Tartışma:Kırım Tatarları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje Sovyetler Birliği (C-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Sovyetler Birliği maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Sovyetler Birliği kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Türkiye (C-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Siyaset (C-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Siyaset maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Siyaset kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Rusya (C-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Rusya maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Rusya kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Ukrayna (B-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Ukrayna maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Ukrayna kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Wikipedian (Kırım Tatarları) maddesi ile ilgilenen Vikipedistlere şu kategoriden ulaşabilirsiniz: Kategori:Kırım ile ilgilenen Vikipedistler.


Başlıklar eklenmeli, değerli bir makale.

Telif[kaynağı değiştir]

Madde ile ilgili telif problemi yoktur. Gerektiği takdirde yazarına sorulabilir:

Kırım ile ilgili maddelerde genelde telif problemi yoktur. --Timurberk 21:51, 26 Ocak 2006 (UTC)

  • Madde 63 Kb civarında. Bu maddenin ciddi anlamda düzenlenmeye ihtiyacı var. --Ugur Basakmesaj 14:53, 9 Mart 2006 (UTC)
Katılıyorum. Şu anki hali ile hiç güzel görünmüyor. Bu bilgileri ekleyen kimse başta o arkadaş ilgileniversin. Yoksa bize iş düşecek malesef. --Timurberk 19:07, 9 Mart 2006 (UTC)

Kaynaksız.[kaynağı değiştir]

İlk bölümde ki yorum içeriği çıkarıldı. Kaynaksız etiketi de, Lütfen kaynak istenilen yerler belirtilsin. İyi çalışmalar.--Boyalikus 10:11, 27 Nisan 2008 (UTC)

Selam. 'Fact' şablonu ilave etmeye çalışıyorum. Ancak madde bu kadar uzun olduğu halde kaynak hiç gösterilmemesi doğru değildir. Bence kaynaksız şablonunun eklenmesi gayet doğaldır. Ayrıca düzenle şablonu da gerekiyor. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 10:28, 27 Nisan 2008 (UTC)
Tekrar selam. Bir de telif hakkı konusunda Hakan Kırımlı'ya sorulmuş muydu? Yukarıda Kırım ile ilgili maddelerde genelde telif problemi yoktur. diye yazılıyor. Böyle şey mümkün müdür? Mesela Kırım Özerk Cumhuriyeti maddesinde telif problemi vardı ve sorunlu kısım kaldırıldı. Takabeg ileti 10:40, 27 Nisan 2008 (UTC)

Merhaba Kırım ile ilgili maddelerin genel olarak düzenlenmesi gerekiyor A'dan Z'ye. Hakan Kırımlı ile iletişime geçebilirim. Fakat ben birinden birebir alınmadığı sürece (Çeşitli lisanslarla bire bir almayı da hoş karşılamıyorum..) alınan kısımlar için filanca kişinin kitabından alındı diye kaynak gösterilmesinin yararlı olduğunu düşünüyorum. Hakan kırımlı'nın bazı makalelerinde Kemal H. Karpat'dan alıntı yaptığı da görülüyor. Bu yüzden ayıklamak zor olabilir. Yani Hakan Kırımlı bu konuda bir otorite değil sadece çok yoğun çalışmaları var neticede Rus tarihi konusunda uzmanlaşmış.Özetlersem maddelerin tekrar düzenlenmesi gerekiyor ve ilgili yerlerde Hakan kırımlı'dan alınan kısımlara referans eklenmesi gerekiyor. Ayrıca bir izin almamız gerekmesi için birebir alıntı yapmamız gerekli diye düşünüyorum. İyi çalışmalar.--Boyalikus 11:11, 27 Nisan 2008 (UTC)--Boyalikus 10:55, 27 Nisan 2008 (UTC)

Bu maddeyi hazırlayanlar herşeyden bi haber.[kaynağı değiştir]

Bilgilerin yanlış olduğu madde gördüm bu kara yanlış olanını görmedim. Utanır yahu insan bu maddeyi bu şekilde yazmaya.

Kırım tatarlarında bahsetmişsiniz. Yahu o bölgede onlardan öbce kurulmuş, Hun, bulgar(volga-bolgar), hazar, devletlerinin esamesi yok. Daha tatar kelimesinin ne olduğundan bile bihabersiniz. Bu insanların ismi tatar değildir, 19.yya kadarda kendilerine tatar dememişlerdir. Tatar avruplıların onları isimlendirme biçimidir.Bu insanlar moğol istilası sırasındada orada yaşıyorladı, fatih moğollarla aynı ismi taşımlarıda Avrupalıların onları o şekilde adlandırmasında gelmektedir. En nihayetinde bu insalar Volga bolgar devletinde yaşıyorladı, sona adı geçen devletlerin altında yaşadılar. Altın orda dağıldıktan sonrada kendi devletlerini kurdular. Rus işgali ile de yıkıldır. 2. dünya savaşından sonra işe kıyım ve sürgüne uğradılar.

Tatar ismi nerden gelmektedir? Divanı lügat-it Türk tede belirtildiği gibi tatarlar bir Türk boyudur ve moğollara komşu olarak yaşarlardı. Moğol fetihleri sırasında ilk ele geçirdikleri oylardan biridir.

Maddeyi kim hazırladıysa çok artniyetli bir şekilde hazırlamış. --Balabanpasa 07:20, 30 Mart 2010 (UTC)

Kaynak[kaynağı değiştir]

Yazmak isteyenlere kaynak. --E4024 (mesaj) 11:06, 3 Mart 2014 (UTC)