Tartışma:Hasan Cihat Örter

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiproje Türkiye (B-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Biyografi (B-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Biyografi maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Biyografi kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

vikipedia yaşayan insanların biyografileri alanından:

"...Bu bağlamda kaynaksız ya da zayıf kaynaklara dayanan bilgileri çıkarmak için bunun yanlışlığını gösterir kaynaklar sağlamak gerekmez, iddiayı eklemek isteyen kişi güvenilir ve genel kabul görür kaynaklar göstermekle yükümlüdür."

nedeni ile;

Prof. Antonio Doumesitch'in Prof. ünvanının;

Berklee ve Liege 'den aldığı derecelerin ;

Gordon Delamond ile ilgili bağlantının;

gözden geçirilmesi

vikipedi kurallarına göre gerekir.Bu imzasız yazı 94.123.247.27 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

  • Bu sayfa maddenin geliştirilmesi için ve buna yönelik yorumların silinmesi vandalizm olur. Uygunsuz ve maddeyi geliştirmeye yönelik olmayanlar dışındaki yorumları kaldırmayınız. --Yabancımsj 11:28, 8 Temmuz 2009 (UTC)


  • Prof. olduğu söylenen kişiye Hasan Cihat Örter ile ilgili yazılanların dışında hiç bir alanda rastlanmıyor. Bu isimde bir gitar öğretmeni bu ülke konservatuarlarında çalışmış değil; böyle birinin yaşadığı bile kuşkuludur!
  • Berklee bir özel kurumdur, nitelik olarak kurstur ve sertifika verir. Boston'dadır, ama Boston Üniversity ile bir ilgisi yoktur.
  • Gordon Delamont (yazılışı Delemond değildir), sözü edildiği gibi Belçika Liege ile ilişkili bir müzisyen değildir. Kanadalı'dır ve -sözü edilen yıllar ve daha sonrasında- orada hem trompet sanatçısı olarak çalışmış ve hem de kendisine ait studioyu işletmiştir.
  • Liege Conservatory'de Türk Müziği ile bir master ve dokotora programı yoktur! ve olsa bile bunun hocası Delamont olamaz. O tarz eğitim kurumlarında Türk Müziği etnomuzikoljiyi ilgilendiren alandır.
  • Basılı kitapları arasında, yayınlandığı söylenen tez kitaplarının adı bulunmamaktadır.
  • İTÜ ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarları Rektörlükleri’nce verilmiş bir “Türk Müziğine Hizmet Etmiş Öncü Büyüklerimiz” ödülü mevcut değil.
  • Burada madde içeriği olarak sunulmuş herşey tüm diğer kaynaklarda aynı. Anlaşılıyor ki bir elden hazirlanmis ve hayatin biriktirdiği bilgiler degil. Bu iddiaları destekleyen ve onaylayan kaynak bulunmamakta.
  • Güvenilir olmaktan uzak. NoNameIst- 02 eylül 2009 Bu imzasız yazı NoNameIst (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

madde komple telif ihlalinden geçilmiyor. işte kanıtlar:

[1], [2], [3], [4] heryeri komple telif ihlali Bu imzasız yazı 78.177.180.224 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Berklee meselesi[kaynağı değiştir]

@Bosrhombus, öncelikle Berklee ile iletişime geçtiğiniz için teşekkürlerimi iletiyorum. İlgili yazışmaları maddeye koyamayız, zira bu bir ansiklopedi maddesi :) Yazışmaları inceledim. Kendileri, Örter'in, Berklee College of Music'te bir kaydının bulunmadığını ifade etmiş. Bunu bir kenara koyalım.

