Texas Lightning

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Texas Lightning
Genel bilgiler
Başladığı yerHamburg, Almanya
TarzlarCountry, Pop
Etkin yıllar2000-günümüz
Resmî sitehttp://www.texaslightning.net
ÜyelerJane Comerford
Malte Pittner
Markus Schmidt
Uwe Frenzel
Olli Dittrich
Eski üyelerChris Walther
Little Mick Schulz
Miss Susu Belle
Stefan Hansch
Larry Kils
Jonny Olsen

Texas Lightning, Alman müzik grubu. Grup, country müzik tarzında şarkılar seslendiren bir beşli olarak tanımlamaktadır. 2000 yılında Almanya'nın Hamburg kentinde kurulmuştur. Grup tıpkı country klasik yıldızları Patsy Cline, Loretta Lynn, Johnny Cash ve Tammy Wynette gibi ve pop yıldızları ABBA, Nancy Sinatra, Linda Ronstadt, Madonna, Michael Jackson ve Beatles gibi şarkıcılardan esinlenerek country ve pop karışımı şarkılar seslendirmektedir. Grup üyeleri Olli Dittrich (davul ve vokal), Jon Flemming Olsen (vokals ve gitar), Markus Schmidt (elektrik gitar ve banjo), Uwe Frenzel (kontrbas ve vokal) ve Jane Comerford'dan (vokal ve ukulele) oluşmaktadır. Grup ilk performansını 23 Aralık 2000 tarihinde Texas Lightning & The Rodeo Rockets ismiyle Hamburg'da bulunan "Knust" müzik kulübünde gerçekleştirmiştir.

Eurovision Şarkı Yarışması[değiştir | kaynağı değiştir]

9 Mart 2006 tarihinde Texas Lightning, 2006 Eurovision Şarkı Yarışması için yapılan Alman elemesini kazanmış, 20 Mayıs 2006 tarihinde Yunanistan'ın başkenti Atina'da yapılan finallerde Almanya'yı temsil etmeye hak kazanmıştır. Elemeyi kazanan şarkı "No No Never" olmuştur. Eurovision'daki ilk country müzik tarzında müzik yapan grup olmuştur. Şarkı yarışmada 36 puanla 14. olmuştur.

"No No Never" şarkısı Almanya, Avusturya ve İsviçre'de yayınlanmıştır. Alman Media Control Charts'da 1 numara, Avusturya'da 4 numara ve İsviçre'de 6 numaraya yerleşmiştir.

Fahri Texas Vatandaşlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup üyeleri Baytown, Texas'tan Steve Sivek ve Texas Eyalet Senatörü Tommy Williams tarafından fahri vatandaşlığa aday gösterilmiş, Teksas Senatosunda 603 bildiri ile fahri vatandaşlık adaylığı kabul edilmiş, bildiri Haziran 2006'da senatodan geçmiştir.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Albüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Single'lar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 2005 "Like a Virgin"
  • 2006 "No No Never" (Platinum Status)
  • 2006 "I Promise"
  • 2009 "Seven Ways to Heaven"

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller ve başarılar
Önce gelen:
Gracia
Run & Hide
Eurovision Şarkı Yarışması'nda Almanya
2006
Sonra gelen:
Roger Cicero
Frauen regier'n die Welt