Otto Ernst Remer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Otto Ernst Remer
Bundesarchiv Bild 183-2004-0330-500, Otto Ernst Remer.jpg
Doğum 18 Ağustos 1912(1912-08-18)
Neubrandenburg, Mecklenburg
Ölüm 4 Ekim 1997 (85 yaşında)
Marbella, Málaga, İspanya
Bağlılığı Weimar Cumhuriyeti Weimar Cumhuriyeti (1933'e kadar)
Nazi Almanyası Nazi Almanyası
Hizmet yılları 1932-1945
Rütbesi Generalmajor
Komutası "Großdeutschland" Taburu
Führerbegleitbrigade
Führerbegleitdivision
Çatışma/savaşları II. Dünya Savaşı
Ödülleri Demir Haç (2. Sınıf) Demir Haç (1. Sınıf) Altın Alman Haçı Altın Yaralı Rozeti DEU Ostmedaille BAR.svg Meşe Yaprağı ilaveli Şövalye Demir Haçı

Otto Ernst Remer (18 Ağustos 1912, Neubrandenburg, Mecklenburg - 4 Ekim 1997, Marbella, Málaga, İspanya), Nazi Almanyası'nın subayı ve tümgenerali. Adolf Hitler'e yapılan 20 Temmuz suikast girişimini önleyen kişidir. Sosyalist Reich Partisi'nin kurucularındandır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Remer, 18 Ağustos 1912 tarihinde Neubrandenburg'da doğdu. 1932 yılında 20 yaşındayken askerlik hizmeti için gönüllü olarak Reichswehr'e katıldı. 1933'te lise mezunu oldu. Astsubay oldu. 1935'te Teğmenliğe terfi etti. Çeşitli piyade birliklerine görev aldı. Eylül 1939'da Polonya Seferi'nde bir motorlu piyade Üsteğmeni oldu ve Barbarossa Harekatı'nda Sovyetler Birliği'nin işgalinin yanı sıra, Balkanlar seferi'nde hizmet vermeye devam etti. 1941'de Yüzbaşı, 1942'de Grossdeutschland Panzer Piyade Alayı'nda tabur komutanı oldu. 1943'te Binbaşı rütbesine terfi etti.

Temmuz 1944'te Adolf Hitler'e yapılan 20 Temmuz suikast girişimi sırasında Alman hükûmetinin kontrolünü ele geçirmek için kendisine Joseph Goebbels'i tutuklama emri verildi. Adamları ile beraber elinde tabanca ile Goebbels'in çalışma ofisine girdi. Goebbels'e General Paul von Hase tarafından kendisini tutuklama emri aldığını söyledi. Goebbels ise Hitler'in düzenlenen suikastte ölmediğini belirtti. Otto Ernst Remer bunu kanıtlamasını istediğinde Goebbels eline telefonu alarak Hitler'in karargâhına bağlanıp Hitler ile görüşmek istediğini söyledi. Telefonun ahizesini Remer'e verdi. Hitler Remer'e isyancıları bastırmasını emrini verdi. Aynı gece Remer iki rütbe atlatılarak Albaylığa terfi ettirildi.

Ağustos 1944'ten itibaren Führer Refakat Tugayı'nın komutanlığını yaptı. 15 Kasım 1944'e kadar Rastenburg'da, daha sonra Ocak 1945'e kadar Ardenler Taarruzu sırasında bir saha birimi olan Führerbegleitbrigade'ye (FBB) komuta etti. 30 Ocak 1945'te Tümgeneralliğe terfi ettirildi. Panzer tümenine genişletilen Führer Muhafız Birliği'nin komutanı oldu. 1945'te Tümgeneralliğe terfi ettirildi ve komutan olarak atandı. Remer, başarılı bir tümen komutanı olarak görülmedi. Mart 1945'te Silezya'ya taşındı. Remer, tekrar komutanlık yeteneği olmadığı için eleştirildi. Sonunda Amerikan askerleri tarafından ele geçirildi ve 1947 yılına kadar savaş esiri olarak kaldı. 1947'de serbest bırakıldı.