İkinci olarak, artık ulaşamasak da şurada birtakım kanıtlar daha sunulmuş. Kendisinin paylaştığı diplomalar, belgeler, özgün gözükmüyor. Ancak şöyle bir dergi var Berklee tarafından yayımlanan ve orada "guitarist Hasan Cihat Orter '78" ifadesi yer almakta. İlgili bölümün başlığı da "alum notes", yani "mezun (aslında tam mezun denilmez ama neyse) notları". Dikkatimi çeken şey "of Berlin" demesi oldu, kendisinin Berlin ile bir alakasını göremedim şahsen. Dergideki ilgili kısmın yazarları da Alex Ball ile Negui Capriles adlı iki 96 mezunu. Ortaya birkaç seçenek çıkıyor: ya Berklee'deki kayıtları ararken bir hata yapıyorlar ya da bu dergide yalandan bir şeyler yazılmış ya da bildiğimiz anlamda "üniversite eğitimi alma" değil de bir kurs eğitimi gibi bir eğitim var. Belki de mezun olmadı, kayıtlarda o yüzden yoktur, bilemiyorum. Ama bu dergi, ucundan da olsa yalan yanlış bir kaynak gözükmemekte.--NanahuatlEfendim? 09.04, 14 Aralık 2020 (UTC)

ABD'de bir lisansa şu an (yani Fall 2021 itibarıyla) girsen otomatik olarak "Class of 2025" oluyorsun. Sanırım mezun olmasan da geçerli bu durum. O yüzden mezuniyet sezdirimi yok gibi. Diğer yandan, hemen hepsini kendisinin yazdığı biyografilerinden birinde 1978'de Berklee için burs kazandı yazıyor. Bir hoca gözetiminde çalışma yapması için 6 ay filan geçirmiş de olabilir, derece filan olmaksızın. Senin dediğin gibi, Alum olmaya yetebilir yine de.
Vito Genovese 09.08, 14 Aralık 2020 (UTC)
Olabilir, hakim olmadığım bir konu :) "1977'de ABD'ye gitti" diyordu mesela, kaldırdım, kaynak yok (kendisi diyorsa da diplomalara bakılırsa şüpheli bir konu). Alumni, zaten "mezun" kelimesinin karşılığı değil malum (bu yüzden kategorilerimizi de taşıdık hatta). E-posta yazışmalarında da kayıt bulunamadı diyorlar, ilginç. Elle tutulur tek kaynak o dergi kaynağı şu an. 1995'te, dergideki yazıyı yazanlarla iletişime geçip kendi adını eklettirmesi de olası gelmedi bana. NanahuatlEfendim? 09.11, 14 Aralık 2020 (UTC)Bu arada belirteyim, "burs" kısmını kaynak olmadığından ötürü kaldırdım, yalnızca "78 mezunu" olduğunu belirttim, zira kaynak bunu diyor.--NanahuatlEfendim? 09.05, 14 Aralık 2020 (UTC)

Şimdi kendi sosyal medya paylaşımlarından yola çıkacak olursak elinde bir adet Umbria Jazz Academy by Berklee College of Music kabul belgesi var. Umbria jazz academy uzaktan eğitim veren bir yaz okulu diyebiliriz. Evinde asılı olan sertifikalardan birinin üstünde de online bir specialist certification ibaresi mevcut. Berlin olmasının sebebi ise bu okul uzaktan eğitim verdiği için o dönem Türkiye'de bir ofisinin veya irtibat bürosunun olmaması durumdan kaynaklı olmasıdır. Kendisini yakından tanıyan biri olarak söylemeliyim ki beginneer düzeyde ingilizce bildiği halde bu okuldan mezun olmuş olması hiç olası değil. Ayrıca kendi iddiasına göre 4 senelik programı ve 1 senelik master eğitimini toplamda 5 sene sürmesi gerekirken 3 senede bitirdiğini iddia ediyor olmasıdır. Berklee ile yazışırken tüm bu çelişkileri söyledim. Dolayısıyla Berklee'nin yanlış kayıtlara baktığını düşünmüyorum. Bu imzasız yazı Bosrhombus (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 09.16, 14 Aralık 2020 (UTC)

@Bosrhombus, elimizdeki veriler, "mezuniyet" gibi bir durumun olmadığını gösteriyor diyebilirim sanırım, dedikleriniz oldukça makul gözüktü bana. Maddede daha önceleri katkıları olan @Vito Genovese'ye havale ediyorum durumu ve aradan çekiliyorum :) NanahuatlEfendim? 09.20, 14 Aralık 2020 (UTC)
Bosrhombus, Nanahuatl'ın sözünü ettiği ve Örter'in adının geçtiği Berklee yayını sahte mi?
Vito Genovese 09.27, 14 Aralık 2020 (UTC)

