Vesikalı Yarim

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vesikalı Yarim
Filmin sinema afişi
YönetmenLütfi Ömer Akad
YapımcıŞeref Gür
SenaristSafa Önal
Hikâye (eser)Sait Faik Abasıyanık
UyarlamaMenekşeli Vadi adlı öykü
OyuncularTürkân Şoray
İzzet Günay
Ayfer Feray
Semih Sezerli
Behçet Nacar
Selahattin İçsel
Aydemir Akbaş
MüzikMetin Bükey
Görüntü yönetmeniAli Uğur
DağıtıcıŞeref Film
TürüDram, Duygusal
RenkSiyah-beyaz
Yapım yılı1968, Türkiye
Süre88 dakika
ÜlkeTürkiye
DilTürkçe

Vesikalı Yarim, 1968 yapımı siyah-beyaz Lütfi Akad filmidir.[1] Hüzünlü bir aşk hikâyesini anlatan film, özgün sinema diliyle, Türk sinemasının klasiklerinden sayılmaktadır. Filmin başrollerini Türkan Şoray ve İzzet Günay paylaşmaktadır. 1968 Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi 2. Film ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerine layık görülmüştür.

Adını Orhan Veli'nin Tahattur şiirinden alan filmin senaryosu, Sait Faik Abasıyanık'ın 1948 yılında yayımlanan Lüzumsuz Adam adlı kitabında yer alan Menekşeli Vadi öyküsünden senarist Safa Önal tarafından uyarlanmıştır. Çekildikten yıllar sonra, VCD ve DVD formatında da seyirciyle buluşmuştur. Vesikalı Yarim, Sinema Yazarları Derneği tarafından 2015'te açıklanan listede "Türk sinemasının en iyi beşinci filmi" seçilmiştir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Manav Halil kendi halinde yaşayan bir adamdır. Bir akşam, arkadaşlarının ısrarıyla gittiği pavyonda çalışan Sabiha'yla tanışır ve birbirlerine aşık olurlar. Sabiha, arkadaşı Müjgan'ın birbirlerine uygun olmadıkları yönündeki uyarılarına rağmen Halil'i evine alır ve birlikte yaşamaya başlarlar. Ancak, Sabiha'nın Halil'in hayatıyla ilgili bilmediği gerçekler vardır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, Türkân Şoray'ın 1958'de başladığı sinema hayatında 1967 yılında çevirdiği Ana filmiyle aldığı ödülden sonra, ikinci büyük ödül aldığı filmdir.

Eserin kimi replikleri de klasikleşmiştir. Bunların belki de en bilineni, Sabiha'nın Halil'e söylediği ve ilişkilerinin imkânsızlığını vurgulayan, "Çok eskiden rastlaşacaktık." cümlesidir.

Göndermeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Orhan Pamuk'un 1990 yılında yayımlanan Kara Kitap adlı eserinde Galip adlı karakterin içine düştüğü metinlerden biri, Vesikalı Yarim'in senaryosudur.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Müzesi, İstanbul Modern Sanat. "VESİKALI YARİM". www.istanbulmodern.org. 25 Ocak 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2024.