Tartışma:Batu Han

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje 10K (NA-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 
Vikiproje Tarih (Taslak-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Tarih maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Tarih kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Taslak  Bu madde Taslak-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Rusya (C-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Rusya maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Rusya kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Türkiye'deki algı[kaynağı değiştir]

Batu Han'ın Söğüt'e dikilen heykeli gerçeği yansıtmamaktadır. Bu heykelde müslüman olarak gösterilen Batu aslında Moğol dini olan şamanizme bağlıdır. Altınordu devleti ancak kardeşi Berke döneminde müslüman olacaktır. Şamanizme bağlı olduğunu fethedilen Rus topraklarında görüyoruz. Geleneğe göre yenik hükümdarın yanan ateşlerinden arasından geçerek bağlılığını bildirmesi gerekirken Rus prens Çernigovlu Mihail bunu reddedince bizzat Batu tarafından öldürülecektir. Bu yüzden maddede Batu'nun Türkiye'de yapılmış olan büstünün gerçekleri yansıtmadığı için kullanılmaması gerektiğini düşünüyorum.Ertly 04:50, 4 Temmuz 2010 (UTC)