Ulupamir, Erciş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ulupamir
Ülke  Türkiye
İl Van
İlçe Erciş
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 3.850
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0432
Posta kodu 65400
Resmî site

Ulupamir, Van ilinin Erciş ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahalle, Ulupamir Kırgız Türkleri'nin yerleşimiyle kurulmuştur. Geldikleri yer ise Afganistan'ın kuzeyindeki Pamir Yaylası. Sovyetler Birliği, 1979'da ülkelerini işgal edince Kırgız nüfusun bir kısmı çareyi Afganistan'ı terk etmekte bulur.

Bir gün hanları Hacı Rahmankul Kutlu, Aksakal adı verilen yaşlılar meclisini toplar. Savaşın bütün şiddetiyle sürdüğü bir dönemde Aksakallar, Kırgızların yaşaması için göç etmeleri gerektiğine karar verir. Bunun üzerine bir grup Kırgız, komşu ülke Pakistan'a gider. Yaylada yaşayan Kırgızlar, Pakistan'daki sıcak iklime alışamaz. Hatta, 450 Kırgız bu yüzden hayatını kaybeder. Grubun önde gelenleri çözüm olarak Türkiye'ye gitmeyi teklif eder. Aldıkları Türkiye'ye göç kararını Pakistan'daki Türkiye Büyükelçiliği'ne ileterek yardım talebinde bulunurlar.

İslamabad Büyükelçiliği'nden gelen istek, dönemin devlet başkanı Kenan Evren tarafından 1982 yılında kabul edilir. 1150 Kırgız, Türk uçaklarıyla başlarında hanları Rahmankul Han ile birlikte Adana'ya getirilir. Sonra Malatya ve Van'ın değişik yerlerine dağıtılır. 1983'te Başbakan Turgut Özal tarafından da Van'ın Erciş ilçesi Altındere Mahallesinde inşa edilen konutlara yerleştirilir. Altındere Köyü'nün ismi, Kırgızların isteğiyle Ulupamir olarak değiştirilir daha sonra. Ulupamir Köyü'nde 3,850 Kırgız Türkü yaşamaktadır.[1]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Van iline 132 km, Erciş ilçesine 32 km uzaklıktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Türk Dünyası Kültür ve Sanat Dergisi Türksoy Sayı : 22 Ocak 2007 ISSN 1302-6569.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Aksiyon Dergisi 8 Haziran 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Van'ın Kırgızları AB yolunda (15/08/2005)