Derin paket inceleme

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Derin paket inceleme, internet servis sağlayıcılarının kendi sistemlerine entegre ettikleri bir teknolojidir. Normal analizden farklı olarak 4. katmana kadar değil, bütün katmanlarda inceleme yapılır. Deep packet inspection mantığıyla çalışan programlar sayesinde, bant genişliği yönetimi yapılarak paket önceliklendirme ile network iyi bir şekilde yönetilebilir.

Hükümetler tarafından[değiştir | kaynağı değiştir]

DPI'yı kendi ağlarının güvenliği için kullanmanın yanı sıra, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asyada hükûmetler gözetim ve sansür gibi çeşitli amaçlar için de kullanır. Bu programlardan çoğu sınıflandırılır.[1]

Türkiye[değiştir | kaynağı değiştir]

2010 sonlarında sistem kurulumu başlanmış ve ulusal izleme faaliyetlerine başlanılması için birimler oluşturulmuştur. Ancak 2014 yılına kadar istenen büyük ölçüde sağlanılamamıştır. Aynı yıl Türk Telekom tarafından bir Amerikan ağ yönetim şirketi Sandvine' a hükûmet tarafından talep edilen sistem kurdurulmuştur. 2015' ten sonra ise Türk Telekom tarafından BTK' nın sansür veritabanı doğrultusunda paketlerin düşürülmesi veya manipüle edilmesi için de kullanılmaya başlanmıştır.

Aynı zamanda 2016'dan itibaren VPN'leri (özellikle OpenVPN protokolünü) tespit edip engellemek için DPI kullanılmaya başlanmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Carolyn Duffy Marsan (27 Haziran 2007). "OEM provider Bivio targets government market". Network World. 23 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mart 2008.