fizy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Fizy
Fizy.gif
URL fizy.com
Slogan Müzik dinlemenin en hızlı ve en kolay yolu.
Ticari? Evet
Site türü Müzik dinleme portalı
Sahip Turkcell
Başlama tarihi 22 Aralık 2008
Alexa http://www.alexa.com/siteinfo/fizy.com

fizy, Türkiye merkezli bir müzik portal servisidir.

fizy, 22 Aralık 2008'de Ercan Yaris tarafından kuruldu. Açılışından kısa süre sonra The New York Times gazetesi tarafından "Yeni yılda denenmesi tavsiye edilen üç internet sitesi" arasında gösterildi.[1] Basit kullanıma ve sade tasarıma sahip site kısa sürede ilgi topladı.[2] Ocak 2011'de Mashable ödüllerinde "Dünyanın En İyi Müzik Servisi" ödülünü kazandı.[3]

Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği (MÜYAP), eserlerin telif bedelleri ödenmeden yayınlanmaya devam edildiği iddiasıyla fizy'ye dava açtı. 28 Aralık 2010 tarihinde MÜYAP'ın başvurusunu haklı bulan Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığı fizy'nin erişimini engelledi.[4]

fizy Nisan 2011'de tekrar yayına başladı.[5] Daha sonra Ercan Yaris hisselerinin %40'ını ReklamZ interaktif reklam ajansına sattı. Kapanmasının ardından Turkcell'e satıldı. Şu anda geliştirmesini Turkcell yönetiyor.

18 Mart 2012'den beri site sadece Türkiye'ye açıktır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Turkcell dönemi (2011-günümüz)[değiştir | kaynağı değiştir]

Turkcell'e satışının ardından fizy büyük bir değişime uğramıştır. 18 Mart 2012'de Türkiye dışından erişimi kapatıldı. Telif hakkı sorunlarından dolayı müzik arşivinin büyük bir çoğunluğundan feragat etti ve Türkçe Pop ve genel olarak Pop Müziği temelli yeni bir arşiv oluşturdu. 12 Aralık 2013'te Spotify modeline benzer olan premium servisini tanıttı. 5 Mayıs 2014'te altyapısını yeniledi.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

fizy genellikle telif hakkı nedeniyle şarkıların arşivden kaldırılmasına ve kullanıcılarına haber verilmeden başlatılan premium hizmetinden dolayı tepki almıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]