Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Reşadiye sınıfı zırhlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bu, bir kaliteli madde adaylığının arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayın. Konuyla ilgili yorumlarınızı maddenin tartışma sayfasına ekleyebilirsiniz. Bu sayfada herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır.

Bu madde, Vikipedi topluluğu tarafından Kaliteli Madde seçilmiştir --Uğurkentmesaj 19.24, 4 Mart 2020 (UTC)

Reşadiye sınıfı zırhlı[kaynağı değiştir]

İngilizce Wikipedia'daki en:Reşadiye-class battleship maddesinin tercümesi. İngilizcede Kaliteli Madde, Türkçede eksiklerini tamamlayarak hızlıca KM yapabiliriz.--Khutuckmsj 01.02, 18 Ekim 2019 (UTC)

  • İlk dikkatimi çeken başlık oldu. "Reşadiye sınıfı zırhlı", ama ne? Bu madde bir savaş gemisi hakkında. Savaş gemisi zaten "zırhlı" olur. "kesmeyen bıçak", "zırhsız tank" olmayacağı gibi, bir savaş gemisi hakkında ayrıca "zırhlı" denmesine gerek yok. Madde başlığının da "Reşadiye sınıfı savaş gemisi" şeklinde düzeltilmesini öneririm. Maddenin aslı olan İngilizcesinde de "Reşadiye-class battleship" deniliyor. Nedim Gâyet Bir (mesaj) 22.27, 17 Kasım 2019 (UTC)
Madde adındaki "zırhlı", savaş gemisinin türünü (İngilizcede Battleship) belirtiyor. Türkçe kaynaklarda battleship için genellikle zırhlı kelimesi kullanılıyor. "Muharebe gemisi" de bir diğer kullanım ama daha az yaygın Google Books, ayrıca dretnot -adını HMS Dreadnaught'tan alan, sadece büyük toplarla donatılmış zırhlı türü- adı da kullanılıyor. Benzer şekilde "battlecruiser" da "muharebe kruvazörü" olarak Türkçeye geçmiş (zaman zaman battlecruiser'lar "zırhlı" olarak adlandırılıyor, battlecruiser kabaca battleship'in daha az zırhlı ama daha hızlı versiyonu). "Savaş gemisi" (İngilizce "warship") ise daha genel bir kavram, zırhı olmayan destroyerler, fırkateynler, hücumbotlar; zırh kaplı zırhlılar ve muharebe kruvazörleri, kısmen zırhlı uçak gemileri ve korumalı kruvazörler gibi tüm gemi sınıflarını içine alıyor. --Khutuckmsj 01.10, 18 Kasım 2019 (UTC)
  • Yorum Yorum - Maddedeki kırmızı bağlantılar: Amiralliğin Birinci Lordu --Khutuckmsj 16.31, 20 Ocak 2020 (UTC)
  • Destek Destek konuya hakim değilim dolayısı ile okuduklarıma göre madde genel itibariyle km şartlarını karşılıyor kanımca. --Hedda Gabler (mesaj) 16.55, 31 Ocak 2020 (UTC)
  • Destek Destek Madde adında veya içerikte bir sorun görmüyorum. Şartları karşıladı kanısındayım. --ToprakM 16.57, 29 Şubat 2020 (UTC)
  • Destek Destek Madde kapsamlı şekilde yazılmış. Herhangi bir eksiklik de gözüme çarpmadı. Hayırlısı olsun.--Nystaléos benim? 17.00, 29 Şubat 2020 (UTC)
  • Destek Destek Oldukça keyifli bir madde olmuş, emeği geçenlerin ellerine sağlık. Dr. Coalmesaj 00.13, 4 Mart 2020 (UTC)
Bu, bir kaliteli madde adaylığının arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayın. Konuyla ilgili yorumlarınızı maddenin tartışma sayfasına ekleyebilirsiniz. Bu sayfada herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır.