Teletekst

Vikipedi, özgür ansiklopedi
ZDF teleteksti.

Teletekst veya teletekst yayını, uygun donanımlı televizyonlarda metin ve temel grafikleri görüntülemek için kullanılan bir videoteks standardıdır. Teletekst, ekranın üst ve altındaki görünmez dikey boşluk aralığı alanında gizlenmiş yayın sinyalinde veri gönderir.[1] Televizyondaki teletekst kod çözücüsü bu bilgiyi, her birine bir numara verilen bir dizi "sayfa" olarak arabelleğe alır. Kullanıcı, uzaktan kumandasını kullanarak seçilen sayfaları görüntüleyebilir.

1970'lerin başında Birleşik Krallık'ta, Philips'in video görüntüleme ünitelerinin baş tasarımcısı John Adams tarafından oluşturuldu. Çoğu Avrupa Teletekst sistemi, internetin genişlemesinin bazılarının kapanmasını hızlandırdığı 2000'lerin ilk on yılına kadar varlığını sürdürmeye devam etti. Ancak, birçok Avrupa televizyon istasyonu Teletekst hizmetleri sunmaya ve hatta web ve özel uygulamalar aracılığıyla teletekst içeriğini kullanıma sunmaya devam etmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Evening Independent – Google News Archive Search". google.com. 11 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]