Vefa Stadyumu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Vefa Stadı sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 41°01′40″K 28°56′20″D / 41.02778°K 28.93889°D / 41.02778; 28.93889

Vefa Stadyumu
Vefa.stadi1.jpg
Yer İstanbul, Türkiye
Açılış 1926
Yenileme 2008
Zemin Doğal çim
Kapasite 12.500
Boyutlar 105m x 68m
Kullanıcılar
Fatih Karagümrük
Vefaspor

Vefa Stadyumu, İstanbul'un Fatih ilçesinde yer alan 12.500 kişi kapasiteli stadyum. Fatih Karagümrük maçlarını bu stadyumda oynamaktadır. Liglerdeki yükselme ve play-off maçları da genellikle bu stadyumda oynanmaktadır.

2007-2008 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve devlet tarafından yenilenip bir spor kompleksi heline getirme projesi ortaya atıldı ama bu proje hayata geçirilmemiştir.[1][2]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Karagümrük stadı Bizans döneminden ‘çukurbostan’ diye adlandırılan açık sarnıçların birinde 1926 yılında kurulmuştur. Stadyumun üzerine kurulduğu açık sarnıç, Edirne (Adrionople) Kapısı'na giden Fevzi Paşa caddesi üzerindeki ‘Aetius’ olarak adlandırılan sarnııçtır.

Bizans kaynaklarında yer alan bilgilere göre bu sarnıç, İmparator II. Theodosius (408 – 450) döneminde vali olan Aetius tarafından 420’li yıllarda yaptırılmıştır. 244 x 84 metre ölçülerinde olan bu alan yerden yaklaşık 15 metre kadar derinlikte, çevresi 5m yükseklikte duvarlardan oluşan bir su sarnıcıdır. Sarnıcın arkeolojik önemi nedeniyle, yapılan ilk stat projesinde, tarihi değeri bulunan Bizans duvarları korunmuştur.

84 m. x 244 m. ölçülerine sahip sarnıcın futbol stadına dönüştürülmesi çalışması 1926 yılında başlamıştır. Bu yılda Karagümrük Spor Kulübü tarafından futbol sahası olarak kullanılan arazi 1942'de Karagümrük'ün elinden adeta gasp edilerek alınmış; Vefa Spor Kulübü'ne zamanın Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel tarafından verilmiştir. Önceleri Karagümrük olan stadın adı kağıt üzerinde "Vefa" adını almıştır.

1980'ler[değiştir | kaynağı değiştir]

Vefa Stadı ana giriş

Tarihi bir önemi bulunan Vefa stadı 1980'li yıllarda maç günleri dışında halka açık bir stadyum olarak Karagümrük halkının hizmetine sunulmuştur. Bu dönemlerde özellikle çevrede yeteri kadar park olmaması nedeniyle stadyum daha çok cocukların uğrak yerlerinden biri haline gelmiştir. Kısmen küçük bir kapıdan girildikten sonra ilk olarak konukları uzunca bir yol karşılardı. Bizans kaynaklarına göre bu yol Aetius sarnıcına giden ilk büyük deredir. Yolun devamında stadyuma gelmeden hemen sağda kulüp binası ve antrenman sahası yer alırdı ve bu alanlara uzunca merdivenlerle inilirdi. Stadyumun üç tarafı bu dönemde de tribündü. Kapalı tribün şimdiki olduğu gibi cadde tarafına bakan alanda kalırdı. Kapalı tribünün üzeri demir sac ile örtülüydü ve uzunca dönem bakımsız kaldığı için çirkin görüntü oluşturmaktaydı. Kale arkası tribünlerin her ikisi de açıktı.

Yine bu dönemlerde stadyumun; ana giriş, Edirnekapı tarafı girişi ve araç girişi olmak üzere toplam üç kapısı bulunmaktaydı. Sahanın kapalı tribünün arkasında ve karşı cephesinde yeralan duvarlar Bizans döneminden kalması nedniyle korunmuş ve günümüzde de hala korunmaktadır.

Yenileme çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk olarak 1987 yılında stadymun zemininde ileride çim saha olarak kullanma ihtimaline karşı kanal döşenmesi çalışması yapılmıştır. Yine bu dönemde bazı tribünler ve kulüp binası restore edilmiştir.

Cadde tarafından Vefa Stadı

Organizasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir dönem İstanbul Ligi ve Türkiye Profesyonel birinci lig maçlarına ev sahipliği yapan stadyum günümüzde 2.lig ve 3.lig maçlarına ev sahipliği yapmaktadır. Stadyumda futbol dışında birçok kez ulusal bayram kutlamaları yapılmış ve yapılmaktadır.

Türk Sinemasında Vefa stadı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihi bir geçmişi olan Vefa stadı ilk defa 1964 yılında Türk sinema severlerin karşısına çıkmıştır. Başrollerini Ayhan Işık ve Fatma Girik'in paylaştığı Halk Çocuğu filminde Kulüp başkanının kulüp binası,stadyum ve futbolcuları ziyaret edip futbolcularla maç yaptığı sahne Vefa Stadı'nda çekilmiştir.

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]