Şehirpazar, Erciş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Şehirpazar
Ülke  Türkiye
İl Van
İlçe Erciş
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2015)
 • Toplam 546
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0432
Posta kodu 65400

Şehirpazar, Van ilinin Erciş ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehirpazar'ın Kürtçe adı Şarbazar'dır. Mahallede Şeyh Aşireti mensupları oturmaktadır.

1800'lerin başında, İshakpaşa Sarayı'nın o zamanki paşası Mahmut Paşa'nın yaveri iken, aralarında çıkan bir anlaşmazlık üzerine, yanına yakın ailesini alarak, diğer akrabalarını orada bırakıp Erciş'e gelip yerleşen Şeyh Süleyman önce bugünkü Işıklı mahallesine yerleşir; fakat aile hayvancılıkla uğraştığı için, bu ovalık mahallede fazla barınamaz. Bir taziye ziyareti için Şehirpazar'a gidince burayı çok beğenir ve hayvancılık yapmak için oldukça elverişli olan bu dağ mahallesini Torunî Aşireti'nden bir heybe altın ve 40 kısır koyun karşılığında, 11.000 dönümü tapulu, 30.000 dönüm kadarı da civardaki mera olmak üzere, yaklaşık 40.000 dönüm arazilik mahalleyi satın alır ve ailesiyle gelip yerleşir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sehirpazar koyu.jpg

Şehirpazar, Erciş'in kuzeyinde, Ağrı (Diyadin ilçesi) sınırlarına yakın, Zilan Deresi Vadisi'nde yer alan yaklaşık 10 mahalleden biridir. Van il merkezine 128, Erciş ilçe merkezine 28 km uzaklıktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaz aylarında, mahalleye 5–10 km. uzaklıkta yer alan muhtelif yaylalara gidilir. Erciş'in ovalık mahallelerinde hayvancılık yapanlara nazaran, yaylada kalma süresi Şehirpazar'da daha kısadır. Temmuz ayında otların biçilmeye başlanmasından ağustos sonlarında toplanmasına kadar yaylada kalınır.

İklimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahalle karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2015 546
2014 568
2010 516
2000 597
1990 547

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi hayvancılığa dayalıdır. Mahalle halkının tamamına yakını geçimini hayvancılıkla sağlar. Mahallenin rakımı 2000 metreye yakındır. Bu nedenle pek tarım ürünü yetiştirilemez.

Altyapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır ve faal durumdadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahallee ulaşımı sağlayan yolun tamamı asfalttır. Mahallede elektrik vardır ancak sabit telefon yoktur. Cep telefonu şebekeleri vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]