ye çevirisini yaptın ve seçkin madde olmalarında büyük emeğin geçti. buraya kadar tamam. Ancak bir maddenin geliştirilebilmesi için sadece çeviriye ihtiyaç yok ki. Farklı araştırma metodlarıyla da zenginleştirilebilir maddeler. Sonuçta internette İngilizce Vikipedi'den daha sağlam ve doğru kaynaklar bulabilmek mümkün. Eğer çalışmalarımızı şahsi duygularla değil de gerçekten Vikipedi için yapıyorsak senin gibi tecrübeli birinin bu maddeye katkı vermesini eleştirmesinden daha doğru buluyorum. Sevgiler.. Kolay gele:) --Crystal ksmiletris.pngmaderibeyzamsj 07:13, 23 Haziran 2007 (UTC)
 • Konu sapacak gibi duruyor ama yanlış anlaşıldığımı düşünüyorum özellikle Emine Abla tarafından. (maderibeyza) Kesinlikle kimseyle kişisel bir anlaşmazlığım yok. Ancak bu maddenin Seçkin madde olamayacağını düşünüyorum ve ben bunu belirttim. Bir kere içermesi gereken bilgilerin pek çoğu yok, buna karşı verilen yanıt; "eğer siz ingilizce bilenlerinde yardımı olursa yani danbury math sadece 1 başlık eklese madde daha da güzel olacaktır.". E madem madde henüz hazır değil. Burada ne işi var. Anlatmaya çalıştığım bu. Ayrıca ilk bakıldığında belki benim tarayıcımdandır resimler çarpık çurpuk, başlıklar kaymış, yazıların, satırların dağılımı oldukça kötü duruyor. İkinci olarak bu haliyle maddenin oldukça iyi olduğunu düşünüyorum. Geçenlerde hiç kimsenin yanaşmadığı İyi madde kavramı bizde de oluşturulsa bu maddenin o kategoride oylanabileceğini düşünüyorum. Ama bu haliyle SM oylamasının yapılmaması gerekiyordu. Yeniden belirtiyorum belirttiğim eksikler düzeltilirse olumlu oyumu tabii ki kullanacağım. Kimseyle kişisel bir alıp-veremediğim yok. Duyrulur, sevgiler. --Danbury iletihehehe 08:57, 23 Haziran 2007 (UTC)
 • Yorum: Zor. Çok az bilgi var ve özellikle resimler düzensiz. Smiley.svgkızılsungur®©ileti 14:26, 9 Temmuz 2007 (UTC)
 • Yorum Malezyada bulunan ve 35 gün kalan biri olarak bir çok eksik yanı olduğunu söyleyebilirim:
 • Dünyanın en önemli hindu tapınaklarından biri Batu mağarası eksik.
 • Şimdi adını hatırlamadığım ama KL (Kualalaumpur) (Malezyalılar Kualalumpura KL çoğunlukla der) yakınlarındaki özgürlük anıtı ve çevresinden hiç bahsedilmemiş.
 • Florasından ve yaban hayatından hiç bahsedilmemiş.
 • Malezya yerlilerinden hala yabanda yaşayan kabilelerden hiç bahsedilmemiş.
 • Mesela hintliler ve çinliler neden bu ülkeye gelmiş. Etnik yapının bu karışıklılığın nedeni nedir hiç bahsedilmemiş.
 • Spordan hiç bahsedilmemiş.
 • Politika ve siyaset geçiştirilmiş.
Bunlar giderilirse belki seçkin madde olabilir.--Erkan 06:35, 10 Temmuz 2007 (UTC)
 • Karşı Karşı Ebudun 09:14, 16 Eylül 2007 (UTC)
 • Karşı Karşı, madde karışmış gibi, düzenlendikçe ve bilgiler eklendikçe daha iyiye gidecektir. Cat 22:10, 20 Ekim 2007 (UTC)

Geçersiz oylar

 • Karşı Karşı içerik yetertsiz Bu imzasız yazı Blackrome (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 17:47, 23 Ağustos 2007 (UTC)Geçersiz oy. Bkz. VP:OY; oylama esnasında iki aylık üye değil.Barnstar of Reversion2.pngSağlamcıileti 22:15, 20 Ekim 2007 (UTC)
Bu, bir seçkin madde adaylığının arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayın. Konuyla ilgili yorumlarınızı maddenin tartışma sayfasına ekleyebilirsiniz. Bu sayfada herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır.