Tartışma:Josip Broz Tito

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Burası, Josip Broz Tito sayfası üzerindeki değişikliklerin konuşulduğu tartışma sayfasıdır.
Vikiproje 10K (NA-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 

Ti-to Tito'yu da diktatörler katogorsine sokmuşsunuz ya bravo yani. Sosyalistse kafadan diktatör di mi. tito'yu "ülkesini insanlarını çok seven devlet adamları" katogorisine koyuyorum ben. --Devrimdpt 09:08, 15 Aralık 2006 (UTC)tito sırp degildi. etnik milliytçiliği redediyordu. adam gibi adamdı,elbete ona yön veren bir ideolojisi vardı. Bu ideloloji sovyetler tarafından kabul görmüyordu ama uşak olmayı kabullenemeyen her insaan gibi o dadirendi ve tarihe yazıldı, selam olsun,onun önemi öldükten sonra anlaşılmıştır.yugoslavya kan gölüne döndü.

Tito'nun milliyetçiliği[kaynağı değiştir]

  • "Milliyetçilik veya Ulusçuluk (İng: nationalism), kendilerini birleştiren dil, din, tarih veya kültür bağlarından dolayı millet veya ulus olarak tanımlanan bir topluluğun siyasi birliğini ve egemenliğini savunan siyasi görüş. Başka bir tanımla, ulus idealine bağlılığı evrensel ilkelere bağlılıktan ya da bireyin hak ve özgürlüklerinden daha önemli olduğunu savunan görüş"

Tito devletçi bir liderdir. Ancak Yugoslavya'yı dil yönünden bir millet olarak savunmadı tüm dilleri serbest bıraktı. Örnek olarak benim tüm büyüklerim o bilged Türkçe eğitim görmüşlerdir. Tito din yönünden de hiçbir baskı yapmadığı gibi her hangi bir dini değer ile Yugoslavya'yı birbirine bağlamaya çalışmadı. Yugoslavya'nın, tarih bakımından oradaki milletlerin hepsinin farklı tarihleri, kültür konusunda ise çok kültürlülüğün dünyada az görülebileceği yerlerden biri olduğu görülebilir. Sonuç olarak Yugoslav'da ki farklı milleten insanlar Tito'yu sevdiler. Tito'nun devleti önemsediği doğru olmakla birlikte milliyetçi olduğu ifadesi yukarıdaki tanımla açıkça çelişmektedir.--Arjety 21:25, 15 Kasım 2007 (UTC)


BİR iddaya göre ölmeden önce müslüman olmuş. Ama helal olsun adama. Belki diktatör tarafları vardır ama balkanlar Osmanlı hakimiyetinden sonra en sakin dönemini Tito zamanında görmüştür. Yugoslav iç savaşında gördük kapitalizmin yönetim biçimini. Sreberistnada 10000 müslümanın katledilmesine seyirci kaldığı madalya alan Hollanda askerlerini de gördük.

Tito, sosyalizm ve milliyetçilik? Hitler'le karıştırdınız herhal siz, taraflı olduğu için kaldırıyorum o bölümü.. 78.173.142.112 15:25, 5 Haziran 2009 (UTC)