Remer, 20 Temmuz suikast girişimi sonrasında Reichs-Rundfunk-Gesellschaft'a röportaj verirken.

Siyasi kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sosyalist Reich Partisi liderleriyle Remer (ortada), Ağustos 1952

Otto Ernst Remer 1950 yılında Sosyalist Reich Partisi'ni kurmuştur. Aşağı Saksonya'da 360.000 oy topladı ve mecliste 16 sandalye kazandı. Bremen eyalet parlamentosunda sekiz sandalye kazandı. 1952 yılında partisi yasaklandı ve kapatıldı. Partinin yasaklanmasıyla Remer, Batı Alman Hükûmeti'nin neo-Nazi siyasi hareketini yeniden kurmaya çalışan bir faaliyette bulunmasından dolayı cezai suçlamalarla karşı karşıya kaldı. Bu suçlamalar nedeniyle kendisi için bir tutuklama emri çıkarılması üzerine, daha sonra Mısır'a kaçmadan önce Sosyalist Reich Partisi'nin destekçisi Kontes Faber-Castell'e ait bir dağ evinde saklandı.

Mısır[değiştir | kaynağı değiştir]

Otto Ernst Remer Mısır'ın Devlet Başkanı Cemal Abdünnasır'ın askeri danışmanı olarak birkaç yıl görev yaptı. Arap ülkelerine silah teknolojisi satan diğer göçmen Almanlar ile çalıştı.

Suriye[değiştir | kaynağı değiştir]

Otto Ernst Remer bir ara Suriye'de yaşadı. 1956 yılında silahlanma işlemlerini Şam'da başlatmıştır. Cezayir Milli Kurtuluş Cephesi kendisinin ana müşterilerinden biriydi. Johannes von Leers ile sık sık bir araya geldi.

Sonraki yaşamı ve ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

1980'li yıllarda Almanya'ya geri döndü ve 1982'de Ulrich von Hutten Dostluk Çevresini kurdu. 1983'te Doğu ve Batı Almanya'nın yeniden birleşmesini ve NATO askeri güçlerinin kaldırılmasını savunan "Alman Özgürlük Hareketi" (GFM) adlı bir örgütün kurulmasıyla kendini siyasete dahil etti. G.F.M. çok çeşitli yeraltı Neo-Nazi kıymık grupları için bir şemsiye organizasyondu ve Remer bunu savaş sonrası doğan Almanların daha genç neslini etkilemek için kullandı.

1991'den 1994'e kadar ırkçılığı ve Yahudilere olan nefreti körükleyen makaleler yazdı ve yayımlattı. 1991'den 1993'e kadar Holokost'u inkar eden Remer-Depesche’yi yazdı. Bu gerekçeyle Ekim 1992'de 22 ay hapis cezasına çarptırıldı. Yargılanmasını ve konuşma özgürlüğünün ihlal edildiği iddiaları üzerine yaptığı şikayeti, oybirliğiyle İnsan Hakları Avrupa Komisyonu tarafından reddedildi. Bunun üzerine çok kez temyize başvurdu. 1993'te Federal Mahkeme tarafından hapis cezası onaylandı. Şubat 1994'te, Holokost hakkında yaptığı tartışmalı açıklamalar yüzünden hapse girmemek için İspanya'ya kaçtı. Oradan, Fred Leuchter ve Germar Rudolf gibi Holokost'un tarihsel doğruluğunu açıkça sorgulayan insanların uluslararası faaliyetlerini destekledi.

İspanya Yüksek Mahkemesi, İspanyol yasalarına göre kendisinin herhangi bir suç işlemediğini iddia ederek, Remer'in Alman hükûmeti tarafından yapılan temyizin aleyhine karar vermiştir. Otto Ernst Remer 1997'de 85 yaşında, Marbella'da ölümüne kadar Almanya'da aranan bir suçlu olarak kaldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Hitler Kitabı Sh:426, 427, Yazarlar: Henrik Eberle / Matthias Uhl (ed.)

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]