Mihail Bulgakov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Mihail Afanasyeviç Bulgakov sayfasından yönlendirildi)
Mihail Afanasyeviç Bulgakov
Mikhail Bulgakov
Doğum15 Mayıs 1891
Kiev, Rus İmparatorluğu
Ölüm10 Mart 1940
Moskova, SSCB
MeslekRoman ve oyun yazarı

İmza

Mihail Afanasyeviç Bulgakov (Rusça: Михаил Афанасьевич Булгаков; (d. 15 Mayıs 1891, Kiev - ö. 10 Mart 1940, Moskova), Sovyet Rus roman ve oyun yazarı. Mizah yazarı olmasına rağmen, Gogol için kullanılan "ciddi olan hiçbir şeyi beceremez" tabiri Bulgakov için de geçerlidir. En kayda değer eserleri "Usta ile Margarita" ve "Köpek Kalbi"dir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1891'de Ukrayna'nın Kiev şehrinde doğdu. İlahiyatçı bir babanın en büyük oğluydu. Tıp okudu, hayata hekim olarak atıldı, ama Çehov gibi sonradan yazarlıkta karar kıldı.

Önceleri gazetecilik yaptı, ardından 1925'te ilk önemli yapıtı Beyaz Muhafız'ı tefrika olarak yayımladı. Bulgakov'un bu romandan oyunlaştırdığı Turbin'in Günlükleri, 1926'da sahnelenerek büyük bir başarı kazandı, ama çok geçmeden yasaklandı.

Bulgakov, 1925'te yergili fantezilerin yer aldığı Şeytanlıklar'ı yayımladı ve sözdebilim üzerine iğneleyici ve gülünç bir yergi niteliğindeki Köpek Kalbi'ni yazdı. 1930'a doğru yapıtlarının yayınlanması fiilen yasaklandı. Ülkeden göç etme isteği Stalin tarafından geri çevrildi. 1930'larda iki yapıt daha verdi. İlki Stanislavski'yi ve Moskova Sanat Tiyatrosu'nun perde arkasını yeren, yarıda kalmış özyaşamöyküsel bir romandı. İkincisi ise Usta ile Margaritadır.

Bulgakov, bir süredir yakalandığı böbrek yetmezliğinin ilerlemesi sonucu 1940'ta Moskova'da öldü.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kiev'deki Bulgakov Müzesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mihail Bulgakov Müzesi (Bulgakov Evi), ailesinin Kiev'deki evinin bir edebi müzeye dönüştürülmesiyle oluşturulmuştur.