Vikipedi:Seçkin liste adayları/Ülkelere göre özerk bölgeler listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bu, bir seçkin liste adaylığının arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayın. Konuyla ilgili yorumlarınızı maddenin tartışma sayfasına ekleyebilirsiniz. Bu sayfada herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır.
Bu maddenin "seçkin liste" statüsüne alınması konusunda, Vikipedi topluluğunca fikir birliğine varılamamıştır. --LostMyMind (mesaj) 07.01, 24 Şubat 2021 (UTC)

Ülkelere göre özerk bölgeler listesi[kaynağı değiştir]

enwikiden sl çevirisi--Elenktra (mesaj) 09.29, 17 Aralık 2020 (UTC)

  • Karşı Karşı Eline sağlık @Elenktra. İlk olarak gözüme çarpan şey kaynakların ve notların ("Galiçyaca İspanyol özerk bölgesi Galiçya'nın resmi dilidir." cümlesi referans değil herhalde.) karışık olması. 1 Kaynakta sorun gözüküyor. Ayrıca kaynakçanın tekrardan gözden geçirilmesi gerekiyor. Birçok not İngilizce olarak kalmış. Son olarak listedeki örnek olarak verilmiş kırmızı özerk bölgelerin açılması gerekiyor (yaklaşık 40 tane). Biraz erken bir adaylık olmuş. Robingunes 20.34, 17 Aralık 2020 (UTC)
    • açılacak maddeler haricinde sorunlar halledildi, kırmızı maddeler de açılacak @Robingunes --Elenktra (mesaj) 21.51, 17 Aralık 2020 (UTC)
  • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Ancak, hem çeviri hataları/uygunsuz çeviriler hem de düzen sorunları nedeniyle maddede büyük sıkıntılar var. Mesela yersiz bayrak kullanımları var, metin için bayrak kullanımları var. Birkaç örnek vermek gerekirse hemen, "yerel isim" diye aktarılan şey aslında "yerel terim". Yerel isim deyince alakasız ve anlaşılmaz olmuş (gerçi yerel dildeki karşılığı verilse ne olur verilmese ne olur o da ayrı bir konu). İngilizce yerel terimler görmezden gelinmiş bu kısımda ayrıca, Türkçeye göre transkripsiyonlar es geçilmiş ve İngilizceye göre yapılmış. "Instances" ifadesini "örnekler" diye çevrilince yine bir yanlış anlaşılma doğmuş, aslında orada seçmece örnekler değil bu statüye sahip oluşumların tamamına yer verilmekte. "Duruma bağlı olarak bu, özel bir yetki devrini veya dış otoriteden özgürlüğü yansıtıp yansıtmayabilir" ifadesi, hiçbir şey anlaşılmayan bir ifade. "Dependent and associated territories with autonomy">"Bağımlı ve özerkliğe sahip bölgeler" hatalı bir çeviri, Türkçesi zaten anlamlandırılamıyor. "'Özerk' olarak adlandırılan tüm bölgeler" diye bir başlık var, biraz ileride ise "'özerk" olarak adlandırılan başkentler" diye başka bir başlık var. Üstte tamamını listeliyoruz derken altta "diğer" diye bir başlık veriyoruz, bu çelişkiye neden olan şey de hatalı çeviri yine. Terimlerin bu kadar büyük önem arz ettiği bir konuda çok fazla hatalı çeviri var. Harita 11 yıllık, oldukça eski (Güney Sudan'ı falan gösteriyor). "Capitol Hill"e falan girilecekse Güney Sudan'a falan da girilmeli, yahut tarihsel bölgelere girilecekse Osmanlı'dan tutun Britanya İmparatorluğu'na kadar yüzlerce özerk bölge olmalı. Toparlarsam, böyle hassas bir konu, terminolojiye de hassasiyet gösterilerek, özenli bir çalışmayla oluşturulmalı. Özellikle çeviri hataları, çok büyük bir sorun, dillere hakim kullanıcıların elinden çıkmasında fayda var. İngilizce Vikipedi'deki statüsünün 2008'de verildiğini hatırlatarak kriterleri karşılamayan bir madde olduğunu düşünmekteyim.--NanahuatlEfendim? 23.23, 17 Aralık 2020 (UTC)
Bu, bir seçkin liste adaylığının arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayın. Konuyla ilgili yorumlarınızı maddenin tartışma sayfasına ekleyebilirsiniz. Bu sayfada herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır.