Tartışma:Büyük Birlik Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Türkiye (Başlangıç-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Siyaset (Başlangıç-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Siyaset maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Siyaset kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Faşizmle ilişkilerinden bahsedilmeli. Bu tarz yapıların genelde gençlik örgütlenmeleri olur; MHP ülkü ocakları, CHP ADD, İP TGB, BBP Alperen Ocakları vs. gibi.88.254.32.164 14:58, 28 Ağustos 2011 (UTC)

Katılıyorum.88.230.184.107 00:04, 26 Mart 2012 (UTC)

BBP'nin Faşizm ile ilişkisinden bahseden arkadaş öncelikle faşizmin tanımı iyice öğrenmeli ve daha sonra tekrar bbp hakkında görüşlerini gözden geçirmelidir. Faşizmin tanımı açık bir şekilde Faşizm sayfasında yer almaktadır.--78.179.79.181 21:32, 30 Eylül 2013 (UTC)

Çok Fazla Yoruma Dayalı[kaynağı değiştir]

Konuda çok fazla yanlı yorum mevcut. Partinin kendi sitesinde yazılanlarla alakası yok bu kadar kötü niyetli olmamalı 88.251.144.190 00:48, 28 Ekim 2013 (UTC)

BBP İdeolojisi[kaynağı değiştir]

BBP'yi MHP'den ayıran en önemli görüşleri daha İslamcı olduklarını iddia etmelidir. Fakat İdeoloji bölümünde hem İslamcılık hem de Ümmetçilik yazılmış. Oysa ki İslamcılık ile Ümmetçilik hemen hemen aynı şeylerdir. Ümmetçilik yerine Turancılık yazılması daha uygundur çünkü partinin kurucusu Muhsin Yazıcıoğlu MHP kökenlidir.YörükHan (mesaj)

___

Ümmetçilik görüşü, BBP'nin Milliyetçi Çalışma Partisi'nden ayrılma sebeplerinden biridir. Ayrıca AKP'nin ümmetçi politikalarına BBP destek olmaktadır.

İslamcılık ile Ümmetçilik hemen hemen aynı şey olsa, farklı başlıklar altında olmazlardı herhalde. --Gray Budgie (mesaj) 11:43, 8 Nisan 2014 (UTC)

  • Öncelikle BBP'nin MHP kökenli olduğunu unutmayalaım.MHP'nin de kökeninin CKMP hatta İttihat ve Terakki'ye dayandığı düşünülürse BBP ister istemez Turancılık akımını savunuyor. Evet BBP'yi MHP'den ayıran fark İslamcı-Ümmetçi yaklaşımdır. BBP Turan Ülküsünü de İslam için savunur. Bu durumda BBP'nin ümmetçiliği kesindir fakat İslamcılık Ümmetçilik'in bir alt kümesidir. Ümmetçilik ama neyin ümmeti? Hristiyan mı İslam mı? İşte bu soru bize İslamcılık'ın Ümmetçilik'in bir alt kümesi olduğunu gösterir. Bu yüzden Ümmetçilik-İslamcılık olarak ideoloji kısmı düzeltilmelidir.YörükHan (mesaj)