Ulupamir, Erciş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ulupamir
Ülke  Türkiye
İl Van
İlçe Erciş
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 3.850
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0432
Posta kodu 65400
Resmî site

Ulupamir, Van ilinin Erciş ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahalle, Ulupamir Kırgız Türkleri'nin yerleşimiyle kurulmuştur. Geldikleri yer ise Afganistan'ın kuzeyindeki Pamir Yaylası. Sovyetler Birliği, 1979'da ülkelerini işgal edince Kırgız nüfusun bir kısmı çareyi Afganistan'ı terk etmekte bulur.

Bir gün hanları Hacı Rahmankul Kutlu, Aksakal adı verilen yaşlılar meclisini toplar. Savaşın bütün şiddetiyle sürdüğü bir dönemde Aksakallar, Kırgızların yaşaması için göç etmeleri gerektiğine karar verir. Bunun üzerine bir grup Kırgız, komşu ülke Pakistan'a gider. Yaylada yaşayan Kırgızlar, Pakistan'daki sıcak iklime alışamaz. Hatta, 450 Kırgız bu yüzden hayatını kaybeder. Grubun önde gelenleri çözüm olarak Türkiye'ye gitmeyi teklif eder. Aldıkları Türkiye'ye göç kararını Pakistan'daki Türkiye Büyükelçiliği'ne ileterek yardım talebinde bulunurlar.

İslamabad Büyükelçiliği'nden gelen istek, dönemin devlet başkanı Kenan Evren tarafından 1982 yılında kabul edilir. 1150 Kırgız, Türk uçaklarıyla başlarında hanları Rahmankul Han ile birlikte Adana'ya getirilir. Sonra Malatya ve Van'ın değişik yerlerine dağıtılır. 1983'te Başbakan Turgut Özal tarafından da Van'ın Erciş ilçesi Altındere Mahallesinde inşa edilen konutlara yerleştirilir. Altındere Köyü'nün ismi, Kırgızların isteğiyle Ulupamir olarak değiştirilir daha sonra. Ulupamir Köyü'nde 3,850 Kırgız Türkü yaşamaktadır.[1]

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırgız Türkleri kültür gelenek ve göreneklerini yaşatmaktadır.

Ulupamir mahallesinde kültürün korunması amacıyla kurulan "Pamir Kültür Eğitim Derneği" kısıtlı imkânlarla da olsa mahallenin gelenek ve göreneklerini yaşatmak için çaba göstermektedir. Ulupamir mahallesi Kırgızları, birçok konuda olduğu gibi aile yapısını, geleneklerine el sanatları da muhafaza etme gayreti içindelerdir[2].

Gelenekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel olarak eski Türk gelenekleridir. Misafirperver bir halk olma özelliğinin yanında, düğünleri renkli ve görkemlidir.

Her yıl haziran ayında Kırgızlar, Ulupamir Kültür Şöleni adı altında etkinlikler düzenleyerek kültürlerini ve kimliklerini yaşatmaya çalışıyor. Manas Destanı'nın okunmasıyla başlayan şenliklerde el sanatları, geleneksel kıyafetler, süs eşyaları sergileniyor. Kırgızlara has olan millî spor "Kökbörü" (Gökböğrü,Buzkaşi )adlı at yarışı şölenlerin en çok ilgi çeken bölümünü oluşturuyor.

Yemekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırgız Yemekleri : Mantı,Kırgız Pilavı,Beşparmak,Kattama,Çöçmörö,Samsı,Borsok vs. genelde hamur ve et çeşitleri Kırgız mutfağının vazgeçilmezlerindendir.

Van'da konuk olarak bulunanlar sabah bir evde olsalar da, sabahleyin mutlaka Van'ın ara sokaklarında bulunan Van'a özgü kahvaltı salonlarında kahvaltı yapmalıdırlar. Kahvaltı salonları yalnızca süt ürünleri olan peynir, Van cacığı, otlu peynir, kaşar peyniri ve bal, murtuğa, reçel, Van sucuğu, kaymak, köy yumurtası gibi ürünler satar. Ucuz ve temizdir. Nezih, keyifli ortamı vardır. Tabii ki öğlen saatlerinde Van'a has kavurma,Fırın ağzı,güvec,mahalli Van Yemekleri ve Van kebabı satan lokantalar da ilgi çekicidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Van iline 132 km, Erciş ilçesine 32 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede,ilköğretim okulu vardır. Yaklaşık 650-700 öğrenci okumaktadır. Lise ve Yüksekokul olmadığından dolayı gençler genelde mahallenin dışında yurt ve yatılı okulları seçerek, okullarına devam etmektedirler.

İçme suyu şebekesi köy sakinleri ve muhtar heyeti tarafından tepe kısmından getirilen kaynak suyundan sağlanmaktadır. Ptt şubesi ve PTT acentesi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ,sabit telefon ve cep telefonu şebekeleri (Turkcell,Avea,Vodafone) vardır. Ulupamir mahallesi ayrıca Pamir Kültür Eğitim Derneği & Kırgız Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneklerine sahiptir. Camii uzun yıllardan sonra bu yıl (2012) yıkılmak zorunda kalmıştır.Köy halkı kendi çabaları ve yardımsever kişiler tarafından camii tekrar inşa edilmiştir.(2014)Minaresi henüz yapılmayan caminin imamı Kaarıseyiptir. Caminin minareleri yapılmıştır.

Belgeseller[değiştir | kaynağı değiştir]

İngiliz yönetmen Ben Hopkins’in Pamir Kırgızlarının hayatını konu alan belgesel Ölmüş Bir Koyunu Değerlendirmenin 37 Yolu.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Aksiyon Dergisi Van'ın Kırgızları AB yolunda (15/08/2005)
  2. ^ Türk Dünyası Kültür ve Sanat Dergisi Türksoy Sayı : 22 Ocak 2007 ISSN 1302-6569.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Türk Dünyası Kültür ve Sanat Dergisi Türksoy Sayı : 22 Ocak 2007 ISSN 1302-6569.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]