Tartışma:Alevi Devleti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Burası, Alevi Devleti sayfası üzerindeki değişikliklerin konuşulduğu tartışma sayfasıdır.

ALEVI DEVLETI İngilizce Nusayriler ve Anadolu Alevileri arasında Alawi-Alevi diye bir ayrım yapıyor ama Türkçe'de Alavi diye bir kelime var mı? Maddenin başlığını "Alevi Devleti" diye değiştirip makalenin içinde Alevi kelimesiyle kastedilenin Arap Alevileri, yani Nusayriler olduğunu belirtmek daha doğru olmaz mı?--memet 21:42, 24 Ekim 2009 (UTC)

Anadolu Aleviliğiyle karıştırılmamalıdır. Dolaysıyla Alevi Devleti olmasın. Alawi ise olabilir. Takabeg ileti 21:47, 24 Ekim 2009 (UTC)
  • İsim konusunda daha önceden biraz araştırma yapmıştım. Türkçe kaynaklarda genellikle Arap Alevileri ile Anadolu Alevileri arasında ayrım yapılmamış. Yapılan çalışmalar "Alevilik" prensibinde gerçekleştirilmiş.
Osman Umar'ın Osmanlı Yönetimi ve Fransız Manda İdaresi Altında Suriye adlı kitabında Aleviler Devleti denilmiş.
Şakir Keçeli'nin Alevilik: Bozkırda Yanan Ateş adlı kitabında da Aleviler Devleti denilmiş.
Google Makaleler'de bulduğum yazarının Ali Duran Gülçiçek olduğu Nusayri Aleviler adlı makalede Alevi Devleti denilmiş.--muratsahinileti 12:05, 8 Kasım 2009 (UTC)
Baktım. Ama sıcak bakamadım. Dipnot sayısı 10 tane ve Alevi, Alavi devleti etimolojisine gelince yazıda bir şey göremedim. Gerç Ali'ye seven ve tapanlara Alevi denebilir. Ama Nusayriler ile Anadolu'daki Aleviler arasında dağ kadar fark var. Biraz daha araştıralım. Takabeg ileti 11:23, 9 Kasım 2009 (UTC)
  • OK. Türkçe içeriklerde Nusayriler hakkında tam kapsamlı kaynaklar bulmak zor. Dediğim gibi ayrıma dikkat edilmiyor. "Alavi" adlandırması konusunda bir şey bulabileceğimizi sanmıyorum. Devlet Arşivlerinden de aramaya çalışırım. İyi çalışmalar.--muratsahinileti 11:35, 9 Kasım 2009 (UTC)
Evet Türkçe kaynaklarında Alavi bulmak zor. w:fr:Alévisme ile w:fr:Alaouites arasındaki fark ifade edilirse iyi olacağını düşünüyorum. Takabeg ileti 11:45, 9 Kasım 2009 (UTC)
  • Yaklaşık bir sene geçmiş, hala "Alavi" kelimesinin neden yazıldığı mantığa oturtulmamış. Eşsesli kelimede karışıklık olmaması için kelimeyi yanlış yazmak ancak abesle iştigaldir. "Alevi Devleti" diye düzeltiyorum. Zaten ilk paragrafta Nusayriler tarafından kurulduğu belirtildiyor, ayrıca farklı anlam şablonu da ekliyorum ki çekindiğiniz karışıklık tamamen önlensin. Bunları yaptıktan sonra makale isminin değişmesini talep ediyorum (ben nasıl yapıldığını bilmiyorum).81.88.40.51 15:49, 6 Eylül 2010 (UTC)
Yaklaşık beş sene de geçebilir. Bir tartışma var ortada. Alavi kelimesinin mantığa oturtulmadığından şikayet ederek değişiklik yapıyorsunuz ancak kendi mantıksal kurgunuzu ve bilimsel kaynaklarınızı belirtmiyorsunuz. İlgili değişikliği geri alıyorum.--[ahzaryamed]₪.ileti 16:15, 6 Eylül 2010 (UTC)
Değişikliği geri almak için kaynak belirttiniz mi? Önceki halinin bilimselliğine ilişkin bir kaynağınız var mı? Yukarıda Osman Umar, Şakir Keçeli ve Ali Duran Gülçiçek'in kaynak olarak gösterilmesi (bir kaynak daha göstereyim, M. Emin Galib et-Tavil'in kitabında da Alevi Dvleti olarak geçiyor) sizin için bir şey ifade etmiyor mu? Kısacası, neden tartışmayı okumadan bunun kişisel fikrim olduğu kanaatine kapıldınız?
