Tartışma:Halüsinasyon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Tartışma:Varsanı sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje 10K (NA-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 

kategori önerisi olan varmı?--Ugur Basakmesaj 21:15, 15 Aralık 2005 (UTC)

öneri[kaynağı değiştir]

  • asabiye. nöroloji (neurology)
  • psikatri
  • hastalık
  • Psikiatri


Kategori önerim yok ama belirtmem gereken şeyler var. Kannabiol den ne kastedildiğini anlamadım. Tetrahidro Kanabinol esrarın etken maddesidir ve hemen bütün kenevir kökenli otsu uyuşturucularda bulunur. Şayet bu maddede etken maddeleri sayıyorsak esrar silinmeli, şayet aktif halüsinojenlerin halk arasındaki adlarını sayıyorsak kannabiol silinmelidir. Tabii şahsi kanaatim bu.--Yasin Kaygusuzmesaj 15:49, 08 Mayıs 2008 (UTC)

varsanı?[kaynağı değiştir]

  • varsanı, halüsinasyon, yaygınlık? Bu imzasız yazı kibele (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
  • Yanıt, yaygınlaştırma çabası sanıyorum; ki ansiklopedide yeri olmamalıdır. "Sanrı" bile daha yaygın bildiğim kadarıyla. Bilimsel kaynaklarla ortaya konulabileceğini sanıyorum. Başlık değişmeli. --yabancım 11:09, 23 Mart 2010 (UTC)
Varsanı aslında Türkçe literatüre oldukça yerleşmiş bir kullanım. Türkçe bilimsel yazılarda sıklıkla kullanılır. Orhan Öztürk'ün -ki kendisi psikiyatrinin babalarındandır- mavi kitabında da varsanı şeklinde geçmektedir. Sanrı da keza aynı kitapta delüzyon yerine kullanılan bir terimdir. Ki Öztürk'ün türkçeleştirilmesi sağladığı bu terimler, artık tıp diline oturmuş kullanımlar. Aslında Türkçe psikiyatri literatüründe varsanı bu nedenle sıklıkla tercih edilen bir kullanım [1]. Halüsinasyon ise yine sıkça kullanılan bir terim [2]. Velhasıl psikiyatristler daha sıklıkla varsanı terimini tercih eder -en azından şahsi izlenimim, gerek hocalardan gerek yayınlardan, o yönde-. Yani iki kullanım da yaygın, o nedenle "varsanı" olarak muhafaza edilmesinde sorun görmüyorum. Aslında iki kullanım da yaygın olduğundan Türkçe olan tercih edilmesi daha iyidir diye düşünüyorum. Eğer ki yeni çıkmış daha oturmamış kullanımlar olsaydı kesinlikle yaygın olanın tercih edilmesi yönünde görüş bildirirdim, zira burası yeni Türkçe terimler kazandırma, yaygınlaştırma yeri değil. Kimsenin anlamadığı, okuyunca o da ne ki diye soracağı terimlerdense, vikipedide ilk tercih yaygın olan olmalıdır. Ama böyle neredeyse eşit yaygınlığı sahip iki terim arasından Türkçe olan tercih edilmesi yönünde görüş bildiriyorum. Saygılarımla --Merube 89msj 16:07, 23 Mart 2010 (UTC)
  • "'Halüsinasyon' ve 'sanrı' sözcüklerinin her ikisi de eski ve yaygın olduğu için, bu ikisinden birinin kullanılması uygun olur." diyecektim ki Merube'nin "Sanrı da keza aynı kitapta delüzyon yerine kullanılan bir terimdir." cümlesini gördüm. Delüzyon çok farklı bir kavram. Eğer profesyoneller arasında dahi fikir birliği yoksa, benim ibrem karışıklığa mahal vermeyecek olan ve varsanıdan daha eski ve daha yerleşmiş olan halüsinasyondan yana.--Abuk Sabuk 21:34, 8 Temmuz 2013 (UTC)
Katıldığımı belirtmeliyim.--RapsarEfendim? 21:39, 8 Temmuz 2013 (UTC)

sanrı daha uygun görünmüştü bana ama bu karışıklık ihtimali fena elbette. merube kaynak da vermiş bu açıdan doğru kabul etmek gerek. ama 'neredeyse eşit yaygınlığı sahip' derken neyi kastetti onu öğrenmek isterdim doğrusu. --kibele 14:55, 9 Temmuz 2013 (UTC)

Psikiyatristler daha sıklıkla varsanı terimini tercih eder -en azından şahsi izlenimim, gerek hocalardan gerek yayınlardan.--RapsarEfendim? 10:31, 11 Temmuz 2013 (UTC)

Halüsinojenler[kaynağı değiştir]

"İlaçlardan LSD, amfetamin, kannabiol, meskalin, psilosibin, esrar, morfin, kokain gibi maddelerle de halüsinasyon meydana getirmek mümkündür. Bu maddeler bu özelliklerinden dolayı, ilaç biliminde halüsinojenler denir."

Yaygın olarak esrar ve amfetamin halüsinojenler arasında anılsa da DSM 4 ve yeni çıkan DSM 5, ICD10 ya da kayda değer hiçbir sınıflandırmada halüsinojenler arasına alınmaz. Keza, kokain morfin de "ilaç biliminde" bu sınıflandırmaya girmez.

Halüsinojenleri triptaminler ve fenetilaminler olarak ikiye ayırmak mümkündür (fakat bunların dışında atipik halüsinojenler de vardır.)

Bu listenin şu şekilde değiştirilmesini önerdim

"Doğal ve sentetik bileşenler olan Liserjik asit dietilamid (LSD), Liserjik asit amin (LSA), meskalin, psilosibin, psilobin, dimetil triptamin (DMT), Salvinorum gibi maddeler halüsinasyona yol açabilmektedir. Bu maddeler bu özelliklerinden dolayı halüsinojenler denir."

--Luneris (mesaj) 19:26, 11 Ağustos 2013 (UTC)