Videoteks

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Videotex örneği

Videoteks, genel olarak bir televizyon veya bir bilgisayar terminalinde görüntülenmek üzere bir kullanıcıya bilgisayar benzeri formatta bilgi (genellikle metin sayfaları) iletmek için kullanılan bir sistemdi. Son kullanıcı bilgi sisteminin en eski uygulamalarından biri olup 1970'lerin sonlarından 2010'ların başına kadar kullanıldılar.

Kesin bir tanım olarak videoteks, etkileşimli içerik sağlayan ve televizyon gibi bir video monitörde görüntüleyen, genellikle her iki yönde veri göndermek için modem kullanan herhangi bir sistemdir. Sistem, genellikle olarak bir televizyon sinyalinde kodlanmış verileri yalnızca bir yönde gönderen teletekse benzemektedir. Bu tür tüm sistemlere bazen viewdata denmektedir. Modern internetin aksine, geleneksel videoteks hizmetleri oldukça merkezi idi.

Videotex, daha geniş tanımıyla, internet, bilgisayarlı bilgi sistemleri, çevrimiçi hizmet sağlayıcılar ve hatta bir havalimanına varış ve ayrılış ekranları da dahil olmak üzere bu tür hizmetlere atıfta bulunmak için kullanılabilir. Bu kullanım günümüzde artık yaygın değildir.

Fransa'daki Minitel dışında videoteks bir zamanlar öngörülen evrensel kitle pazarının çok küçük bir yüzdesinden fazlasının ilgisini çekmeyi başaramadı. 1980'lerin sonunda kullanımı esasen birkaç niş uygulama ile sınırlıydı.

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]