memet önermiş, takabeg izin vermemiş (başka türlü ifade edilemez, çünkü gerekçe yok); muratsahin kaynak göstermiş, takabeg "sıcak bakmamış", musatsahin bari tersi (yani sizin geri almakla savunmuş olduğunuz) yönde kaynak var mı demiş ve bulamamış, Takabeg nazlanmış. Anonim kullanıcı değiştirmiş, Ahzaryamed kaynak yok deyip (gerçekten mi?) kaynak bulunamayan başka bir duruma geri almış. Anonim kullanıcı bir kaynak daha göstermiş, Ahzaryamed kaale almamış. Sorması ayıp, Vikipedi'de makale nasıl değiştirilir? 81.88.40.51 16:56, 6 Eylül 2010 (UTC)
Maddede değişiklik yapılamaz diye bir şey yok. Madde geçmişi bunun göstergesi. Yani yukarıda yapılan tartışma doğrultusunda neden maddede değişiklik yapılmamış. Demekki bir kaynaklandırma ortak paydasında buluşulmaya çalışılmış. Bilimselliği ve güvenilirliği tartışmasız kaynaklarla desteklenen veriler maddeye eklenir VP:GÜVEN. Alevi olması ya da Alavi olması değil burada belirtmek istediğim. Kerameti kendinden menkul değişiklik yapmak, madde geçmişini, tartışma sayfasını göz ardı etmek makul katkıya ulaştırmaz.--[ahzaryamed]₪.ileti 17:08, 6 Eylül 2010 (UTC)
Yapılan değişikliklerin hepsini zaten tek tek takip etmiştim. Kaynakların neden güvenilir olmadığı da bunu iddia edenin açıklaması gereken bir durum. Sav kerameti kendinden menkul değil, karşısavın dayanağı olmadığından (gözden kaçırdığım bir şey var mı?) dolayı da sonuç götürmeyecek bir tartışmaya sürüklemez. Verdiğim kaynak hakkında daha ayrıntılı bilgi sayfamda. Daha da ayrıntı isterseniz yazayım. İnat değil bu, sadece kaynaksız ifadenin bir ansiklopedide ne işi olacağı yönünde "şu elkitabını oku" haricinde (okudum) doyurucu bir açıklama bekliyorum. 81.88.40.51 17:27, 6 Eylül 2010 (UTC)
  • Madem "Madde Adı" şablonu eklendi, tartışmaya katılmak isteyenleri şablonda bağlantılandırılan sayfanın 1.4, 1.5 ve 1.11 numaralı maddelerine bakmalarını salık veririm. Maddenin adı 1.4 ve 1.5 numaralı bölümlere aykırıdır. Değişmemesi için tek sebep 1.11 numaralı madde isminin olduğu gibi kalmasına rağmen uzun süren bir tartışma olmadığını, hatta ismin benim değiştirmem haricinde, önerenlerin uysallığı nedeniyle, hiç değiştirilmediğine dikkatinizi çekerim (yani yukarıda söylenenin aksine sayfa geçmişine bakmanız hiçbir işinize yaramayacak). İsmin değiştirilmemesini savunan taraf ise bir çok şikayete maruz kalmış Takabeg (bkz. Şikayet). Madde başlığı yine aynı doğrultuda şuraya aykırı. Demek istediğim, maddenin uzun süre öyle kalmasının sebebi kimsenin dokunmaması, yoksa Türkçede Alavi diye bir kelimenin olmadığını bilmek için alim olmaya gerek yok. Tek kişilik ve herhangi bir savı olmayan (yani bir tartışma yok ortada, sadece değişip değişmemesi tartışılıyor) karşıt safın tek dayanak noktası ise karışıklık olmaması; unutmayalım ki "farklı anlam" şablonu bu karışıklığı çözer. Önerdiği "Alawi Devleti" çözümü de Türkçe olmadığından dolayı (açıktır ki Alavi buradan kotarma) yukarıdaki maddelere aykırı. 81.88.40.51 19:33, 6 Eylül 2010 (UTC)