Ferdi Ştatzer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Prof. Friedrich von Ştatzer, (d. 1906 - ö. 17 Haziran 1974), Avusturya asıllı Türk piyanist ve akademisyen.

1932'de Türkiye'ye yerlemiş, 1944'te Türk vatandaşlığına geçmiş olan sanatçı, pek çok tanınmış Türk piyanistin yetişmesine katkıda bulunmuştur.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1906 yılında Viyana'da dünyaya geldi. Asıl adı "Friedrich von Statzer" idi. Orta ve lise öğrenimine Salzburg'da devam ederken “Mozarteum” adlı müzik okulunda piyano ve kompozisyon eğitimi aldı.

1925’te mezuniyetinden sonra Viyana’ya geri dönerek burada Müzik Akademisi'ne kayıt oldu. 1931-1932 döneminde Viyana Yüksek Müzik-Tiyatro Akademisi’nin piyano ve orkestra yöneticiliğiyle kompozisyon bölümlerinden mezun oldu; Avrupa’nın çeşitli kentlerinde konserler verdi[1].

Viyana’daki öğrenciliği sırasında aynı okulda öğrenim gören Necil Kazım Akses ve Hasan Ferit Alnar ile tanışan, ayrıca gazeteci Nadir Nadi, iktisatçı Cemil Sait Barlas ve Prof. Yavuz Abadan gibi Türklerle dostluklar kuran sanatçı;[2] okulunu bitirdikten sonra Hasan Ferit Alnar’ın teklifi ve aracılığıyla İstanbul Belediye Konservatuvarı'na piyano öğretmenliği için başvurdu. Başvurusunun kabul edilmesi üzerine 1932 yılında Türkiye'ye yerleşti ve 26 yıl aynı kurumda çalıştı; piyano, armoni ve analiz dersleri verdi. Konservatuvardaki derslerin yanında özel dersler de veren müzisyen, Verda Ün, Ayşegül Sarıca, Verda Erman, Şahan Arzruni, Ali Darmar, Betin Güneş, Meral Güneyman, Sirvart Kalpakyan Karamanuk, Arın Karamürsel, Ayşegül Sarıca, Ergican Saydam, Gülay Uğurata, Mehveş Emeç, Güher-Süher Pekinel kardeşlerin yetişmesine katkıda bulunmuştur.

Ferdi Ştatzer'in Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki kabri.

İlk evliliğini, 1933 yılında ünlü tiyatro sanatçısı Bedia Muvahhit ile yaptı. 1944 yılında Türk vatandaşlığına geçti. Bedia Muvahhit ile evliliği 18 yıl devam ettikten sonra 1951’de boşanma ile sonuçlandı. İkinci evliliğini İstanbul Belediye Konservatuvarı keman öğretmeni olan Lili Szekelly ile 1957’de yaptı.

1973 yılında Avusturya Cumhurbaşkanı Dr. Franz Jonas tarafından kendisine fahri profesörlük unvanı verildi[2].

17 Haziran 1974’te kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Cenazesi, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedildi.

Yıldız Üniversitesi tarafından 2002 yılından beri Ferdi Ştatzer ve Lili Ştatzer adına bir uluslararası piyano/keman yarışması düzenlemektedir[3].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]