fizy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

fizy
Fizy.gif
URL fizy.com
Slogan Sınırsız Müzik Keyfi fizy'de!
Ticari? Evet
Site türü Müzik Dinleme Platformu
Kullanılabilir dil(ler) Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça ve Ukraynaca
Sahip Turkcell
Başlama tarihi 22 Aralık 2008
Alexa http://www.alexa.com/siteinfo/fizy.com

fizy; Sony Music, Warner Müzik Grubu, The Orchard, Universal, Believe Digital, DMC, Avrupa Müzik, Beggars Group, Eğlence Fabrikası, Fuga, Eveara ve Ingrooves gibi bağımsız plak şirketleri ve dağıtıcıların içerik kataloglarını; sınırsızca dinlenmesine ve izlenmesine olanak sağlayan, Türkiye merkezli bir müzik veri akışı ve dijital müzik platformudur. iOS, Android, Web oynatıcısı, TV+, Apple TV, Apple CarPlay ve Sonos işletim sistemi ve platformlarında hizmet vermektedir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

fizy, 22 Aralık 2008'de Ercan Yaris tarafından kuruldu. Kuruluşunun hemen ardından milyonlarca dinleyiciye ulaşmayı başaran bu müzik platformu; The New York Times gazetesi tarafından "Yeni yılda denenmesi tavsiye edilen üç internet sitesi" arasında gösterildi.[1] İnternetten müzik dinlemenin iyice yaygınlaşmaya başladığı yıllarda kurulan fizy, basit kullanımı ve sade tasarımı sayesinde kısa sürede ilgi topladı.[2] Ocak 2011'de Mashable ödüllerinde "Dünyanın En İyi Müzik Servisi" ödülünü kazandı.[3]

Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği (MÜYAP), eserlerin telif bedelleri ödenmeden yayınlanmaya devam edildiği iddiasıyla fizy'ye dava açtı. 28 Aralık 2010 tarihinde MÜYAP'ın başvurusunu haklı bulan Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığı fizy'nin erişimini engelledi.[4]

fizy Nisan 2011'de tekrar yayına başladı.[5] Daha sonra Ercan Yaris hisselerinin %40'ını ReklamZ interaktif reklam ajansına sattı. Kapanmasının ardından Turkcell'e satıldı. Turkcell'e satışının ardından fizy büyük bir değişime uğramıştır. Günümüzde fizy uygulaması üzerinden 35 milyondan fazla şarkıya ulaşmak mümkündür.

Turkcell altında tekrar açılan fizy, şu anda Türkiye’de önde gelen müzik dinleme platformlarından birisidir. Limitli versiyonu dünyanın her yerinden indirilebilir olmakla birlikte aktif olarak; Türkiye, Almanya, Ukrayna, Belarus ve KKTC’de ücretli ve ücretsiz üyelik modelleri ile kullanıcıların erişimine açıktır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Çuhadar, Baha (10 Ocak 2009). "Dünyanın hayranlığını kazanan sitenin öyküsü". Radikal. 13 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2011. 
  2. ^ Çini, Pelin (1 Ocak 2011). ""Gündüz tebrik aldık, akşam kapatıldık"". Milliyet. 16 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2011. 
  3. ^ "fizy Mashable Awards'ta Birinciliği Kazandı". Webrazzi. 7 Ocak 2011. 8 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2011. 
  4. ^ "Fizy'ye erişim engellendi". CNNturk.com. 28 Aralık 2010. 13 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2010. 
  5. ^ "Fizy.com tekrar yayına başladı". haberdar.com. 2 Nisan 2011. 21 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Nisan 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]