Tartışma:Nehir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje GM (Başlangıç-sınıf, NA-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki GM maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje GM kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje 10K (NA-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 

4. değil mi?[kaynağı değiştir]

Yangtze Nehri,http://tr.wikipedia.org/wiki/Mississippi_Nehri bu sayfada Mississippi Nehrinden daha uzun diye yazıyor ama bu sayfada 3. diyor.Hangi sayfada yanlışlık var?CoollanD 18:48, 21 Şubat 2008 (UTC)

Adlandırma[kaynağı değiştir]

Madde başlığının -Türkçe kullanıma uygun olarak- "Irmak" olması gerektiğini düşünüyorum. Bu doğrultuda diğer "nehir" isimlerinde de benzer değişikliğe gidilmeli. Buna karşı "Nehir" sözcüğünün "yaygın kullanım" olduğu düşünülse de, o konunun çok da kesin olmadığı düşüncesindeyim. Şu an Türkçede "Irmak" sözcüğü "Nehir" sözcüğü gibi kullanımda olan bir sözcük. "Yaygın adlandırma"da bir görecelilik durumu var. Bu konu tartışılırsa iyi olur. Yagmurlukorfez (mesaj) 15:50, 17 Mayıs 2014 (UTC)

İkisi de Türkçe ve nehir kullanımı bariz bir şekilde daha yaygın. Öyle yaygın ki, Türkiye'deki çoğu nehir için ırmak kelimesi dahi kullanılmaz (Fırat Irmağı, Dicle Irmağı, Meriç Irmağı gibi kullanımlar çok az). Sırf kökeni Türkçe diye (her iki kelime de şu an Türkçedir, kökenleri farklıdır) ad değişikliğine karşıyım.--RapsarEfendim? 15:58, 17 Mayıs 2014 (UTC)
Halihazırda sözcüğün Türkçesi varken sonradan alıntılanan sözcük "Türkçe" sayılamaz. Sözcüğü karşılayacak başka bir sözcük bulunmadığı durumlarda "Türkçeleşmiş" ya da "yerleşmiş" kabul edilir. Dolayısıyla sunulan karşı argümana katılamıyorum. "Nehir" sözcüğünün yaygın kullanıldığına dair "resmi" bir kaynak sunma olanağımız da yok. Halen kullanımda olan eş anlamlı iki farklı sözcükten bahsediyoruz sadece. Anlamda bir değişikliğe ya da kaymaya neden olacak bir değişiklikten değil. Yagmurlukorfez (mesaj) 16:05, 17 Mayıs 2014 (UTC)