Tartışma:I. Mehmed

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje Tarih (C-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Tarih maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Tarih kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Siyaset (C-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Siyaset maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Siyaset kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Türkiye (B-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Biyografi (B-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Biyografi maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Biyografi kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Doğum Tarihi[kaynağı değiştir]

I. Mehmed'in gerçek doğum tarihi 1382'dir. Böri 13:10, 31 Ekim 2009 (UTC)

Karamanoğlu Mehmet Bey[kaynağı değiştir]

Makalede Karamanoğlu Mehmet Bey'e verilen link hatalı. Farklı kişiler.

Karamanoğlu Mehmet bey[kaynağı değiştir]

-19 nisan 2013-~Serhan Sakıp Deniz~

Birinci Mehmet ile karamanoğlu Mehmet bey aynı dönemde yaşamamışlardır. Kerimüddin Karaman Bey oğlu Mehmet Bey Moğollar ile yapmış olduğu savaşta öldürülmüş olup, ölüm tarihinin 1278 olduğu sanılmaktadır.Kendisinin ve kardeşi Mahmut Bey'in Türbeleri önceleri İçel'e bağlı olan sonra il olunca Karaman'a bağlanan Ermenek ilçesi Balkusan köyündedir.

Birinci Mehmet ise Karamanoğlu Mehmet bey'in çağdaşı değildir zira fetret dönemi 1402 yılında Emir Timur ile yapılan Ankara savaşı sonrası Osmanlı devletinin yenilmesi ile başlamıştır ve Birinci Mehmet'in bu dönem sonunda Anadolu da ki birliği sağlamak üzere harekete geçmesi ve Türk beyliklerinin üzerine yürümesi ile Karamanoğlu Mehmet bey'in ölümü arasında 135 yıl fark vardır.

kopyala yapıştır ile konu açan arkadaşlar lütfen en azından yapıştırdıkları bilgileri okumak gibi bir zahmete katlanırlarsa buradan faydalanan insanları yanıltmamış olurlar.

Mehmet değil Muhammed[kaynağı değiştir]

Harekeli metinlerden ismin Mehmet değil Muhammed olduğu açıkça görülmektedir. --88.251.170.137 19:29, 28 Mart 2017 (UTC)

Temür, Aydınili’nde kışlariken bir Tatar gelüp, Temür’e ayıtdı ki: “Bu gün âlem içinde Sultân Muhammed gibi pehlevân ve bahâdur yiğit yokdur.[...]" (Kaynak: RÛHÎ EL-EDİRNEVÎ, TÂRÎH-İ RÛHÎ) --88.251.170.137 19:46, 28 Mart 2017 (UTC)