Verda Ün

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Verda Ün (d. 22 Kasım 1919 - ö. 15 Şubat 2011, Bodrum) , Türk piyanist, eğitimcidir.

Türkiye'nin en tanınmış piyano öğretmenlerindedir. İstanbul Belediye Konservatuvarı'nda uzun süre ders vermiş ve pek çok piyanist yetiştirmiştir. Besteci Ekrem Zeki Ün'ün eşidir.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

22 Kasım 1919'da dünyaya geldi. Babası, Humbaracı Ahmet Paşa ailesinden maliye müfettişi Kazım Ziya Bey, annesi Leipzig Konservatuvarı'ndan mezun kemancı Melahat Hanım idi. Ailenin üç erkek çocuktan sonra gelen dördüncü çocuğu idi[1].

Leipzig Konservatuvarı piyano bölümünden mezun olan teyzesi onu küçük yaşta piyano öğretimine başlattı[2] 1935'te Ferdi Ştatzer'den ders almaya başladı. O sıralarda Ferdi Ştatzer ile konserler veren kemancı Ekrem Zeki Ün ile 18 yaşında iken evlendi. Nevin adlı bir kızı oldu.

İstanbul Devlet Konservatuvarı'nda uzun yıllar ders verdi. Öğrenci orkestrası ve Şehir orkestrası ile konserler verdi. Yetiştirdiği öğrenciler arasında Gülsin Onay, Ayşegül Durakoğlu, Pınar Yılancıoğlu, Bedii Aran, Ova Sünder, Mehru Ensari yer alır.

15 Şubat 2011’de beyin kanaması sonucu Milas’ta hayatını kaybeden sanatçı, Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Güvenilir, Arzu Haksun. "Türkiye'nin ilk kadın piyanistiydi". http://www.radikal.com.tr. Radikal gazetesi 22 Şubat 2011. 27 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Eylül 2016.  |website= dış bağlantı (yardım)
  2. ^ İlyasoglu, Evin. "Verda Ün: Bir Dönemin Tanığı". Cumhuriyet gazetesi 28 Ekim 2009. Erişim tarihi: 26 Eylül 2016.