İçeriğe atla

Total Commander

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Total Commander
Total Commander ekran görüntüsü
Geliştirici(ler)Christian Ghisler
Güncel sürüm11.01 / 1 Eylül 2023 [1]
Önizleme sürümü11.02 rc 5 / 30 Ekim 2023
Programlama diliDelphi
İşletim sistemiWindows, Windows CE, Pocket PC
Android
TürDosya yöneticisi
LisansÖzel mülk yazılım
(Windows: Shareware
Windows CE: Ücretsiz
Pocket PC: Ücretsiz)
Resmî sitesiwww.ghisler.com

Total Commander (eski adıyla wincmd / Windows Commander), Windows için shareware bir dosya yöneticisidir. Yerleşik olarak FTP istemcisi, dosya arşivleme ve çoklu adlandırma araçları içerir.

1993 yılında geliştirilmeye başlayan Windows Commander, 2002 yılında Windows, Microsoft’un ticari markası olduğundan dolayı açılan dava sonucu Total Commander olarak değiştirildi.[2]

16, 32 ve 64-Bit sürümleri bulunan program Delphi ile yazılmıştır.

Windows Mobile, Windows CE, Android, Smartphone, Pocket PC ve Windows 3.1 için ücretsiz olan yazılım Windows işletim sistemlerinde çalışmaktadır. Linux altında ise Wine ile çalıştırılabir.

Ayrıca U3 ve USB bellek aygıtlarına taşınabilir sürüm olarak kurulabilmektedir.[3]

Ücretsiz olarak indirilebilen program shareware sürümü 30 gün kullanılabilmekte ve sonrasında kullanılsa bile anlaşma gereği silinmesi gerekmektedir.

Eklentiler ile geliştirilebilen programın birçok eklentiyle birlikte farklı arşiv biçimlerini, çoklu ortam vb. dosya formatlarını görüntülemek mümkündür. Ayrıca kısa yolları özelleştirmek, komutlar atamak, iç komutları kullanmak gibi işlemler basit olan program dâhili olarak ZIP, ARJ, LHA, RAR, CAB, ACE arşivlerini görüntülemekte ZIP, TAR, GZ, TGZ arşivlerini oluşturabilmektedir.

İngilizce, Fransızca, Almanca ve İtalyanca başta olmak üzere aralarında Türkçenin[4] de bulunduğu çoklu dil seçeneği bulunan yazılımın ana menüsü özelleştirilebilmekte bunların yanında sürükle-bırak yöntemiyle özelleştirilebilen araç çubuğu kullanımını daha da kolaylaştırmaktadır.

Eklentileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Programa çeşitli özellikler kazandırmak için kullanılan eklentiler, kurulum için ZIP veya RAR dosyası formatında paketlenmiştir. İçerisinde yapılandırılmış pluginst.inf dosyası bulunduruyorsa Total Commander ile açmak ve onaylamak yeterlidir. Eğer bu dosya bulunmuyor ise el ile yapılandırılmalıdır.

Packer Plugins (.WCX)[değiştir | kaynağı değiştir]

Paket eklentileri; sıkıştırılmış veya paketlenmiş dosyaları açabilmek, düzenlemek ve oluşturmak için kullanılan eklentilerdir. ARJ, LZH, RAR, UC2, ACE arşivlerinde oluşturma ve düzenleme için eklenti yerine ilgili programların kendisini kullanır.

File System Plugins (.WFX)[değiştir | kaynağı değiştir]

Dosya sistem eklentileri; Windows tarafından doğrudan erişilemeyen dosya sistemlerine ve harici aygıtlara erişmeyi sağlayan eklentilerdir. (Linux dosya sistemleri, Palm/PocketPC, Dijital fotoğraf makinesi vb.)

Bu eklentilerle ayrıca Windows hizmetlerine erişmeniz (Denetim Masası, Program Ekle Kaldır, Hizmetler vb.) mümkündür. VirtualDisk, HTTPBrowser, Calendar, PluginManager, Registry Editor, POP3 gibi değişik eklentileri de ekleyerek çok yönlü kullanılmasını da sağlamaktadır.

Lister Plugins (.WLX)[değiştir | kaynağı değiştir]

Listeleyiciler; çeşitli dosya türlerini ve klasörleri F3 tuşuna basarak önizleme veya inceleme yapmayı sağlayan eklentilerdir. (SWF, DBF, TTF, M3U, Torrent, MDL, INI vb.)

Content Plugins (.WDX)[değiştir | kaynağı değiştir]

İçerik eklentileri; bu eklentiler bazı dosyaların içinde bulunan özel verilere ulaşmak için kullanılır. Bu veriler dosya listelerinde ki sütunlarda görüntülenebilir ya da arama ve toplu isim değiştirme işlemlerinde kullanılır. ID3 bilgileri, EXIF bilgisi, öznitelik veya arşiv özellikleri gibi çeşitli dosya bilgilerine ulaşımı sağlar.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Total Commander - Ana Sayfa". 1 Kasım 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Kasım 2023. 
  2. ^ "Total Commander - Name change". 15 Mayıs 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ekim 2009. 
  3. ^ "Total Commander - USB download". 8 Ekim 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2011. 
  4. ^ "Total Commander - Additional Languages". 7 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ekim 2009.