Tartışma:Memlûk Devleti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Afrika (B-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Afrika maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Afrika kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz. İş birliğine katılarak da projeye katkıda bulunabilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Burası, Memlûk Devleti sayfası üzerindeki değişikliklerin konuşulduğu tartışma sayfasıdır.

Başlık[kaynağı değiştir]

Selamlar. Memlûkler maddesine baktığımızda tarihte çok sayıda "Memlûk Devleti" kurulmuştur. O yüzden bu maddenin başlığını Mısır Memlûk Hanedanları olarak değiştirilmesini teklif ediyorum. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Takabeg 10:01, 12 Mart 2008 (UTC)

  • Bence Memlûkler ve Memlûk Devleti ayrı kavramlar. Ayrı maddeleri gerektiyorlar. Memlûkler maddesinde köle askerlerin (çoğu Türk) çeşitli Müslüman ülkelerde oynadığı rol ve kurdukları devletler işlenebilir. Memlûk Devleti deyince ise akla Mısır'daki Memlûklerin kurduğu devlet geliyor. Buna Memlûk Sultanlığı da denebilir (kendilerine verdileri ad Saltanat-ül Mamelik). Mısır Memlûk Hanedanları diye Türkçe dilinde kullanılan bir kavram yok. Ayrıca bu devleti sadece bir hanedanlığa indirgemek de doğru değil. Bu tam teşekküllü bir devlet. Kendilerine Sultanlık adı vermişler. Devlet veya Sultanlık olarak geçmesi şart. Ayrıca Mısır sözcüğü de bence gereksiz. Başkenti Kahire'ymiş ama devletin sınırları Mısır'ın sınırlarını çok aşmış. Kendileri için Mısır adını zaten kullanmamışlar. Mısır adı Türk veya batı kaynaklarında geçmiyor. Ayrıca Memlûklerin Mısırlı olduğu gibi yanlış bir anlaşılmaya da yol açabilir. ---Vikiyazar 14:25, 12 Mart 2008 (UTC)
Selam. Tekrar ilginiz için teşekkür ederim. Evet Mısır Memlûk Hanedanları adlandırma biraz zor. Ancak Memlûkler kavramını anlatan madde ile bu Buhari ve Burci hanedanlarını anlatan maddeler ayrı kalmaları ve bağlantı kulmamız gerekmektedir. "Memlûk eşittir bu devlet" gibi yanlış anlaşmaları ortaya çıkmazsa yeterlidir bence. Ne dersiniz? Takabeg 14:30, 12 Mart 2008 (UTC)
Doğru. Aradaki farkın iyi bir şekilde açıklanması lazım. Memlûk Devleti Memlûkler tarafından kurulmuş bir devlettir ama başka Memlûkler de var. Örneğin Delhi Sultanlığı da köle askerler (Memlûkler) tarafından kurulmuş. Bahri (Not: Bahri yani denizci, Buhari yani Buharalı değil) ve Burci hanedanları için ayrı ayrı maddeler tabii ki açılabilir. Ama her iki hanedan da aynı devleti yönetmişler ve bu devlet için Saltanat-ül Mamelik adını kullanmışlar. Yani İngiltere'yi Tudor ve Stuart hanedanlarının yönetmesi gibi, Memlûk Devleti'ni de Bahri ve Burci hanedanları yönetmiş. Her iki hanedan da Memlûk kökenli insanlar tarafından kurulmuş. Bahriler Türk kökenli, Burciler Çerkes kökenliymiş. ---Vikiyazar 14:45, 12 Mart 2008 (UTC)

memlüklüler türk devletlerinden birisidir.[kaynağı değiştir]

memlüklü devleti kurulan büyük türk devletlerinden birisidir ve kültür olarak da türk dil ve edebiyatının takipçilerindendirler.ayrıca ayn calut savaşında moğollara daha önce tatmadıkları kadar büyük bir mağlubiyet tattırmışlardır.Kamuran otukenli 13:10, 24 Eylül 2008 (UTC)

tarih ders kitabı mı bu[kaynağı değiştir]

maddenin ansiklopedik standartlara yükseltilmesi gerekir.

İsim[kaynağı değiştir]

Memlük devletinin resmi adı "ad Dawlat ut-Turkiyya"dır. Yani Türkiye Devleti. Dawlat Al Māmālīk kim yazdıysa sallamış. Ayrıca Mısır Memlük devletinde saltanat yoktur. Hükümdarlar sultan ünvanını kullanır ama bu bir askeri oligarşidir. Babadan oğula geçen bir saltanat yoktur. Memlük ya da Kölemen Devleti ifadesi tarihçiler tarafından sonradan uydurulmuştur. 88.238.91.111 16:00, 27 Ocak 2011 (UTC)

Madde adı[kaynağı değiştir]

Yıllar evvel Gökçe Yörük tarafından "resmî adı" denerek bu ada taşınmış fakat bu doğru değil. Hükümdar unvanı kıstas alınarak ortaya atılan modern bir adlandırma bu. Tarihî kayıtlarda devletin adı Devletü'l-Memâlîk ve daha da az olmak üzere ed-Devletü't-Türkiyye (ilk hanedan) ile Devletü'l-Çerâkise (ikinci hanedan) olarak geçiyor. Bunu geçelim.

