Vesikalı Yarim

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vesikalı Yarim
Filmin sinema afişi
Yönetmen Lütfi Ömer Akad
Yapımcı Şeref Gür
Senarist Safa Önal
Hikâye Sait Faik Abasıyanık
Uyarlama Menekşeli Vadi adlı öykü
Oyuncular Türkân Şoray
İzzet Günay
Ayfer Feray
Semih Sezerli
Behçet Nacar
Selahattin İçsel
Aydemir Akbaş
Müzik Metin Bükey
Görüntü yönetmeni Ali Uğur
Dağıtıcı Şeref Film
Yapım yılı 1968, Türkiye
Süre 88 dakika
Dil Türkçe

Vesikalı Yarim, 1968 yapımı siyah-beyaz Lütfi Akad filmi. Hüzünlü bir aşk hikâyesini anlatan film, özgün sinema diliyle, Türk sinemasının klasiklerinden sayılmaktadır.

Filmin senaryosu Sait Faik Abasıyanık'ın 1948 yılında yayımlanan Lüzumsuz Adam adlı kitabında yer alan Menekşeli Vadi hikâyesinden Safa Önal tarafından uyarlanmıştır. Çekildikten yıllar sonra, VCD ve DVD formatında da seyirciyle buluşmuştur.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Manav Halil kendi halinde yaşayan bir adamdır. Bir akşam, arkadaşlarının ısrarıyla gittiği pavyonda çalışan Sabiha'yla tanışır ve birbirlerine aşık olurlar. Sabiha, arkadaşı Müjgan'ın birbirlerine uygun olmadıkları yönündeki uyarılarına rağmen Halil'i evine alır ve birlikte yaşamaya başlarlar. Ancak, Sabiha'nın Halil'in hayatıyla ilgili bilmediği gerçekler vardır.

Etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, Türkân Şoray'ın 1958'de başladığı sinema hayatında 1967 yılında çevirdiği Ana filmiyle aldığı ödülden sonra, ikinci büyük ödül aldığı filmdir.

Eserin kimi replikleri de klasikleşmiştir. Bunların belki de en bilineni, Sabiha'nın Halil'e söylediği ve ilişkilerinin imkânsızlığını vurgulayan, "Çok eskiden rastlaşacaktık." cümlesidir.

Oyuncular ve canlandırdıkları karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Çok Tuhaf Çok Tanıdık, Vesikalı Yarim Üzerine (Hazırlayanlar: Nilgün Abisel, Umut Tümay Arslan, Pembe Behçetoğulları, Ali Karadoğan, Semire Ruken Öztürk, Nejat Ulusay), Metis Yayınları 2005. (ISBN 975-342-502-3) [1]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]