ilginiz için çok teşekkür ediyorum. Hasan Cihat Örter'in diploma meselesi yıllardır süre gelen bir şey. İlk defa iddia ettiği gibi harika çocuklar bursuyla Boston'a gitmediğini birinci ağızdan Berklee'den yazılı bir şekilde elde ettim. Kendisiyle bizzat yaptığım bir tartışmada ise 1980 yılına kadar Berklee'nin ana temel eğitimi olan Schillinger System of Musical Composition'ı ilk defa benden duyduğunu söyleyebilirim. Bu kendisinin ilk yalan beyanı değildir. Rahatlıkla bakabileceğiniz herkesin en eski doktora tezlerini bile bulabileceğiniz bir bilgi çağında iddia ettiği hiçbir belgeye rastlayamıyorsunuz. Temel seviye ingilizcesi bile olmayan bu kişinin kendi iddiası olan 5 senelik okulu 3 senede tamamlamak işi kişinin gereken donanıma sahip olmadığını hesaba katıcak olursanız tamamen yalandır. Belgeleyemediğim lakin kendisini tanıyan birçok kişinin beyanı üzerine o yıllarda zaten İstanbul'da bir bankada çalıştığını, bazı müzikol ve düğün salonlarında sahne aldığını söylüyorlar. Askerlik meselesine gelince üniversite mezunu biri Türkiye'de hiçbir koşulda, hiçbir dönemde 24 ay askerlik yapmamıştır. Bununla ilgili sosyal medya hesaplarında yayınladığı bir belgenin gerçekte nereden alınıp nasıl değiştirildiğine dair bir video hazırladım. https://streamable.com/aq5zwq izleyecek olursanız hemen farkedeceksiniz. Bu ve bunun gibi birçok sahte beyanına rastlamak mümkün. Diploma meselesine tekrar gelecek olursak elinde bir adet "Berklee Online logolu, 2011 yılında alınmış bir online sertifika" ve "1979'daki diploma örneklerine hiç uymayan ama üstünde 1979 yazan, hatta hiçbir Berklee diploması modeline uymayan bir diploma modeli vardır. Berklee diplomalarının üstünde genel olarak bachelor mezunuysanız, Bachelor of Music, master mezunuysanız, Master of Music yazar lakin Hasan Cihat Örter'inkinde http://www.hasancihatorter.com.tr/data/images/gallery/people/images/30.jpg < linkte göreceğiniz gibi bir ibare var tamamiyle Berklee'nin diploma formatına uygun olmayan bir formattır. https://franksinger.com/images/F__Singer_Berklee_diploma.jpg < linkte gördüğünüz diploma ise bu formata uygun gerçek bir diplomadır. Berklee Alumni, Alum bölümünde yer alan ibare tamamiyle uzaktan eğitim aldığı birkaç aylık bir yaz okulundan başka bir şey değildir. Dediğim gibi takdir sizin. Saygılarımla Bosrhombus Bosrhombus (mesaj) 12.42, 14 Aralık 2020 (UTC)

ayrıca şu an kontrol ettim Conservatoire royal de Liège'in [1] official web sitesi doktora programı yok ki? Hasan Cihat Örter'in biyografisinde beyan ettiği gibi doktora tezi müzik ve terapi gibi bir durum olması imkansız. Bosrhombus (mesaj) 14.07, 14 Aralık 2020 (UTC)

Belgium Liege Conservatoire Belçika Kraliyet Konservatuvarı'nda Müzikle Terapi alanında doktora çalışması yaptı yazıyor bu üniversitede böyle bir doktora programı yok... Hatta doktora programı yok. Yine derece ile master degree olarak mezun oldu deniyor. Bu adam ingilizce bile yazamıyor allah aşkına :) https://www.instagram.com/tv/CFkMggZB5W3/?utm_source=ig_web_copy_link <<< https://hizliresim.com/fKkBm2 <<< allah aşkına jazz standardı blue train kendi paylaştığı videodan kendi yazısı https://hizliresim.com/C0o21D << daha sayısız böyle videosu ve fotoğrafı var. Adam beginner seviyesinde bile değil. Bundan kendine fayda sağlıyor tüm diplomaları sahte. Bosrhombus (mesaj) 09.37, 22 Aralık 2020 (UTC)

  1. ^ https://www.crlg.be/