Kaynak ara: "Memlûk Sultanlığı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler
Kaynak ara: "Memlûk Devleti"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler
Kaynak ara: "Memlûkler"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler
Kaynak ara: "Memlûkler Devleti"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler
Kaynak ara: "Kölemenler"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler
Kaynak ara: "Kölemen Devleti"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler

Yukarıdaki arama seçeneklerinde en fazla sonucu Memlûk Devleti ile Memlûkler veriyor. Hatta Memlûkler bir adım daha önde görülüyor. İkisinden biri yeğlememiz gerekli. Bana kalırsa Memlûkler cins ad olan memlûk başlığına yönlenmeli. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 13.15, 28 Mart 2019 (UTC)

  • Taşınsın. --esc2003 (mesaj) 16.06, 30 Ağustos 2019 (UTC)
Taşındı zaten. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 16.09, 30 Ağustos 2019 (UTC)
Ona bakıyordum, şimdi görünce şaşırdım. VP:STT'de Memlûk Devleti'ne taşınsın demişsin? Türkçe kaynaklarda Memlûkler adı bu devleti nitelemek için sıkça kullanılıyor. Bu ad da köle asker kavramını anlatan Memlûk adlı maddeye yönlendirilsin demişsin, @Superyetkin de yapmış. Bunun için tartışma yapılmış mı acaba? Hizmetliyi ikna edebiliyorsak "tartışma sayfasına gittin mi önce" demenin bir manası yok, öyle değil mi @Rapsar? --esc2003 (mesaj) 16.14, 30 Ağustos 2019 (UTC)
Memlûkler, köleleri nitelemek için de sıkça kullanılıyor. Buraya yazmışım, uzun süre sonra herkesin görebileceği STT'de istek yapıp itiraz gelmeden işlem yapılmış. İnsanlara zorla "geleceksiniz, tartışacaksınız" diyemeyeceğimize göre, usul işlemiş. Tartışmaya açılmak isteniyorsa açılabilir pek tabii. Bu arada sanki arka planda herkesten gizleyerek hizmetliye gizli gizli işlem yaptırılmış gibi yazılmış, öyle mi? --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 16.23, 30 Ağustos 2019 (UTC)
Valla davet diye bir şey var. VP:STT'ye çıkarılan maddeler için bırakın tartışma sayfasına gitmeyi, tartışma sayfası daha oluşturulmamış bile oluyor. Makul bir itiraz varsa hizmetli, tartışma sayfasında kararlaştırın diye gönderir ya da taleple ilgili kendisinin şüphesi varsa yine öyle. --esc2003 (mesaj) 16.29, 30 Ağustos 2019 (UTC)
 :) Her taşıma işlemi için tartışılma yapılacak diye bir kaide yok. Yahut davet yapılacak diye bir kaide de. Makul bir itiraz da olmamış. "Ben şu an itiraz ediyorum, Memlükler olsun." diyorsan da gerekçeni belirtirsin, onlar üzerinden gideriz. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 16.37, 30 Ağustos 2019 (UTC)
Fikirlerime tercüman olmuşsun :) Bunu Rapsar arkadaşına da anlatabilirsin. --esc2003 (mesaj) 16.48, 30 Ağustos 2019 (UTC)
Yahu şimdi burayla ne ilgisi var Rapsar'ın? Ne burada ne STT'de görüş belirtmemiş. Madde adına dair bir önerin varsa tartışalım, yoksa biz şu an ne konuşuyoruz burada? --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 16.51, 30 Ağustos 2019 (UTC)
  • Bana bildirim gelmiş ama konunun başını ve sonunu anlamadım. En başta madde adı neymiş, nereye taşınmış, ben bu işin neresindeyim? :D "Hizmetliyi ikna edebiliyorsak "tartışma sayfasına gittin mi önce" demenin bir manası yok" denilmiş. Benim gözlemlediğim kadarıyla bir sayfa taşıma talebi yapılınca hizmetliler bir süre bekliyor ve itiraz gelmezse taşıyorlar. Yahut gerekçe yeterince sağlam değilse taşımıyorlar. İlerleyen zamanda aksi yönde bir talepte bulunulunca da (tartışılmamış ama talep sonucu taşınmış gibi) yine eski ada taşıyorlar. Hizmetliler burada karar verici değil, işlemi gerçekleştirici görevi görüyor. Neyse, ilerleyen kısımda "Rapsar arkadaşın" falan denmiş. Kendisi ile Vikipedi ortamında çok konuştuk, gerçek hatta buluşmadık. Bir ara Facebook bağlantısı almıştım zira bir kitaba ihtiyacım olmuştu kendisi bulabileceğini söylemişti. O dönem de kendisinden 2352525 km uzaktaydım :D Kendisi iyi bir Vikipedist, takdir ederim ancak arkadaş olmadık. Olsak dahi bir şey fark etmezdi gerçi. Kendisiyle yaşadığımız tartışmaları, hatta birbirimizi şikayet ettiğimizi falan da gösterebilirim isteyen olursa ;)--RapsarEfendim? 02.55, 31 Ağustos 2019 (UTC)

Madde adı hakkında[kaynağı değiştir]

Şapkasız aratmak daha sağlıklı olur.

adın Memlûkler olarak taşınması daha doğru olacaktır. --esc2003 (mesaj) 17.02, 30 Ağustos 2019 (UTC)

Memlûkler aramasındaki sonuçları devlet ile köle olan memlûkleri kastedenleri ayrıştırmadan sonuca varmamak gerek. Öte yandan memlûk kavramının birincil anlamı köle olanlar olduğundan yönlendirmenin oraya gitmesi daha mantıklı. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 17.36, 30 Ağustos 2019 (UTC)