Tartışma:Bulgaristan-Sovyetler Birliği ilişkileri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiproje Sovyetler Birliği (Başlangıç-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Sovyetler Birliği maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Sovyetler Birliği kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Bulgaristan (Başlangıç-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Bulgaristan maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Bulgaristan kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Kategori:Bulgaristan'da komünizm[kaynağı değiştir]

Kategori:Bulgaristan'da komünizm kategorisinin Bulgaristan-Sovyetler Birliği ilişkileri maddesinde olmaması gerektiği düşünülüyor sanırım. Bulgaristan'da komünizm dönemi İkinci Dünya Savaşı'ndan sistem değişikliğine kadar olan dönemi kapsıyor, yani direkt olarak savaştan galip çıkan Sovyetler'in kendi sistemini buraya kurması sonucu oluşan bir dönem. Değişiklik özetinde ABD-muhafazakarlık örneği verilmiş ama bu konunun bununla bir ilgisi yok, siyasi yoruma da gerek duymayan bir konu, çünkü olay politikadan ziyade değil tarih ile ilgili. Çünkü ülkedeki bu dönem direkt olarak Sovyetlerler Birliği ile olan ilişkilerle ile ilgili. Birincil konu yani. Mesela yine komünist bir ülkeler olan Bulgaristan-Çin veya Bulgaristan-Küba ilişkileri olsa idi bunu kullanmazdık, ancak komünizm dönemi bu iki ülke ilişkileri ile direkt olarak ilişkili. Bulgaristan Halk Cumhuriyeti dönemi direkt olarak Sovyetik bir yapılanma.

İlgili kategoriyi Kategori:Bulgaristan-Sovyetler Birliği ilişkileri'ne de ulayabiliriz, bu daha mantıklı görünüyor, ne dersin @Rapsar --Ahmet Turhan (mesaj) 20.38, 7 Haziran 2019 (UTC)

Mantıklı değil, akla yatkın değil. Bulgaristan'da komünizm ile bir alakası yok. SSCB-Türkiye ilişkileri, Türkiye'de komünizm ya da SSCB'de İslamcılık kategorilerine eklenemez benzer şekilde. İki ülke arasındaki ilişkileri anlatıyor, bu ülkelerin iktidarlarındaki partilerin ya da yönetim biçimlerinin, diğer ülkeye bir etkisi bulunmuyor.--RapsarEfendim? 02.33, 8 Haziran 2019 (UTC)
@Rapsar tam aksine Bulgaristan'da savaş sonrası oluşturulan yönetim biçiminde Sovyetlerin Birliği'nin direkt etkisi var. Savaş öncesi Nazi Almanyası müttefiki hükumet Sovyetlerce iktidardan uzaklaştırılıp (aslında 1944'de Bulgar partizanlarca devrildi diye geçer, ancak Kızıl Ordu'nun direkt müdahalesi vardır) direkt etkiyle Bulgar Komünist Partisi başa getiriliyor. Yani komünizm dönemi direkt iki ülke ilişkisi ile bağlantılı. Örnek olarak verilen Türkiye'de komünizm veya Sovyetlerde İslamcılık konularında böyle bir durum yok. --Ahmet Turhan (mesaj) 07.25, 8 Haziran 2019 (UTC)
İyi, ekle o halde ;)--RapsarEfendim? 04.19, 9 Haziran 2019 (UTC)