Tartışma:Tasmanya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje 10K (Bilinmeyen-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 Bilinmeyen  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 

Yalnış! Oranın ismi Tasmanyadır. Tazmanya Afrikada bulunan, büyük dağıyla meşhur bir ülkedir. Tasmanya ise bir adadır ve avustralya civarında bulunur.Bu imzasız yazı 212.253.40.16 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Afrika'da bulunan bahsettiğiniz ülke Kilimanjaro Dağı'nın bulunduğu Tanzanya olmasın?–hcagrimesaj katkılar 08:28, 5 Eylül 2011 (UTC)

taSmanya mı yoksa taZmanya mı?[kaynağı değiştir]

Ben Tasmanya olarak s'li biçimi biliyorum yaygın olarak, fakat vikide Tazmanya biçiminde z'li biçim başlık seçilmiş, hem Tazmanya maddesinde hem de Tazman Denizi ile Tazmanya canavarı ve Tazmanya kaplanı maddelerinde. --Kmoksy (mesaj) 12:31, 11 Mayıs 2012 (UTC)

  • Tasmanya v. Tazmanya aramaları daha net bir şekilde ortaya koyacaktır. Çünkü ne yazarsak yazalım Google'a, Türkçe aramaların ilk sayfalarında hep oyun siteleri çıkıyor.--RapsarEfendim? 12:38, 11 Mayıs 2012 (UTC)
  • Ad değişikliği talebine katıldığımı da belirteyim ek olarak.--RapsarEfendim? 12:40, 11 Mayıs 2012 (UTC)
Şu aramalar daha sağlıklı sonuç verebilir: Tazmanya vs. Tasmanya. Belki doğrusu s'li olan ama z'nin de bariz bir yaygınlık üstünlüğü var.–h.çağrımsj 12:44, 11 Mayıs 2012 (UTC)
İnan, birebir aynısını ben de yapmıştım :) Ancak halen hem alakasız sonuçlar çıkıyor hem de güvenilir olmayan siteler var. Bizim Avustralya Büyükelçiliği sitesine de baktım, orada kullanılmamış.--RapsarEfendim? 12:53, 11 Mayıs 2012 (UTC)
Şurada z'li olarak yazılmış: http://melburn.bk.mfa.gov.tr/ContactInfo.aspxh.çağrımsj 12:56, 11 Mayıs 2012 (UTC)
Türkiye'nin geniş kitlelere ulaşan ve referans alınan en yaygın ilk ansiklopedileri olan Meydan Larousse, Büyük Larousse ile AnaBritannica'da s'li biçimler (:taSmanya) geçerken, sanırım z'li biçimlerin çoğalması Tazmanya Canavarı (Looney Tunes) çizgi karakterinden sonra olmuş. İngilizcede Tasmanya (: Tasmania) ile türevleri (: Tasmanian ...) s'li iken çizgi karekter z'lidir (: Taz) ve bu karekterden sonra Türkçede z'li biçimlerin "vikinin katkısıyla" sivrilmesi görülüyor. Çizgi karekteri Taz'dan dolayı Tazmanya yapılan Tasmanya adı bir eponimdir ve kâşifi Abel Tasman'ın adına ithafendir. O yüzden Tazman Denizi yanlıştır ve adamın soyadı Tazman değil Tasman'dır. Aynı şekilde Tasmanya adasının yerlileri (aborijinleri) Tasmanlar adı altında başlık yapılmış. Bu uygun değildir ve doğrusu Tasmanya Yerlileri olmalıdır. Bütün bu isimlerin çıkış kaynağı bahsi geçen şahsın soyadı olan Tasman'dır. --Kmoksy (mesaj) 13:09, 11 Mayıs 2012 (UTC)
O zaman kesin taşınsın derim ben.--RapsarEfendim? 15:55, 11 Mayıs 2012 (UTC)