Tartışma:Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje 10K (C-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Türkiye (C-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje İslam (C-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki İslam maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje İslam kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Felsefe (B-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Felsefe maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Felsefe kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Biyografi (B-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Biyografi maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Biyografi kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Pakistan (B-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Pakistan maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Pakistan kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Cscr-former.svg Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî eski bir seçkin madde adayıdır. Maddenin aşağıdaki aşama geçmişindeki bağlantılardan adaylığın neden başarısız olduğunu görebilirsiniz.
27 Nisan 2008 Seçkin madde adayı Başarısız

"Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî" fars değildir![kaynağı değiştir]

Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî fars deyildir, movlevi Türk dilli ve türk soyludur, o yalnız o zamanın resmi olarak şeirlerini derice (farsca) yazmışdır. ben iranlı, ve İranda yaşayorum,ancak sizin vikipediyada Movlevi hakda ve onun fars olduğu yazınızı görünce şaşırdım! Movlevi fars dilli olan İranda heç zaman yaşamamış, hatta Bir ay bele bu ölkede kalmamşdır, yalnız 6-7 yaşında atası ile birlikde Türk dilli olan Belx (belh) şehrinden (bu günkü Afganistandan)mekke ve oradanda *quniye*(konia)ya gelmeye yol üstünde bir kaç gün İranda kalmışdır, şimdi bu ulu insan nasıl fars olur?5.74.166.196 11.53, 2 Temmuz 2020 (UTC)

Şimdi kaynaklara bakarsak Mevlana, babasının sonradan yerleştiği Belh şehrinde doğuyor. Tarihi süreçte bu şehirde Farslar yoğun yaşıyor. Sonra bu bölgeye Türklerde gelmeye başlıyor. Orayı gördüğüm için şöyle söyleyeyim, benim orada Özbeklerle muhabbetim olmakla birlikte Türkmenler ve İrani bir halk olan Taciklerinde yoğun olarak yaşadıklarına şahit oldum. Belh şehrinde şu anda Türkler çok olabilir ama eskiden Farsların daha çok olması yanlış olmaz. Kişinin kökeni konusunda tarihi kayıt yok, kendisi de bir şey dememiş. Ama o zamanlarda yoğun görüldüğü üzere Burada açıklandığı gibi Hz Ebubekir soyuna kadar uzandıran görüşler de var. Günümüz İran'ından yola çıkarak farsların sadece burada yaşadığını düşünmeyin bence. 50 yıl kadar Türklerle içiçe yaşayan bir kişinin Türkçe konuşması onun Türk dilli olduğu göstermez. Mevlananın bilinen eserleri de Farsçadır bildiğiniz üzere, gerçi Farsça eser yazması onu farsta yapmaz. Şu anda bence yanlış şekilde kişiyi giriş bölümünde etnik olarak tanımlıyoruz. Bu kişi Müslüman şair, fâkih, âlim, ilahiyatçı ve Sufi mutasavvıftır. Kökeniyle ilgili görüşler "Kimliği" görüşü altında açıklansa daha iyi olur.--Muratero 15.05, 2 Temmuz 2020 (UTC)