Tartışma:İslam tarihi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lütfen VPBanner şablonu yerine Tartışma şablonunun |proje= parametresini kullanınız.

Madde istek[kaynağı değiştir]

Madde geliştirilmeli. İstek olur ise ortak çalışmalar yapabiliriz.--AbSar 12:23, 10 Nisan 2006 (UTC) efendim muhammed değil hz muhammmed s.a.v denilmesi lazım dır şüphesiz o bizim peygamberimiz--85.107.118.117 19:37, 18 Haziran 2007 (UTC)

Hz. Muhammed[kaynağı değiştir]

gerçekten böyle olmaz Muhammed değil. Hz.Muhammed olmalı.İngilizce wikipedide tamam öyle olsun.Sonuçta o orası.Değer verilmesi gereken bir Peygamber böyle ifadelerle Türkçe wikipedi'de olmamalı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Muratsahin 14:23, 40 Ocak 2008 (UTC)

Hz. Sorunu[kaynağı değiştir]

Kusura bakmayın ama Türkçe yalnızca müslüman Türklerin dili mi? Muhammed müslümanlara göre hazrettir.Başka dine mensup birine veya dinsiz kişilere göre değildir.Vikipedi'nin tarafsız bir site olduğunu sanıyordum.Galiba yanıldım. 82.84.64.223 15:20, 14 Nisan 2010 (UTC)

İslami literatürde Hz. diye bir ek yok ki zaten. Bunu türkler kullanıyor nedense..78.160.179.106 20:06, 20 Ağustos 2011 (UTC)

Madde adında şapka kullanımı es geçilemez[kaynağı değiştir]

Google arama sonuçları:
İslam: 443 milyon
İslâm: 448 milyon (5 milyon fazla)
M.F.Eirtibat 01:14, 3 Temmuz 2013 (UTC)

Dînî madde adlarında Diyânet İşleri Başkanlığı'nın Web Kütüphanesi esas alınmalı[kaynağı değiştir]

Çünkü TDK; diğer kelimelerde bile yanılıyor. TDK sözlüklerini inceleyen, kelime ararken ulaşılan sayfalardaki imlâ tutarsızlıklarını bu sitedeki herkes görüyor.
İnceleyiniz:

  1. imlâ
  2. imla etmek

Diyânet İşleri Bşk.lığı Web Kütüphanesi'nde "İslâm" olarak geçiyor.
"Dîn" şeklindeki imlâyı da dikkatinize sunarım. Şuraya bakınız. M.F.Eirtibat 02:16, 3 Temmuz 2013 (UTC)

Okurken inceltileni yazılırken kalınlaştırmak oluyor mu? (Ve Superyetkin'e not)[kaynağı değiştir]

Okurken "İslâm" şeklinde inceltilirken, yazıya döküldüğünde ise kalın şekliyle "İslam" yazmak; ne kadar doğrudur, diye sormaya hácet yok. Lütfen böyle, "okunuşu ve yazılışı tam yerleşik ve ihtilâfsız kelimeler" üzerinde (özellikle madde adlarında) oynayıp vandallığı çağrıştıran yaklaşımlardan vazgeçelim lütfen...
Nasıl ki Kâğıt sayfası, Kağıt sayfasından yönlendiriliyor; tersi bir yönlendirme kullanılmıyorsa; bu durum, "kâğıt" kelimesinin "okunuşu ve yazılışı tam yerleşik ve ihtilâfsız kelime"lerden olmasındandır.
NOT: Yukarıdaki ifádeler, genele hitáp etmektedir. Lütfen, özel alınganlık yapılmasın... Bu tür hatálar yapanlar da artık yapmasınlar, bir zahmet...
Sn. hizmetli Superyetkin. Yaptığım taşımanın ardından, benim ikinci kelimenin baş harfini büyük yapmama atfen "Özel isim değil." diyerek maddeyi bu isme taşımışsınız. Taşıma için teşekkür ederim. Zaten bunu istemeye yönelik mesaj yazıyorken taşımanın gerçekleştiğini gördüm. Yalnız, taşımadaki gáyem; "Özel isimlerin yazılışı kuralına uygun hále getirmek değildi. Düşüncem; ilk etapta, olmayan bir hedef isme taşıma işlemini gerçekleştirip ardından tekrar İslâm tarihi hedefine yönlendirilmesini istemekti. Taşıma hedefinde "İslâm tarihi" diye bir sayfa bulunduğu için o yöne taşıma işlemi kapalı olduğundan, taşımaya açık olan İslâm Tarihi sayfasına taşıdım. Ardından yönlendirme sayfası durumuna gelen İslâm tarihi sayfasına "Sil" etiketi koyup "İslâm tarihi yönlendirme sayfasının silinip ardından İslâm Tarihi sayfasının açık hedef háline gelen İslâm tarihi sayfasına hizmetlilerce tekrar taşınması amacıyla" şeklinde bir "sebep notu" düşecek ve bunu tartışma sayfasında da gösterecektim. Fakat tam da bu aşamada sizin taşıma yaptığınızı gördüğümden, akış değişti...

Bu arada üst üste binen yönlendirmeleri de düzelttim. Siz, yapılan bir taşımanın hedefini değiştirdiğinizde meydána gelen yönlendirmenin yönlendirmesi şeklinde görünen sayfaları düzeltmekle uğraşamıyorsunuzdur ama böyle bir durumu, son taşımayı yapan kullanıcıya bildirseniz de o kişi, gerekli düzeltmeleri yapsa...

Bir de taşımayı sanki madde ismi, özel isim olduğu için öyle bir taşıma yapmışım gibi sebep belirtmeniz; niyetinizde olmasa da bir kullanıcıyı (şahsımı) cáhillikle suçlamaktır ki nezáket kuralları gereğince buna hakkınız yok... Vikipedi dışında deseniz, inanın böyle demem. Fakat burada belirli kurallar olduğunu biliyoruz. Dikkat çekmek amacıyla TDK'ya göre konulan "!" işáretine bile içerleyenler várken ifádeler vásıtasıyla nezáketsizilik; hiç mi hiç kabúl edilmez... Neden taşıdığımı en iyi sizin gibi yetkililerin gördüğüne şüphe yok. Gerçi görseniz, taşıma sebebinizi herhálde o şekilde ifáde etmezdiniz... M.F.Eirtibat 18:43, 3 Temmuz 2013 (UTC)