Keseli aslan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Thylacoleo carnifex sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Ngapakaldia
Phascolarctos cinereus
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Mammalia
İnfra sınıf: Marsupialia
Takım: Diprotodontia
Familya: Thylacoleonidae
Cins: Thylacoleo
Owen, 1859
Binomial adı

Thylacoleo carnifex

Keseli aslan (Thylacoleo carnifex) Buzul Çağı'nın hemen hemen tamamı boyunca (1.600.000-46.000 yılları arasında) Avustralya'da yaşamış tarih öncesi bir etobur memeli türüdür.[1] Aslan denilmesine karşın gerçekte aslan ile pek fazla yakınlığı yoktur ve İki ön dişliler takımına ait bir hayvandır.

Betimleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Keseli aslan, Avustralya'da yaşamış olan en büyük etobur memeli türü ve dünyanın en büyük keseli etoburlarından biridir. (Thylacosmilus ve Borhyaena'a da bakın.) Erişkinlerin boyu omuzlarına kadar 75 cm.ye, baştan kuyruğa kadar uzunlukları ise 150 cm.'ye varırdı. Değişik örneklerden alınan ölçümlere göre ağırlıkları 100 ile 130 kilo arasında olup, 160 kiloya varanları da çok nadir değildi.[2] Bu özelliğinden dolayı dişi aslanlar ve genel olarak kaplanlarla karşılaştırılırlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Thylacoleo carnifex at Western Australian Museum
  2. ^ Wroe, S.; Myers, T. J.; Wells, R. T.; Gillespie, A. (1999). "Estimating the weight of the Pleistocene marsupial lion, Thylacoleo carnifex (Thylacoleonidae : Marsupialia): implications for the ecomorphology of a marsupial super-predator and hypotheses of impoverishment of Australian marsupial carnivore faunas". Australian Journal of Zoology. 47 (5), s. 489–498. doi:10.1071/ZO99006.