Düvenci, Erciş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Düvenci
Ülke  Türkiye
İl Van
İlçe Erciş
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 1.231
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0432
Posta kodu 65400

Düvenci, Van ilinin Erciş ilçesine bağlı bir mahalledir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ünlü yemekleri keledoş, mırtoha, jojerun, avsir, savare kartola ayrıca peyniri çok iyidir. mahallenin yaylasında çok harika bir göl var yeşillik ve maviliğin birleştiği bir yerde ve dört dağın arasında kalan muazzam bir doğa harikası her zaman bekleriz gelenek göreneklerine gelince başlık parası var düğünlerimiz çok şenlikli halaylı ve güzel geçer tarihi eserlerle doludur.Mahalle bekiran aşiretine tabi olup kalabalık bir mahalledir.mahalleye tabi iki tane mezra vardır. kırtankığ ve WARE'HECİKELEŞ mahallenin iki mezrasıdır. WARE'HECİKELEŞ mezrası çok güzeldir ve düvencinin yani tevladerenin kuzeybatısına düşer tam bir doğa harikasıdır. köyde tarih namına ermeni kiliseleri mağaralar tarihi taşlar vs. bulunur, doğa güzellikleri çok fazladır. özellikle WARE'HECİKELEŞ mezrası başlı başına bir harikadır...

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Van iline 118 km, Erciş ilçesine 18 km uzaklıktadır. Köyde genellikle karasal iklim görülür. yılın büyük bir bölümü karlı ve yağışlıdır. ayrıca köy dağlık bir alana sahip ve bitki örtüsü çayırdır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 3600
2000 1231
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son zamanlarda tarım ve hayvancılığın yerini inşaat işçilği almıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. mahallede ilköğretim okulu vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]