Tartışma:Afganistan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiproje GM (C-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki GM maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje GM kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje 10K (C-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

afghanıstan turkler arasında hazara turklerını yazmayı unuttunuz hazara afghanıstanın kuzeyınde ve ortasında yogun olarak yaşamaktadırler nufusu yaklaşık 7 mılyon Bu imzasız yazı 193.140.28.132 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 4 Nisan 2007

Madde başlıkları[kaynağı değiştir]

İran Türkleri, Kaşkaylar, Azeriler v.s. kastediyor yani Türk halkları. Rusya Türkleri de Rusya'da yaşayan Türk halkları. Afganistan Türkleri v.s. de aynı. Vikipedide Almanya Türkleri, Fransa Türkleri kullandığımız zaman Türk halkları değil Türkiye Türkleri dahil edilmektedir. Almanya'daki Türkler, Fransa'daki Türkler mi daha uygun? Yoksa İran Türkleri maddesini İran'daki Türk halkları yapmamız mı daha uygun? Turkic ve Turkish arasında ayrım yapılmamasından kaynaklanıyor. Aslında Turkic için Türkî kullanıyorduk ama ... Takabeg ileti 23:28, 17 Kasım 2008 (UTC)

Maddenin anlamsızlığı[kaynağı değiştir]

Selamlar. Bu madde anlamsız bence. Özbekler, Türkmenler ve Afganistan maddelerine aktarılmalıdır. Takabeg ileti 23:28, 17 Kasım 2008 (UTC)

Düzeltmeler hakkında[kaynağı değiştir]

  • Selamlar, sayfada küçük bir düzeltme yapmış biri olarak değişikliğe dair birkaç şey söyleyeyim. Maddelere herhangi bir katkı yapıldığında geçmiş dönemlerde bölgedeki gelişmelere yönelik tepkiler ile bugünkü mevcut tepkiler arasında farklılık olabileceğini kabul etmek gerekir. Afganistan'daki Batılı güçlerin varlığı bazı nedenlere bağlı olarak kimi zaman olumlu, kimi zamansa olumsuz karşılanmıştır. Taliban yönetimi özellikle 1990'ların sonlarından itibaren ciddi bir dış muhalafetle karşılaşmış ve bu muhalefet sadece Batı ile kısıtlı kalmamıştır. Bu ciddi muhalefette, bilinen güçlerden ayrı olarak bölgede mezhepsel farklılığıyla sıyrılan ve diplomatları 1998 senesinde Taliban tarafından öldürülen İran önemli bir yer tutar. İlk olarak Taliban'a müdahale eden kuvvetlerin 2001'de Taliban'ı tamamen yok etmek mi yoksa etkisiz hale getirmek veya bir başka deyişle iktidardan uzaklaştırmak mı istediklerinin tartışma ortamı burası olmadığı için ilk cümleyi kaldırdım. Zaten tek hatalı yanı bu da değil cümlenin. Afgan halkının çok sayıda kayıp vermesi, dış müdahale ile ilişkilendilmesi yerine zaten mevcut hükümetin de daha evvelinde doğrudan halka şiddet uyguladığı göz önüne alınabilir ve öncesinde ve sonrasında dönem boyunca kayıplar verildiği hatırlanabilir. Taliban'ın ülkedeki varlığından rahatsızlık duyan kesimlerin Kuzey İttifakı'nın Taliban karşısındaki etkinliğine verdiği destek, tepki boyutu ve yönü ile ilgili bize ipucu vermektedir. İkinci düzeltilen cümle bu açıdan anlaşılabilir. Son olarak "Taliban rejimi fesheldilmiştir ancak güçler çekilince tekrardan iktidara gelme olasılığı vardır" cümlesini de ansiklopedik yanı olmamasından sebeple kaldırdım. Teşekkürler, iyi çalışmalar. --Vitruvian (mesaj) 21:52, 24 Ağustos 2013 (UTC)

Çok taraflı[kaynağı değiştir]

Bu maddeyi yazan çok fazla taraflı. Sovyet işgalini görmezden geliyor. ABD işgalini meşru göstermek için Taliban'ı totaliter gösteriyor. Tamam sizin İslam düşmanlığınızı anlıyorum ancak tarafsız olmayışınızı anlamıyorum. Hani bu tarafsız bir platformdur?! Ebuali (mesaj) 08.18, 14 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]