Usta ile Margarita

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Usta ile Margarita / Üstat ile Margarita
Usta ile margarita.jpg
Yazarı Mihail Afanasyeviç Bulgakov
Orijinal ismi Мастер и Маргарита
Çevirmen Fransızcadan: Aydın Emeç / Rusçadan: Sabri Gürses
Özgün dili Rusça
Türü Roman

Usta ile Margarita / Üstat ile Margarita, (Rusça özgün adı: Ма́стер и Маргари́та) Mihail Afanasyeviç Bulgakov'un, 20. yüzyılın en önemli romanlarından biri olarak kabul edilen kitabı. Toplumsal eleştiriyi fantastik bir kurgu üzerinden yapmasıyla pek çok yazarı derinden etkilemiştir. Roman, 1966-67 yıllarında SSCB'de tefrika olarak yayımlanmasına rağmen 1930'lu yıllarda yazılmıştı. Bulgakov roman üzerinde yaklaşık 10 yıl çalıştı, fakat Stalin'in baskıcı tutumu romanı yayımlamasını engelledi.

Roman, bir dergi yöneticisinin göl kıyısında Şeytan'la karşılaşmsıyla başlar. Şeytan, Moskova'da kaldığı süre içerisinde insanların iki yüzlülüklerini gözler önüne serer. Bulgakov, Gogol'un bir takipçisi olarak, ironik üslubuyla Stalin döneminin fantastik bir panoramasını çizer. Sürekleyici bir kurguya sahip olan roman, iki farklı zamanı anlatır. Olayların büyük kısmı Stalin dönemi Moskova'sında geçerken, bir yandan da İsa'nın çarmıha gerilmesi olayı, İncil'de gösterilen olaylardan farklı bir şekilde anlatılır. İki farklı zaman dilimi arasındaki benzerliklerin yanı sıra, roman içinde roman tekniğiyle de Bulgakov postmodern edebiyata öncülük etmiş olur.

Toplumsal eleştiri romanın merkezine yerleşmiş olmasına rağmen, usta / üstat olarak anılan kahraman ile Margarita arasındaki sıradışı aşk öyküsü romanın sonuna doğru yoğunluk kazanır. Başlangıçtaki ironik hava sonlara doğru hüzünlü bir anlatıma dönüşür.