Tartışma:Ömer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Burası, Ömer sayfası üzerindeki değişikliklerin konuşulduğu tartışma sayfasıdır.
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje 10K (Başlangıç-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Siyaset (Başlangıç-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Siyaset maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Siyaset kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje İslam (Başlangıç-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki İslam maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje İslam kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
  • Asıl adlarını kullansak tek isim yerine? Asıl ismi de yönlendiririz. Örneğin: ana madde Ömer bin el-Hattab olsun, Ömer, Halife Ömer vb. isimler ona yönlendirilsin. Hz. Muhammed için de gene Muhammed bin Abdullah yapabiliriz. - Noumenon 07:27, 10 Mart 2006 (UTC)
  • Banada daha uygun olabilir gibi geldi bir standarda kavuşturmak gerekiyor.--Muhammet Alp Yılmazgil 07:31, 10 Mart 2006 (UTC)

burada Hz. ifadeleri 5 kişinin oyu ile kaldırılmış konuyu bimeyenlere duyrulur bu beş kişinin kararı herkese topluluk kararıdır diye sunuluyor.bakınz.Vikipedi tartışma:Sayfa adlandırma ve yönlendirme#Dini ve diger takilar konu böylece kapatılmak isteniyor. 5 kişinin kararı topluluk kararı olamaz her gerçek demokratik özgür kurumda karar yeter sayısı diye bir şey vardır. öyleyse biz de beş değil sizin iki misliniz on kişi toplanıp karar alalım bu sizinkinde iki kat kuvvetli topluluk kararı olur. lütfen 5 kişinin kararını konuya yabancı insanlara topluluk kararı diye sunmayın --88.224.74.58 10:37, 4 Mayıs 2006 (UTC)

Kural basit, Hz. Ömer dersek birisi de çıkıp Şeytan hakkında Hz. Şeytan diyebilir ^_^ (biliyorum çok aşırı bir örnek oldu ama, demek istediğim kontrolü yitiririz). Bir Şii, Ömer'in başına Hz. koymak istemez, birisi çıkar Atatürk'ün başına "Yüce" koymak ister, mesela. Herneyse, Hz. ancak şu durumda kullanılabilir, Hz. Ömer Camii.--Tuleytula 10:38, 8 Şubat 2009 (UTC)

Hattab oğlu Ömer[kaynağı değiştir]

Neden ibni veya bin kelimesini kullanalım. Bu çok gereksiz, çünkü özel bir anlamı yok. Madde adını Hattab oğlu Ömer şeklinde değiştirmeyi düşünüyorum ve bu konuda haklı olduğum kanaatindeyim. İçinde bin/ibni geçen bütün Arapça isimleri tersine çevirerek yazmalıyız. Örneğin Ebu Bekir ibni Ebu Kuhafe yerine Ebu Kuhafe oğlu Ebu Bekir. Ne diyorsunuz?--Tuleytula 10:28, 8 Şubat 2009 (UTC)

Muhammed'e bile Hz. takısı kullanmayan yerde Ömer'e mi kullanılacak?95.7.149.74 19:23, 22 Eylül 2011 (UTC)

ikinci halife.88.232.147.148 14:57, 10 Mart 2013 (UTC)

Sizin söylemiş olduğunuz türkçe okuma ile ilgili bir durumdur. Burda okunuşu arapçaya özeldir. Cerrano1986 (mesaj) 07:25, 7 Temmuz 2016 (UTC)

müslüman olusu[kaynağı değiştir]

ömerin müslüman oluş rivayeti açık bir yalandır,zira o zamanlarda kuran kipat halinde değil ve tamamlanmamıştı,ashabın bile bir çok yerini daha ezberinde olmayan kuran ömerin kız kardeşinin evinde nasıl oluyor? ve kız kardeşide surelerini okuyor? ömerde etkilenip müslüman oluyor?ne yazıkki bu ve benzeri yalan rivayet ve hadis çoktur,kimi sevgi körlüğünden kusurları görmek istemez,kimide akıl üzere münazara eder araştırır ve gerçeğe ulaşır.

  • Çok iyi araştırdığından imza bile atmamış arkadaş, yazısının sonuna! Dilbilgisi ve imlâ desen; yerle yeksân!

Gelen âyetlerin, vahiy kâtiplerince -derhâl- deri, kemik parçası, tahta ve taşlar üzerine yazılıp saklamak üzere sahabeye verildiğinden ve de Hz. Ebûbekir (radıyallâhu anh) zamânında bunların toplandığından bîhaber misin?! Demek ki Hz. Ömer'in kız kardeşi Fâtıma'nın (radıyallâhu anhümâ) elinde de Tâ-Hâ Sûresi'nin âyetlerinden vardı...

Ayrıca henüz tamamlanmamıştı ve kitâp hâlinde değildi diye okunamaması mı gerekiyor?! Bir yazar, bir senarist; eserini yayımlayacağı zaman, daha önce yazmış olduğu sayfaları birleştirmez mi? Bu sayfaları, tamamlamadan ve/veya birleştirmeden önce okuyamaz mı? hem okuyamazsa nasıl birleştirecek?! MFEIspartalıdır 16:41, 17 Mart 2012 (UTC)

Sünni.88.232.147.148 14:57, 10 Mart 2013 (UTC)

Beni Hz. Is gibi ucurmayin sözü Hz. Muhammede aittir.[kaynağı değiştir]

Galiba farkinda olmadan bir yanlislik yapilmis. Hz. Ömer böyle bir seysöylememistir. Bunu söylemesine de gerektirecek birdurum yoktur. Bu söz Peygamberimize aittir, bazi kisiler Peygamberimizi asiri övgüye yönelince bu Hadisi söylemistir. Nihathatiporlu Hoca da yazisinda bu sözün Peygambere ait oldugunu söyler. Bakiniz >> --80.171.18.169 20:42, 19 Aralık 2012 (UTC)http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/hatipoglu/2012/04/13/yuce-allahin-en-buyuk-hediyesi-hz-muhammeddir-sav