Tartışma:Birleşik Krallık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Burası, Birleşik Krallık sayfası üzerindeki değişikliklerin konuşulduğu tartışma sayfasıdır.
Vikiproje GM (Taslak-sınıf, NA-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki GM maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje GM kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Taslak  Bu madde Taslak-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 

Tam tersi bir yönlendirme olmalı diye düşünüyorum. "Birleşik Krallık" ifadesi (her ne kadar İngilizler bu tanımlamaya bayılsa da) günümüz dünyasında artık sadece İngilizleri tatmin eden ve onların rüyalarını süsleyen eski "ihtişamlı" (kim ne kadar emperyalist tartışmalarına hiç girmiyorum :)) günlerinden kalma bir anı olarak kalmalı ve tarihteki yerini sessizce almalı diyorum. Gelin şunu tersine döndürelim. "Birleşik Krallık" ı "İngiltere"ye yönlendirelim. Saygılar. Metal Militia 13:47, 4 Aralık 2005 (UTC)

Resmi adı böyle olduğu için varolan yönlendirmesi bence doğru. Bende şu uzun uzun terim sevmem - İngiltere daha kolay yazılır - ne yapalım --katpatuka 18:11, 4 Aralık 2005 (UTC)
İskoçya, Galler ülkesi ve (Kuzey) İrlanda ülkelerinde yaşıyan çok kişi İngiliz olmamakla övünmektedirler. Bunlar için ülkenin resmi adının İngiltere olmayıp Birleşik Krallık olması çok anlamlı ve önemli olmaktadır. Kullanıcı:noyder 08:38 6 Eylul 2007

Hiç katılmıyorum, İngiltere, Birleşik Krallık'ın tamamını ifade etmez, Birleşik Krallık demek; İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda ve "İngiltere" demek. Murat Tutar

Tam aksine muhafazakar İngilizler yabancıların İngiltere demesinden büyük haz alıyorlar. Ancak ülkede izlenen "siyaseten doğruluk" politikası gereğince geçmişte ırkçılıktan başı çok yanmış olan İngiliz hükümeti "azınlıkları tedirgin etmemek" açısından "Birleşik Krallık" tabirinin ve bayrağının kullanılmasına büyük önem veriyor. Sadece İngiltere'nin bayrağı olan beyaz üzerine kırmızı artılı St. George bayrağının resmi işlerde kullanımı yasak, sadece futbolda vs. kullanılıyor. Madde, resmi adı olan BK şeklinde kalmalı bence de. --Abuk SABUK 23:55, 7 Eylül 2007 (UTC)
  • Maddenin adı çok uzun. Bence bunun yerine kısaca Birleşik Krallık olsa daha iyi olur. İngilizce dahil bütün yabancı dillerde de bu şekilde geçiyor. Doğru, resmi adı Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, ama hep resmi adları kullanacak olursak Türkiye maddesinn adını da Türkiye Cumhuriyeti olarak değiştirmemiz lazım.--Cfsenel 07:00, 20 Mayıs 2008 (UTC)
İsmini bu şekilde değiştirdim.--Cfsenel 07:01, 20 Mayıs 2008 (UTC)
Şimdi saydım, 154 dilden sadece 11'inde maddenin adı Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı olarak geçiyor, çoğu da isimlerini hiç duymadığım diller. Diğerlerinde adı Birleşik Krallık.--Cfsenel 07:07, 20 Mayıs 2008 (UTC) Sadece kendi menfaeelerıni düşenen bir ırk ve devlet yönetim şekline sahiptir

Mİ6 bunundur, CIA ABD'nin.77.91.193.241 08:08, 19 Nisan 2013 (UTC)

Öneri[kaynağı değiştir]

madde ismine kadar verirken Hollanda örneğinide göz önüne almanızı öneririm, aynı o örnektede ülke ismi ülkenin tarihsel ve kültürel egemen bölgesinden geliyor. İngiltere bariz şekilde birleşik krallık için kullanılıyor.

  • Birleşik Krallık, madde adı olarak bu kalabilir ama ingiltere ismi koyu şekilde maddenin ilk cümlesinde belirtilmeli, belki hollanda örneğinde olduğu için gibi bir altbaşlık açılabilir bu konuda. İngiltere adınında bu isme yönlendirilmesi
    • Google'da "Birleşik Krallık" araması 2,3 milyon sonuç veriyor. Bu kavram Türkçede yaygın olarak kullanılıyor. Hollanda örneğini vermişsiniz ama malesef Türkçede Netherlands için alternatif bir karşılık yok.--Abuk SABUK mesaj bırak 21:21, 11 Ağustos 2011 (UTC)