Tekler, Erciş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tekler
Ülke  Türkiye
İl Van
İlçe Erciş
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 863
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0432
Posta kodu 65400

Tekler, Van ilinin Erciş ilçesine bağlı bir mahalledir.

Mahallenin eski ismi Gurgus'tur. Mahallede Karakoyunlular ve Akkoyunlular zamanından kalma heykeller şu an Van il müzesinde koruma altına alınmıştır. Ayrıca yasal olmayan yollardan yapılan kazılarda Ermenilere ait birçok eşyanın çıkarıldığı da bilinmektedir. Tekler Mahallesinde bulunan tarihi mezarlık sağlam olarak ayakta kalmaktadır. Üzerinde birçok şekilleri ve Arap harflerinden oluşmuş mezarlarda kimin yattığı ve ne zaman öldükleri yazılmakta ve ayrıca şehitliğin dışında mahallenin çeşitli yerlerine dağılmış mezarlar vardır.

Köy yıllarca yerleşik bir hayat yaşadığı için kendine has bazı kültürel yaşayışları vardır. Tekler Mahallesinin kendine has bazı yemekleri vardır. Erciş yöresinde çok az bilinmekle beraber keledoş, yapımı çok zahmetli ve çok lezzetli bir yemektir. Köyde turunçgiller dışındaki tüm meyveler yetişir. Siyasi görüşü HDP'dir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Van iline 130, Erciş ilçesine 30 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Van Gölü'ne 5 km uzaklıkta olup üç tarafı dağlarla kaplı olduğundan güneşi tam alamaz.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 863
1997 -

== Ekonomi ==tekler mahallesine hiçbir ekonokik destek yoktur. bu gün dünyanın her yerinde sağlık hizmeti olmasına rağmen bu mahallede bir sağlık görevlisi bile yoktur. Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır fakat kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

istanbul izmir